در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

تأثیر تاخیر زوجین جوان در مبادرت به فرزند آوری و بروز ناباروری

به گزارش بلاگ سان یک پژوهشگر حوزه جمعیت اظهار داشت: تاخیر در مبادرت به فرزند آوری میان زوجین جوان، مهم ترین عامل ایجاد ناباروری ثانویه است و زوجین باید بدانند که فرزند آوری فرصتی همیشگی نیست.

تأثیر تاخیر زوجین جوان در مبادرت به فرزند آوری و بروز ناباروری

صالح قاسمی پژوهشگر و کارشناس حوزه جمعیت در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره بر موضوع ناباروری ثانویه و تأثیر آن در کاهش نرخ باروری کشور گفت: ناباروری به مفهوم از دست دادن قدرت باروری زوجین است و در صورتیکه یک زوج بیش از یک سال برای فرزندآوری اقدام نمایند اما موفق نشوند، نابارور خوانده می شوند.
وی با اعلان اینکه افراد نابارور به دو دسته تقسیم می شوند، اظهار داشت: دسته اول زوجینی هستند که از ابتدا نابارور بوده و می دانستند یکی از طرفین قدرت باروری ندارد و این زوجین ۴۰ درصد آمار کلی ناباروران کشور را می سازند.
قاسمی اشاره کرد: دسته دوم کسانی هستند که قبلاً قدرت باروری داشته اند و حتی دارای فرزندانی هستند اما بعد از چندین سال و به دلیلهای گوناگون تبدیل به زوج نابارور شده اند.
وی با اشاره به این دلیلهای، اظهار داشت: همچون با اهمیت ترین دلیلهای شروع ناباروری ثانویه، تغییر سبک زندگی و الگوی رفتاری زوجین است و این به مفهوم تأخیر در فاصله میان ازدواج و زمان تولد نخستین فرزند است.
این کارشناس جمعیت بیان کرد: متأسفانه هم اکنون خیلی از زوجین با فاصله طولانی از زمان ازدواج مبادرت به فرزندآوری می کنند و در طول این مدت از روش های پیشگیرانه که اغلب همراه با داروهای شیمیایی است، استفاده می نمایند که این داروها و روش ها بر قدرت باروری خصوصاً قدرت باروری مادران تأثیر منفی دارد.
قاسمی افزود: موضوع بسیار اثرگذار بعدی، نوع تغذیه است که استفاده از فست فودها و مواد غذایی تراریخته بسیار بر کاهش قدرت باروری زوجین اثر مستقیم دارد.
وی بیان کرد: عوامل دیگری همچون پوشش های نامتعارف برای مردان نیز می تواند در کاهش قدرت باروری اثرگذار باشد. کارشناسان پزشکی معتقدند استفاده از لباس های تنگ برای مردان در کاهش قدرت باروری اثرگذار می باشد.
این کارشناس جمعیت اشاره کرد: آلودگی هوا و سرب موجود در هوای کلان شهرها در کاهش قدرت باروری مؤثر است.
قاسمی تاکید کرد: هم اکنون ۶۰ درصد ناباروری ها در دسته ناباروری ثانویه قرار می گیرد و زوجین تصور می کنند که فرزندآوری فرصتی دائمی است و این تصوری غلط است و احتمال تبدیل زوجین بارور به نابارور بر اثر تأخیر در مبادرت به فرزندآوری وجود دارد.
این کارشناس جمعیت با اشاره به زمان مناسب برای مبادرت به فرزندآوری اظهار داشت: هم اکنون میانگین فاصله ازدواج تا تولد نخستین فرزند زوجین جوان ۳.۷ سال است. بر طبق فرهنگ ها و سنین تحقق ازدواج نمی توان یک نسخه ثابت برای زمان فرزندآوری ارائه داد اما بطور کلی پیشنهاد می شود میان زمان ازدواج و فرزندآوری بیش از دو سال فاصله نباشد تا از وقوع ناباروری ثانویه جلوگیری شود.
وی اضافه کرد: هم اکنون حدود ۲۱ درصد از زوجین در سنین باروری، نابارور هستند که این رقم شامل ۳.۵ میلیون نفر است. درمان این افراد نیز به دو روش دارویی و درمان های تخصصی و پیشرفته انجام می شود که حدود ۴۵ الی ۵۰ درصد ناباروران با درمان دارویی موفق به فرزندآوری شده و حدود ۵۰ درصد نیز نیاز به درمان های تخصصی و پرهزینه دارند. قاسمی در آخر اشاره کرد: باتوجه به وضعیت جمعیتی کشور نیاز است که همچون به راه افتادن جنبش مدرسه سازی، خیرین و نهادهای مردمی به جنبشی برای کمک به درمان زوجین نابارور ورود کنند.


منبع:

1400/06/03
15:44:51
0.0 / 5
499
تگهای خبر: رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۲
sunblog