گزارش بلاگ سان؛

پرداخت وام ۱۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسكن فرزندآوری فراموش شد؟

به گزارش بلاگ سان با آغاز فرایند ثبت نام و سپس اعطای وام ودیعه مسکن کرونایی به مستأجران، به نظر می آید اجرای برخی از مفاد قانون بودجه سالجاری در مورد اعطای وام ودیعه مسکنِ مشوقِ فرزندآوری، فراموش شده است.

پرداخت وام ۱۵۰ میلیون تومانی ودیعه مسكن فرزندآوری فراموش شد؟

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، بر مبنای جزءهای ۱ و ۲ بند «ه» و جزء ۱ بند «و» تبصره ۱۶ ماده واحده قانون بودجه کل کشور در سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران مکلف است در جهت اجرای بند ت ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه، از راه بانکهای عامل مبلغ ۹۰۰ میلیارد تومان از هر محل همچون منابع سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه سیستم بانکی به تفکیک، نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) با بازپرداخت حداکثر ۲۰ ساله برای خانواده های فاقد مسکن که در سال ۱۳۹۹ یا ۱۴۰۰ صاحب فرزند سوم و به بعد شده یا می شوند به میزان ۱۵۰ میلیون تومان اقدام نماید.
وام ۱۵۰ میلیونی طرح ملی مسکن با وام ودیعه ۱۵۰ میلیونیِ فرزندآوری، متفاوت است
این در حالی است که در جلسه ۲۳ خرداد سال جاری در هیئت دولت، آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن برای اعطای وام ۱۵۰ میلیون تومانی به ساخت واحدهای مسکونی ذیل این طرح، تصویب و به وزارت راه و شهرسازی، بانک مرکزی، وزارت رفاه و سازمان برنامه و بودجه ابلاغ گردید.
در ابتدای این مصوبه آمده، آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن، در جهت اجرای اصل ۱۳۸ قانون اساسی که به اصل حق مسکن مشهور شده، تصویب شده است.
بنابراین تسهیلات ۱۵۰ میلیون تومانی مذکور در آیین نامه اجرایی طرح اقدام ملی مسکن، ارتباطی به وام ودیعه ۱۵۰ میلیون تومانی ذکر شده در قانون بودجه سال جاری ندارد و دولت باید برای عملیاتی شدن این تسهیلات (ودیعه مسکن فرزندآوری) آیین نامه جداگانه ای تهیه و به دستگاههای ذی ربط ابلاغ کند.
وام ودیعه مسکن کرونایی با وام ودیعه مسکن فرزندآوری هم متفاوت است
قانون بودجه سال جاری در حالی اعطای وام ودیعه ۱۵۰ میلیون تومانی به خانوارهایی که فرزند سوم آنها سال جاری یا سال قبل به دنیا آمده را به دولت تکلیف کرده که ستاد ملی مقابله با کرونا، اعطای وام ودیعه مسکن به مستأجران را که سال قبل هم در همین ستاد به تصویب رسیده بود، مصوب، ابلاغ و عملیاتی کرده است.
در وام ودیعه مسکن کرونایی، به مستأجران تهرانی تا سقف ۷۰ میلیون تومان، کلانشهرها ۴۰ میلیون تومان و سایر شهرها ۲۵ میلیون تومان تسهیلات کمک ودیعه مسکن با نرخ سود ۱۳ درصد و بازپرداخت ۳ تا ۵ ساله (بسته به شهرهای مختلف) مقرر است پرداخت گردد.
ثبت نام این تسهیلات شروع شده و متقاضیان می توانند با رفتن به سامانه tem.mrud.ir نسبت به دریافت آن اقدام نمایند.
اقساط وام ودیعه مسکن کرونایی در تهران ۱.۶ میلیون تومان، در کلانشهرها ۱.۳ میلیون تومان و سایر شهرها ۸۴۲ هزار تومان است.
این در حالی است که وام ودیعه مسکن مشوق فرزندآوری، بر مبنای قانون بودجه سال جاری در همه شهرها ۱۵۰ میلیون تومان، قرض الحسنه (کارمزد ۴ درصدی) و با بازپرداخت ۲۰ ساله است.
بنابراین رقم اقساط آن ۹۰۸ هزار تومان خواهد بود.
رقم وام ودیعه مسکن فرزندآوری برای خانوارهای کمتر از ۳ فرزند
در جزء ۲ بند «ه» تبصره ۱۶ قانون بودجه سال ۱۴۰۰، بانک مرکزی مکلف شده تا در جهت اجرای بند ث ماده ۱۰۲ قانون برنامه ششم توسعه از راه بانکهای عامل مبلغ ۴۶۰ میلیارد تومان منابع سپرده های پس انداز و جاری قرض الحسنه سیستم بانکی به تفکیک نسبت به پرداخت تسهیلات قرض الحسنه ودیعه یا خرید یا ساخت مسکن (بنا به درخواست خانوار) با بازپرداخت حداکثر ۱۰ ساله برای خانواده های فاقد مسکن به شرح زیر اقدام کند:
۱. خانوارهای صاحب دو فرزند تا سقف ۲۰۰ میلیون تومان و به هر زوج به میزان ۱۰۰ میلیون تومان
۲. خانوارهای صاحب یک فرزند تا سقف ۱۶۰ میلیون تومان و به هر زوج به میزان ۸۰ میلیون تومان
۳. خانوارهای دو نفره (زوج و زوجه) تا سقف ۱۰۰ میلیون تومان و به هر زوج به میزان ۵۰ میلیون تومان
بر این اساس باید منتظر ماند و دید با عنایت به گذشت سه ماه از سال، آیا دولت این بند از قانون بودجه سال جاری را عملیاتی خواهد نمود یا خیر.


منبع:

1400/04/09
19:18:40
0.0 / 5
437
تگهای خبر: برنامه , دستگاه , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۱
sunblog