مهر بازخوانی می كند؛

مزایده نامزدهای ریاست جمهوری بر سر انتخاب تعداد وزرای زن!

مبحث انتصاب وزیر زن در دولت همواره در شعارهای کاندیداهای انتخابات ادوار گذشته وجود داشته اما این دفعه نامزدها بر سر تعداد وزرای زن وعده و وعید می دهند.

مزایده نامزدهای ریاست جمهوری بر سر انتخاب تعداد وزرای زن!

خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: وعده استفاده از ظرفیت زنان در بدنه دولت و انتصاب آنها بعنوان وزیر، در چند دور انتخابات ریاست جمهوری گذشته و توسط برخی نامزدها مطرح گردیده است.
این اتفاق بعد از انقلاب اسلامی صرفا در دوره دولت دهم به وقوع پیوست، زمانی که محمود احمدی نژاد، مرضیه وحید دستجردی را باوجود برخی مخالفت ها برای تصدی کرسی وزارت بهداشت به بهارستان معرفی نمود که البته با کش و قوس های اختصاص ارز ترجیحی دارو و انتصاب برخی افراد خلاف باب میل احمدی نژاد در وزارت بهداشت به یک دوره کامل نرسید و سکان وزارت بهداشت در سال پایانی دولت دهم در دستان طریقت منفرد قرار گرفت.
طبل همیشه توخالی روحانی برای زنان
پس از شکستن تابو انتصاب وزیر زن در دولت دهم، این وعده توسط حسن روحانی در جریان انتخابات یازدهم و دوازدهم بارها عنوان شد و یکی از وعده های قطعی وی در آن دوران، انتصاب وزیر زن بود. وعده ای که هیچ وقت عملی نشد و شریکان اصلاح طلب دولت روحانی هم بارها به بی توجهی وی نسبت به اجرای این وعده انتقاد کردند.
حتی شهیندخت مولاوردی معاون سابق امور زنان و خانواده روحانی هم سال ۹۶ اظهار داشته بود: در دولت بعدی (دولت دوازدهم) شرایط جهت استفاده از وزرای زن به صورت کامل فراهم است.
با این وجود به نظر می آید که دولت بعدی یا همان دولت روحانی شعار انتصاب وزیر زن را تنها را هدف کسب رأی بانوان جامعه سر داد اما با وجود اذعان مدیران خود نسبت به امکان انتخاب وزیر زن، هیچ وقت اراده ای برای محقق کردن این وعده نداشت. روحانی نه تنها تابحال به زنان اجازه ورود به منصب وزارت نداده است بلکه حتی وعده انتخاب ۳۰ درصدی مدیران زن را هم اجرا نکرده است.
گویا افراد حاضر در این مناظره، بر روی کسب رأی از راه این وعده حساب زیادی باز کرده اند چون که تقریباً بر روی تعداد انتخاب وزرای زن رقابت صورت گرفت و هر یک از اعضا برای عقب نماندن از دیگری، وعده حضور تعداد بیشتری از زنان در دولت خویش را داد! عصر روز گذشته در دومین مناظره سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری هم خالی از این شعار تکراری و هیجانی نبود و چندین نفر از نامزدها وعده انتخاب وزیر زن را دادند. هرچند که گویا افراد حاضر در این مناظره، بر روی کسب رأی از راه این وعده حساب زیادی باز کرده اند چون که تقریباً بر روی تعداد انتخاب وزرای زن رقابت صورت گرفت و هر یک از اعضا برای عقب نماندن از دیگری، وعده حضور تعداد بیشتری از زنان در دولت خویش را داد!
به طوری که در ابتدا محسن مهر علیزاده نامزد سیزدهمین انتخابات ریاست جمهوری در اینباره اظهار داشت: جمعیت قابل توجهی از کشور، جوانان و زنان هستند که به علت برخی فشارها نتوانستند از حقوق اجتماعی خود دفاع کنند. باید بانوان را در فضاهای کارشناسی و مدیریتی به کار گرفت؛ تصمیم گرفتم در هر استان یک نفر از معاونان استاندار، از زنان باشم.
وی اضافه کرد: سه وزیر خویش را از میان زنان انتخاب خواهم کرد. اگر مجلس همکاری کرد که خوب است وگرنه بعنوان معاون از زنان در کابینه استفاده خواهم کرد تا تبعیض از بین برود.
مهر علیزاده: سه وزیر زن انتخاب می کنم؛ همتی: من بیشتر!
پس از مطرح شدن انتخاب سه وزیر زن از جانب مهر علیزاده، عبدالناصر همتی دیگر نامزد انتخابات هم برای عقب نماندن از رقیب خود تعداد زنان انتخابی برای منصب وزارت را افزایش داد.
در همین راستا همتی اظهار داشت: در کابینه خود حداقل ۵ زن خواهم داشت و تبعیض جنسیتی در محیط کار را لغو خواهم کرد.
رقابت عجیب میان نامزدها برای جلب توجه قشر بانوان و جذب رأی آنها به حدی تمسخرآمیز و هیجانی بود که امیرحسین قاضی زاده هاشمی دیگر نامزد انتخابات با به شوخی گرفتن این موضوع، اجرای این وعده را تلویحاً غیر قابل اجر ا و شعاری خواند.
قاضی زاده: همه کابینه را از زنان انتخاب می کنم!
این نامزد انتخابات ریاست جمهوری بار دیگر خطاب به رقیبان خود، متذکر شد: در این جمع برای جلب توجه نباید هر حرفی را بزنیم. نزدیک انتخابات که می شویم یاد زنان، کوله بران و معلولان و مستضعفان می افتیم. بارها این صحبت ها تکرار شده و مردم از پشت گیرنده ها با شنیدن این حرف ها می گویند، یادمان هست که قبلی ها هم این حرف را زدند.
قاضی زاده هاشمی افزود: وقتی دیدم در جمع نرخ به کارگیری بانوان داشت کم کم بالا می رفت می خواستم بگویم کل کابینه را از خانم ها انتخاب می کنم که دیگر دستی بالاتر از دستم نباشد! اما این تلقی ایجاد کردن برای بیننده هم مورد سوال خواهد بود.
دعوای نامزدها بر سر حضور تعداد زنان در سطوح مدیریتی و کابینه دولت، نشان از تلاش بیهوده آنها برای کسب رأی و تنها دستاویزی در دوران هیاهوهای انتخابی است و به نظر می آید بعد از آخر انتخابات به صورت کلی توسط نامزدها به فراموشی سپرده خواهد شد.
جلیلی: هشت سال از حقوق بانوان صحبت شده؛ نتیجه تقریباً هیچ
در همین راستا هم سعید جلیلی دیگر نامزد ریاست جمهوری اظهار داشت: ۵۰ درصد جمعیت کشور ما را خانم ها می سازند. اگر از کار واقعی سخن می گوئیم، تمایزش با کار نمایشی چیست؟ در این هشت سال بارها از حقوق خانم ها صحبت شده، نتیجه اش چیست؟ تقریباً هیچ.
جلیلی: دولت ۱۸ برنامه درباره زنان مطرح کرده است. نتیجه آنها چه شد؟ زنان سرپرست خانوار هم اکنون چه امکان بیشتری پیدا کرده اند؟ اگر از اشتغال خانم ها سخن می گوئیم، چه ابتکارات نوین و بومی را برای اشتغال آنان به کار برده ایم؟ در اقتصاد چه نقشی را برای آنان قائل شده ایم؟ وی افزود: دولت ۱۸ برنامه درباره زنان مطرح کرده است. نتیجه آنها چه شد؟ زنان سرپرست خانوار هم اکنون چه امکان بیشتری پیدا کرده اند؟ اگر از اشتغال خانم ها سخن می گوئیم، چه ابتکارات نوین و بومی را برای اشتغال آنان به کار برده ایم؟ در اقتصاد چه نقشی را برای آنان قائل شده ایم؟
جلیلی اضافه کرد: اگر برای زنان دل می سوزانیم که چرا فلان پیامک برای آنان ارسال می شود، هزاران زن در کشور گرفتار مشکلات اقتصادی هستند، زنان بدسرپرست و موضوع هایی از این قبیل را داریم که دولت وظیفه دارد برای آنها برنامه داشته باشد.
به طور کلی دعوای بچگانه نامزدها بر سر انتصاب وزیر زن و مطرح کردن آن بعنوان شعار انتخاباتی خود، آن هم شعاری که با عنایت به سابقه دولت های قبلی بخصوص دولت حسن روحانی مشخص است رنگ و بوی عملی شدن ندارد، تنها به معنای به بازی گرفتن بانوان کشور و استفاده ابزاری از آنها برای پیروزی در کارزار انتخابات است.
نامزدهایی که فرسنگ ها از جامعه دور هستند
ظاهراً برخی نامزدهای ریاست جمهوری این قدر از بطن جامعه به دور هستند که نمی دانند بانوان کشور بعد از شنیدن وعده و وعیدها در دوره های گذشته به حدی از شعور اجتماعی رسیده اند که فریب شعارهای ظاهری را نخورند و در بین شعارها به دنبال مطالبات واقعی خود همچون اجرایی شدن بیمه زنان خانه دار، حمایت دولت از زنان سرپرست خانوار یا بد سرپرست، اجرایی شدن مرخصی مادران و بازنشستگی قبل از موعد و دریافت حقوق و مزایا برابر مردان در شغل های یکسان، توجه به ورزش بانوان به جای وعده دیدن ورزش مردان و… رسیده اند.


منبع:

1400/03/20
12:40:55
0.0 / 5
416
تگهای خبر: برنامه , جوانان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
sunblog