رییس فراكسیون جمعیت مجلس:

مجلس دهم كمكی به رشد جمعیت نكرد

رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی با اشاره به اینکه سونامی مرگ از سال ۱۴۳۰ در کشور رقم می خورد، اظهار داشت: مجلس دهم کمکی به رشد جمعیت کشور نکرد.

مجلس دهم كمكی به رشد جمعیت نكرد

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، فاطمه محمدبیگی ظهر سه شنبه در نشست کمیته راهبردی جمعیت استان مرکزی اظهار نمود: امروزه جمعیت به یک مسئله بغرنج تبدیل گشته است و به همین خاطر مقام معظم رهبری تاکید ویژه ای در افزایش جمعیت دارند و در مباحث جمعیت حجت را تمام کرده اند.
وی با اعلان اینکه تا حالا ۴۴ مرتبه موضوع جمعیت از طرف مقام معظم رهبری مطرح گردیده است، اظهار داشت: برگزاری جلسات و سخنرانی تأثیری در افزایش جمعیت نخواهد شد و باید خود عامل مباحث باشیم.
محمدبیگی افزود: گاهی بدنه برنامه ریزی کشور از منویات رهبری عقب هستند در صورتیکه باید برنامه ریزی درستی در امتداد تحقق منویات ایشان و رفع مشکلات صورت گیرد.
رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه سونامی مرگ از سال ۱۴۳۰ در کشور رقم می خورد، اظهار نمود: از شروع سال ۱۴۳۰ جمعیت کشور به ۳۰ میلیون نفر کاهش پیدا می کند.
وی عنوان کرد: دولت ها در برنامه ریزی ها فقط ۴ سال عمر خودرا می بینند اگر دولت آینده دولت سلامت محور و آینده محور باشد برای ۱۰۰ سال آینده پیش بینی خواهد داشت.
محمدبیگی اشاره کرد در دهه ۱۴۳۰ باید خانه سالمندان بسازیم و تعداد آنرا در کشور توسعه دهیم و علاوه بر این موارد باید هزینه های هنگفتی را صرف ارائه خدمات به جامعه سالمندی نماییم بطوریکه صندوق های بیمه گر زیر بار فشار این هزینه های سنگین از بین خواهند رفت، بر این اساس باید از امروز برای جمعیت آینده کشور سرمایه گذاری و برنامه ریزی نماییم.
وی با اشاره به اهمیت و اقدامات مجلس شورای اسلامی در امتداد افزایش جمعیت، اظهار داشت: مجلس در سال ۱۳۹۲ بعد از گذشت ۳۰ سال، قانون اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده را به تصویب رساند.
مقرر بود که در دهه ۹۰ ایرانیان به ۴ فرزندی برسند
رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی افزود: مقرر بود که در دهه ۹۰ ایرانیان به ۴ فرزندی برسند، اما این مهم به خوبی انجام نگرفت همین طور در سال ۱۳۹۵ قانون کاهش ساعت کاری زنان شاغل دارای شرایط خاص مصوب شد و بعد از آن تهیه و تدوین طرح افزایش نرخ باروری و پیش گیری از کاهش نرخ رشد جمعیت در کشور توسط کمیسیون بهداشت مجلس در دستور کار قرار گرفت که به سبب اعلام مغایرت، بایگانی شد.
محمدبیگی عنوان کرد: برای برون رفت از سونامی جدی تهیه و تدوین و بررسی طرح جامع جمعیت و تعالی خانواده توسط کمیسیون فرهنگی مجلس هشتم و تصویب احکامی در قالب برنامه ششم توسعه با هدف کاهش سن ازدواج و افزایش فرزندآوری با حمایت و پیگیری کمیسیون فرهنگی مجلس نهم دنبال شد.
وی در ادامه اظهار داشت: تنها اقدام قابل توجه مجلس از سال ۱۳۹۰ تا حالا در این عرصه تصویب لایحه اصلاح قوانین تنظیم جمعیت و خانواده در سال ۱۳۹۲ بوده است و طرح جامعه جمیعت و تعالی خانواده در مجلس دهم عنوان شد که بعد از کوشش های بسیار به تصویب رسید، در حقیقت کمیسیون فرهنگی در مجلس نهم و دهم به وظیفه قانونی خود عمل کرد، اما عملاً در مجلس دهم اتفاقی برای کمک به رشد جمعیت صورت نگرفت.
طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده در شورای نگهبان درحال بررسی است
رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی با اشاره به طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده، اضافه کرد: این طرح هم اکنون در شورای نگهبان درحال بررسی است، اما عواملی مانند مدرنیته و فاصله گرفتن از سبک زندگی بومی و اسلامی مانند کاهش ذائقه فرزندآوری، افزایش سن ازدواج و آمار طلاق، فاصله زیاد بین فرزندان، عوامل قانونی و دولتی مانند قانون تنظیم خانواده، تنظیم خانواده دولتی تا عمق روستاها، عقیم سازی رایگان، غربالگری های اجباری، آموزش های جنسی به بهانه های بهداشتی مثل ایدز و تأثیر نهادهای ذی نفوذ بین المللی و غربی سبب کاهش جمعیت در کشور شده است.
محمدبیگی اشاره کرد: باید المان ها را تغییر داد تا مباحث در ذهن ملکه شود و از دیدگاه تک یا دو فرزندی خارج شویم، در مقطعی بر روی ذهنیت جامعه کار شد که کاهش جمعیت رقم بخورد و امروز باید تمامی المان ها تغییر کند و پنجره جمعیتی را حفظ نماییم.
رئیس فراکسیون جمعیت مجلس شورای اسلامی در آخر با اشاره به این که ۷۰ کشور دنیا دارای وزارت خانواده هستند، بیان کرد: در سال ۹۷ بودجه اجرای سیاست جمعیتی توسط وزارت بهداشت ۶۰۰ میلیارد تومان بوده است که قسمتی از آن هزینه شد.

1400/03/18
22:58:16
0.0 / 5
388
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , فرهنگی
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog