اعلام شرایط تغییر رشته دانشجویان

بلاگ سان: معاون آموزشی دانشگاه تهران با تاکید بر این که امکان تغییر رشته برای دانشجویان این دانشگاه برقرار است، اظهار داشت: اگر دانشجویان در دو ترم اول تحصیل، بیشتر از هجده واحد در هر ترم و در مجموع 36 واحد را در کل یک سال بگذرانند و در هر ترم معدل آنان بالای هجده و البته برای تعدادی از رشته ها بالای هفده باشد، می توانند تقاضای تغییر رشته دهند.

اعلام شرایط تغییر رشته دانشجویان
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر محمود کمره ای در در آئین وروی نودانشجویان دانشگاه تهران خطاب به آنها اظهار داشت: به سبب شیوع ویروس کرونا از حضور دانشجویان در محیط دانشگاه تهران محروم هستیم، اما جامع بودن دانشگاه را به فال نیک بگیرید و از این فرصت استفاده کنید. از شما نودانشجویانی که با تلاش توانستید وارد دانشگاه تهران شوید درخواست دارم این موفقیت را با تحصیل موفق، مطالعه، تحقیق و پژوهش ادامه دهید. آموزش در دانشگاه تهران پژوهش محور است و پژوهش نیز مبتنی بر آموزش است، بدین سبب با در نظر گرفتن این دو رویکرد امیدوار هستم بتوانید دوره تحصیلی موفقی را پشت سر بگذارید.
وی با تاکید بر رعایت قوانین و مقررات آموزشی دانشگاه اشاره کرد: دانشگاه تهران چند خاصیت مهم دارد؛ مورد اول کارهای بین رشته ای است که بطور قطع اینگونه فعالیت ها بیشتر به نتیجه می رسند. بدین جهت به جهت اینکه این اتفاق در دانشگاه بیفتد ما دو موضوع را پیش بینی کردیم، یکی این که دانشجویان کارشناسی در دوره ای تحت عنوان "کهاد"، می توانند علاوه بر واحدهای رشته اصلی تحصیلی خود تعدادی واحد را از رشته دیگری که مورد علاقه مندی آنان است نیز گرفتن کنند. نکته دیگر بحث آموزش دو وجهی است که برمبنای آن، دانشجو می تواند در حین تحصیل، برخی از واحدهای درسی مصوب خودرا در رشته دیگری بگذراند.
دکتر کمره ای با اشاره به شرایط تغییر رشته در دانشگاه تهران اشاره کرد: ممکنست برخی از دانشجویانی که وارد دانشگاه می شوند بهر دلیلی همچون اشتباه در انتخاب رشته، بخواهند رشته تحصیلی خودرا تغییر دهند که دو روش برای تغییر رشته پیش بینی شده است؛ یکی استفاده از بخشنامه دانشجویان ساعی و کوشا است که بر طبق این بخشنامه اگر دانشجویان در دو ترم تحصیلی اول، بیشتر از هجده واحد در هر ترم و در مجموع ۳۶ واحد را در کل یک سال اول بگذرانند و در هر ترم معدل آنان بالای هجده و البته برای تعدادی از رشته ها بالای هفده باشد، می توانند تقاضای تغییر رشته دهند.
معاون آموزشی دانشگاه اضافه کرد: نکته مهم این بخشنامه این است که برای تغییر رشته نیازی نیست متقاضی نمره آزمون رشته مقصد را کسب کرده باشد، البته ضوابط دیگری نیز در بخشنامه مقرر شده است که باید مورد توجه قرار داده شود. روش دیگر تغییر رشته این است که دانشجو در آخر سال اول و با گذراندن حداقل هجده واحد می تواند درخواست خودرا اعلام نماید که البته باید مورد بررسی قرار بگیرد، اما در این روش تغییر رشته، کسب نمره آزمون رشته مقصد الزامی است.
وی به تبیین رویکرد دانشگاه تهران در حوزه حمایت و جذب دانشجویان استعداد درخشان پرداخت و اظهار داشت: دانشگاه تهران بیشترین آمار دانشجویان استعداد درخشان را دارد که مزایایی برای آنها در نظر گرفته شده است. یک مزیت این است که دانشجو می تواند دروس عمومی را در همان ابتدای ترم در صورتیکه آمادگی دارد امتحان بدهد و پاس کند. همین طور دانشجویان استعداد درخشان می توانند تعدادی از درس های تخصصی را بدون شرکت در کلاس درس و بعنوان معرفی به استاد بگذرانند. البته همه این موارد نیازمند موافقت گروههای آموزشی ذی ربط است، آنان حتی می توانند با کسب امتیاز خوب در دوره کارشناسی، بدون آزمون وارد دوره کارشناسی ارشد شوند. باید گفت ۴۰ درصد ظرفیت پذیرش دوره کارشناسی ارشد، بدون آزمون و بوسیله بخشنامه دانشجویان استعداد درخشان در دانشگاه صورت می گیرد.
دکتر کمره ای در ادامه اظهار داشت: به شما نودانشجویان تاکید می کنم تلاش خودرا ادامه دهید، بعضاً این تفکر وجود دارد که فقط برای ورود به دانشگاه باید کوشش کرد و پس از آن مهم نیست که در دانشگاه چه می گذرد، این نگاه اشتباه است. ما رتبه های دو رقمی داشتیم که در طول ترم گرفتار افت تحصیلی شدند بدین جهت باید به همت خود همچنان ادامه دهید.
معاون آموزشی دانشگاه تهران همین طور به تشریح کارهای بنیاد حامیان دانشگاه پرداخت و بیان کرد: این بنیاد در کنار کارهایی که دارد سالانه تحت عنوان هزینه کمک تحصیلی برخی از دانشجویان را بورسیه می کند که در این میان تعدادی از دانشجویان مستعد و برتر هستند که این امکان در اختیار آنان قرار می گیرد و برخی دیگر به سبب شرایط مالی متقاضی دریافت کمک از بنیاد می باشند. همین طور بنیاد برای دانشجویان دارای ناتوانی های جسمی نیز کمک هایی را در قالب بورسیه نظر گرفته است.1400/07/12
10:33:25
0.0 / 5
586
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , شركت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog