خدایی به بلاگ سان خبر داد

نظر شورای سنجش و پذیرش درباره ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط

به گزارش بلاگ سان رئیس سازمان سنجش آموزش کشور از موافقت کلی شورای سنجش و پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی با مبحث مرتبط بودن رشته ها برای پذیرش در دوره کارشناسی ارشد اطلاع داد و اظهار داشت: هنوز ساز و کار اجرای این مورد مورد موافقت شورا قرار نگرفته است.

نظر شورای سنجش و پذیرش درباره ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط
دکتر ابراهیم خدایی در گفتگو با ایسنا، به مصوبه "ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط" اشاره و اظهار نمود: در سال ۹۷ شورای سنجش و پذیرش دانشجو پیشنهاد دانشگاهها در خصوص این که باید رشته های مرتبط کارشناسی تعیین شود، را به دلایلی نپذیرفت. اما در سال ۹۹ ساز و کاری در این رابطه تعیین کرد و مقرر شد معاونت آموزشی در این حوزه کار کارشناسی انجام دهد و آنرا مجدد به شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی عرضه نماید.
ایشان در ادامه تصریح کرد: نامه اخیر مدیر کل برنامه ریزی آموزشی وزارت علوم در مورد "ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط" لازم بر دریافت نظرات کارشناسی بود و نمی بایست این نامه بعنوان مصوبه ابلاغ می شد چون که هنوز نهایی نشده بود.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور تصریح کرد: ابلاغ مصوبات ساز و کار مشخص دارد؛ در واقع اگر مصوبه ای ابلاغ شود یا در دفترچه راهنمای انتخاب رشته سازمان سنجش آموزش کشور آنرا اعلام می نماییم و یا به صورت اطلاعیه به دانشجویان اطلاع رسانی می نماییم. با اینکه وزارت علوم اعلام نمود که نهایی شدن این مصوبه پس از کار کارشناسی ابلاغ خواهد گردید.
رئیس سازمان سنجش آموزش کشور همینطور تصریح کرد: هنوز اقدامات کارشناسی در مورد مصوبه فوق صورت نگرفته است. در شورای سنجش پذیرش دانشجوی تحصیلات تکمیلی هم نمایندگانی از دو مجموعه وزارت بهداشت و علوم حضور دارند، ازاین رو من نمی توانم بعنوان دبیر شورا نظر خودم را در این خصوص اعلام کنم.
خدایی با اشاره به اینکه در مورد مصوبه "ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط" باید تصمیمی گرفته شود که به نفع کیفیت آموزشی کشور باشد، اظهار داشت: هم اکنون استدلالی که در تایید این مصوبه می شود این است یک سری از رشته های ما بین رشته ای هستند ازاین رو مشخص کردن نوع لیسانس در این رشته ها مفهومی ندارد. طبیعتا آنچه که مهم می باشد بخش بدون رقابت و پذیرش "بدون آزمون" دانشگاه ها است که داوطلب فارغ از نوع رشته مقطع کارشناسی می تواند رشته هی بدون آزمون را انتخاب نماید. ازاین رو دانشگاه ها معتقدند کسانی که وارد این رشته های بدون آزمون می شوند حداقل های علمی لازم را ندارند و با تصویب و اجرای این مصوبه این اشکال از نطر آنها رفع می شود.
او همینطور با بیان اینکه دوره کارشناسی ارشد دانشگاه ها پایه تحقیقی دارند، اضافه کرد: دانشگاه ها این فرصت را ندارند تا به دانشجویان رشته های بدون آزمون سایر مقاطع غیر مرتبط آموزش دهد تا حداقل های رشته جدید را یاد بگیرند و این کمبودها هم با پیشنهاد جبران نمی گردد. ازاین رو یک سری دانشگاه ها معتقد هستد می شود محدودیت هایی بر مبنای نوع رشته لیسانس برای کسانی که وارد این رشته ها در دوره کارشناسی ارشد می شوند، اید اعمال گردد.
دبیر شورای سنجش و پذیرش تحصیلات تکمیلی در انتها تصریح کرد: این شورا در کلان و به طور کلی "ممنوعیت پذیرش دانشجوی ارشد از رشته های غیرمرتبط" را پذیرفته است. اما هنوز ساز و کار عنوان شده برای اجرایی شدن آنرا نپذیرفته است. امکان دارد در جلسه آینده شورا به این مصوبه هم پرداخته شود باید دید دستور جلسه شورا چه خواهد بود.
منبع:

1400/04/27
11:37:44
0.0 / 5
471
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog