معاون آموزشی وزارت بهداشت خبر داد

تاخیر دو هفته ای برای بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی

به گزارش بلاگ سان معاون آموزشی وزارت بهداشت با تاکید بر این که سال تحصیلی دانشگاه های علوم پزشکی از 15 مهرماه شروع خواهد شد، اظهار داشت: طبق برنامه زمان بندی قبلی، قرار بود واکسیناسیون یک سوم باقی مانده و عمده دانشجویان سایر دانشگاه ها تا نیمه آبان ماه صورت گیرد که خوشبختانه با حمایت جدی ستاد ملی کرونا و دسترسی بیشتر به واکسن امیدواریم با همکاری وزارت علوم تا نیمه مهرماه یا حداکثر اختتام مهرماه واکسیناسیون دانشجویان کل کشور تمام شود.

تاخیر دو هفته ای برای بازگشایی دانشگاه های علوم پزشکی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر علی اکبر حقدوست معاون آموزشی وزارت بهداشت با اشاره به این که دو سوم دانشجویان و اعضای هیئت علمی دانشگاه های علوم پزشکی کشور به سبب فعالیت در محیط های بیمارستانی و آزمایشگاه ها واکسن کرونا را دریافت کرده اند اشاره کرد طبق برنامه زمان بندی قبلی، قرار بود واکسیناسیون یک سوم باقی مانده و عمده دانشجویان سایر دانشگاه ها تا نیمه آبان ماه صورت گیرد که خوشبختانه با حمایت جدی ستاد ملی کرونا و دسترسی بیشتر به واکسن امیدواریم با همکاری وزارت علوم تا نیمه مهرماه یا حداکثر اختتام مهرماه واکسیناسیون دانشجویان کل کشور تمام شود.
وی با تاکید بر وظیفه وزارت بهداشت در امر تلقیح واکسن کلیه دانشجویان شامل علوم پزشکی و غیرپزشکی اشاره کرد: طبق برنامه تدوین شده در وزارت بهداشت، دانشجویان تحصیلات تکمیلی علوم پزشکی بصورت کامل در دانشگاه ها حضور خواهند داشت و حضور حداکثری دانشجویان علوم پزشکی که کار عملی دارند در دستور کار وزارت بهداشت قرار دارد.
دکتر حقدوست در ادامه اشاره کرد: درباب دانشجویان جدیدالورود در تلاش هستیم تا چند ماه از سال تحصیلی را در دانشگاه حضور یابند اما ماه های اول سال تحصیلی برای دانشجویان جدیدالورود بصورت مجازی برگزار می شود و برنامه ریزی به شکلی خواهد بود که ۵۰ درصد حداکثر ظرفیت خوابگاه ها استفاده گردد.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با اعلان اینکه دانشجویان سالهای آخر علوم پزشکی، حضور فیزیکی بیشتری در دانشگاه ها خواهند داشت اشاره کرد: این امر در جهت افزایش سرعت فارغ التحصیلی این عزیزان است.
دکتر حقدوست اظهار داشت: طبق هماهنگی انجام شده با معاون آموزشی وزارت علوم، برنامه آموزشی تدوین شده برای دانشجویان علوم پزشکی در صورت انجام واکسیناسیون دانشجویان غیر علوم پزشکی تا مهرماه، تا حد زیادی قابل تسری و اجراست پس مسئولیت و برنامه ریزی درباب بازگشایی سایر دانشگاه های غیر علوم پزشکی به عهده وزارت علوم خواهد بود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت تصریح کرد: کلیه امتحانات ترم جاری دانشگاه های علوم پزشکی بصورت حضوری برگزار می شود و دانشجویان تحصیلات تکمیلی در ترم جدید حضور فیزیکی کامل خواهند داشت.
وی همین طور اشاره کرد: دانشجویانی که در مرحله کار عملی قرار دارند در ترم جدید، حضور کامل خواهند داشت و کلاس های دانشجویان جدید الورود بصورت مجازی خواهد بود و برای کارهای عملی و رفع اشکال در دانشگاه حضور خواهند یافت که باتوجه به درک دغدغه های خانواده ها، موارد مذکور در صورت تسریع واکسیناسیون دانشجویان صورت خواهد گرفت. پس در این راستا نیز تمهیداتی اندیشیده شده تا دانشجویانی که بیماری زمینه ای دارند یا خانواده ها بهر دلیلی نگران حضور فرزندانشان در دانشگاه هستند بتوانند از مرخصی تحصیلی بدون درج در سنوات استفاده کنند.
دکتر حقدوست اظهار داشت: تمهیدات لازم برای قرنطینه دانشجویانی که به کرونا مبتلا خواهند شد، در نظر گرفته شده تا باتوجه به واکسینه بودن دانشجویان و سبک بودن بیماری، دانشجویان بیمار به سرعت شناسایی و ایزوله شوند و درمان لازم را دریافت نمایند تا از تسری بیماری به خانواده و سایر افراد جامعه ممانعت شود و کمترین لطمه به دانشجو و خانواده ها وارد شود.
معاون آموزشی وزارت بهداشت با ابراز خرسندی از افزایش سرعت واکسیناسیون افراد جامعه از همکاری مطلوب بین دانشگاههای علوم پزشکی و غیر علوم پزشکی در جهت واکسیناسیون دانشجویان و اساتید آگاهی داد و اشاره کرد: تا حالا محدودیت کشور در دسترسی به واکسن بود که با افزایش سرعت ورود واکسن، ظرفیت تزریق واکسن نیز بالا رفته و پس برمبنای تمهیدات در نظر گرفته شده در تلاش هستیم تا دانشجویان بتوانند واکسن خودرا در شهر محل زندگی دریافت نمایند و بعد از دریافت دوز دوم با کارت واکسن به دانشگاه مراجعه نمایند؛ پس با اتصال سامانه دانشگاه های علوم پزشکی به سامانه متمرکز ملی واکسیناسیون، امکان رصد واکسینه شدن دانشجویان امکان پذیر است.
به گزارش روابط عمومی معاونت آموزشی وزارت بهداشت، وی با اعلان اینکه آموزش در دوران کرونا در سطح دنیا لطمه جدی دیده است اظهار داشت: متاسفانه عوارض این آسیب، بلندمدت است و سازمان بهداشت جهانی نیز شعار خودرا تغییر داده و به کشورهای مختلف سفارش می کند که مراکز آموزشی را زودتر فعال نمایند.
دکتر حقدوست اشاره کرد: لطمه حتی یک شهروند ایرانی برای ما سنگین است و فرزندان ما هم جزو دانش آموزان و دانشجویان این کشور هستند و دغدغه های مردم را درک می نماییم پس تلاش می نماییم تدابیر لازم را برای کم کردن آلودگی فراهم نماییم، برای اینکه تعطیلی مزمن مراکز آموزشی شامل مدارس و دانشگاه ها، عوارض غیر قابل جبرانی در پی خواهد داشت و تقویت آموزش دانش آموز و دانشجو ضامن تقویت جامعه خواهد بود.
منبع:

1400/06/20
21:36:01
0.0 / 5
455
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog