ایجاد ۱۰ رشته بین رشته ای در دانشگاه های علوم پزشكی و صنعتی برتر

به گزارش بلاگ سان معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران در نشست روسای دانشگاه های عضو کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران (5TIUC) اعلام نمود: خردادماه سالجاری در جهت توسعه فعالیتهای بین رشته ای و هم افزایی ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه های عضو، نشست مشترکی با حضور قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و معاونان بین الملل و آموزشی دانشگاه ها برگزار و 10 رشته برای عرضه به صورت مشترک نهایی شد.

ایجاد ۱۰ رشته بین رشته ای در دانشگاه های علوم پزشكی و صنعتی برتر
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، در این نشست، دکتر رامین کردی، معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، گزارشی از کارهای دبیرخانه کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران ارائه کرد و اظهار داشت: بیش از پنج سال پیش دانشگاه های علوم پزشکی تهران، علوم پزشکی ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران از طرف دانشگاه سانتیاگو د کمپوستلا اسپانیا برای مشارکت در پروژه اراسموس اتحادیه اروپا انتخاب شدند و نمایندگان این مجموعه ها برای تشکیل کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی با رویکرد همکاریهای مشترک بین المللی به اتفاق نظر رسیدند.
وی با اعلان اینکه مشارکت پنج دانشگاه در برنامه اراسموس منجر به تبادل دانشجویان و اساتید در سطح بین المللی شد، اضافه کرد: به دنبال پیشنهاد معاونان بین الملل و اتفاق نظر با روسای وقت دانشگاه ها در سال ۹۵، تفاهم نامه ای امضاء و کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایرانی بصورت رسمی شکل گرفت.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، اشاره کرد: از سال ۱۳۹۶ با همفکری معاونان بین الملل دانشگاه های عضو، کارهای این کنسرسیوم بصورت جدی تری دنبال شد و پیرو آن جلسات مختلفی برگزار، لوگوی کنسرسیوم طراحی و وب سایت آن افتتاح شد.
دکتر کردی با اشاره به این که همکاری ها در این قالب به همه ما نشان داد که نوع نگاه به آموزش، پژوهش و ارائه خدمات در علوم پزشکی با علوم انسانی و فنی متفاوت می باشد، گفت: خوشبختانه برای مجموعه دانشگاه های عضو، این فرصت به وجود آمد که با شناخت بیشتر نسبت به مرز میان علوم و مهم تر از آن نوع رویکرد علوم، رشد کنند.
ایشان سپس به فعالیت ها و برنامه های مشترک میان دانشگاه های عضو کنسرسیوم طی پنج سال اخیر اشاره نمود و بیان داشت: در طول این مدت امکان شرکت در دو نمایشگاه بین المللی و برگزاری سه دوره کنگره بین المللی سازی آموزش عالی ایجاد و اولین المپیاد ورزشی دانشجویان خارجی با مشارکت دانشگاه های عضو انجام شد.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران همین طور از تسری ارتباطات دانشگاه ها به گروه های آموزشی و اعضای هیأت علمی آنها آگاهی داد و بیان داشت: راه اندازی انستیتو زیست مواد با همکاری دانشگاه های تهران و علوم پزشکی تهران و تعریف رشته هوش مصنوعی میان دانشگاه های علوم پزشکی تهران و صنعتی شریف حاصل تعاملات به وجود آمده است.
دکتر کردی افزود: دی ماه سال ۱۳۹۹ در نشست معاونان بین الملل پنج دانشگاه عضو قرار شد که پروپوزال و نقشه راهی برای برگزاری دوره های مشترک آماده شود.
وی ادامه داد: خردادماه سال جاری در امتداد توسعه کارهای بین رشته ای و هم افزایی ظرفیت های علمی و پژوهشی دانشگاه های عضو، نشست مشترکی با حضور قائم مقام وزیر علوم در امور بین الملل و معاونان بین الملل و آموزشی دانشگاه ها برگزار و ۱۰ رشته برای ارائه بصورت مشترک نهایی شد.
معاون بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، اختصاص مبلغ ۲۰۰ میلیون تومان از طرف هریک از دانشگاه عضو به کارهای کنسرسیوم را از دیگر مصوبات این جلسه عنوان نمود.
دکتر کردی اشاره کرد: موضوع دریافت اختیارات بیشتر برای کنسرسیوم از وزارتخانه های علوم و بهداشت نیز در نشست مذکور مورد تاکید قرار گرفت.
وی اشاره کرد: امیدوارم که با امضاء تفاهم نامه پیش رو و عملیاتی شدن برنامه ها و همکاریهای پیش بینی شده، فعالیت کنسرسیوم همکاری پنج دانشگاه برتر ایرانی نهادینه و با قدرت بیشتری جلو برود.
در این جلسه، که دکتر علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت، معاونان بین الملل، آموزشی و پژوهشی و روسای پردیس های بین الملل دانشگاه های علوم پزشکی تهران و ایران، صنعتی شریف، صنعتی امیرکبیر و تهران حضور داشتند، دکتر عباسعلی کریمی، رییس دانشگاه علوم پزشکی تهران با تاکید بر جایگاه رفیع دیگر دانشگاه های عضو کنسرسیوم و قدمت طولانی و باارزش آنها، اظهار داشت: دانشگاه های علوم پزشکی ایران، تهران، صنعتی شریف و صنعتی امیرکبیر از بزرگ ترین مراکز تولید علم، آگاهی و ثروت در طول سال ها و دهه های گذشته بوده اند و نکته باارزش حضور همه این مجموعه ها امروز در کنار یکدیگر است.
دکتر کریمی ابراز امیدواری کرد که با ادامه فعالیت کنسرسیوم پنج دانشگاه برتر ایران مقدمات ارتباطات و کارهای مشترک ایجاد و با همراهی و همکاری مجموعه ها، روسا و معاونان آنها، زمینه پیشرفت و رشد و شکوفایی کشور بیش از گذشته فراهم گردد.
دکتر محمدحسین نکوفر، مدیر روابط بین الملل دانشگاه علوم پزشکی تهران، نیز عنوان کرد: امروز مفتخریم که برای انجام کنش های هماهنگ، اشتراک منابع و هم افزایی در جهت تحقق اهداف آکادمیک ملی و بین المللی و بمنظور توسعه و تضمین همکاری فی درخلال بخش های آموزشی، بین المللی، پژوهشی و فناوری پنج دانشگاه، کارهای کنسرسیوم وارد فصل جدیدی می شود.
در ادامه، دکتر علی اکبر حق دوست، معاون آموزشی وزارت بهداشت بیان داشت: بنظر می رسد که هر چه قدر علم و دانش انسان ها بیشتر شود، همگرایی درونشان افزایش می باید، جدایی طلبی، انحصارطلبی، فردگرایی در حیطه عقب ماندگی و علتی برای افزایش عقب ماندگی است.
وی با اعلان اینکه هر چقدر دانشگاه ها فهیم تر شوند، حصارهایشان کمرنگ تر و مرزهایشان بی رنگ تر می شود، اضافه کرد: انتظار می رود دانشگاه هایی در طراز پنج دانشگاه برتر ایرانی که در حقیقت لیدرهای علمی کشور هستند، زودتر به همگرایی رسیده و بیش از گذشته رشد کنند.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر اهمیت تثبیت جایگاه کنسرسیوم در بدنه دانشگاه های عضو، اشاره کرد: هریک از روسای دانشگاه ها و معاونان آنها بطور قطع می توانند درباب کنسرسیوم تصمیم گیرنده باشند، ولی این شرط لازم است، زمانی شرط کافی خواهد بود که به لایه های پایین تر و به کف دانشگاه ها تسری پیدا کند.
دکتر حق دوست به حمایت معاونت آموزشی وزارت بهداشت از کنسرسیوم همکاری پنج دانشگاه برتر ایرانی اشاره نمود و گفت: امکان دریافت مصوبات حمایتی از شورای عالی برنامه ریزی در امتداد تعریف دوره های مشترک آموزشی وجود دارد.
وی با اشاره به تشکیل کمیسیون های همگرایی در سطح وزارتخانه های بهداشت و علوم، تصریح کرد: با ایجاد این کمیسیون ها تلاش می شود، تصویب و تعریف رشته های همگرا در مدت زمان کمتری صورت گیرد.
به کزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در بخش پایانی این جلسه دکتر عنایت الله شعبانی از دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر سید احمد احمدی از دانشگاه علوم پزشکی ایران، دکتر محمدمهدی نائبی از دانشگاه صنعتی شریف، عبدالمجید اسکندری از دانشگاه تهران و زهره دهقانی از دانشگاه صنعتی امیرکبیر بعنوان سرآمدان حوزه بین الملل دانشگاه های عضو کنسرسیوم معرفی و مورد تقدیر قرار گرفتند.
همین طور تفاهم نامه همکاری کنسرسیوم برای پنج سال دوم، به امضاء روسای دانشگاه ها رسید.
منبع:

1400/04/26
21:24:14
0.0 / 5
433
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , پروژه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
sunblog