کلاهبرداری دکتر ژنتیک و مدرس آموزشگاه کنکور از داوطلبان رشته پزشکی

رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ از انهدام باند کلاهبرداری که با طراحی سایت جعلی دانشگاه، مبادرت به کلاهبرداری از متقاضیان قبولی در رشته پزشکی کرده بودند، اطلاع داد.

کلاهبرداری دکتر ژنتیک و مدرس آموزشگاه کنکور از داوطلبان رشته پزشکی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، سردار علیرضا لطفی در حاشیه دستگیری این افراد با حضور در جمع خبرنگاران اظهار داشت: در تاریخ هشتم شهریورماه سال جاری مردی ۵۵ ساله به پایگاه هشتم پلیس آگاهی تهران بزرگ رجوع و اعلام نمود که دارای فرزندی کنکوری است و اوایل سال با مرد جوانی آشنا شده که مدعی شده می تواند برای پسرش کرسی تحصیل در رشته پزشکی دانشگاه سراسری را دریافت کند. بدین منظور هم میان مالباخته و متهم قراردادی منعقد شده و ۵۴۰ میلیون تومان هم به متهم پرداخت و بنا شده تا ۲۰۰ میلیون تومان دیگر هم پس از تایید قطعی قبولی در سایت دانشگاه پرداخت گردد. بدین منظور هم یک برگه چک ۲۰۰ میلیون تومان به تاریخ بعد از اعلام نتایج به متهم داده شده است.
وی ضمن اشاره به اظهارات شاکی افزود: مدتی بعد هم متهم با ارسال لینک سایت یکی از دانشگاه های به نام کشور در رشته پزشکی اعلام نموده که نام فرزند مالباخته جزو قبول شدگان رشته پزشکی است و ۲۰۰ میلیون تومان بعدی را هم نقد کرده است. اما زمانی که این فرزند این فرد برای ثبت نام به دانشگاه مذکور رفته، متوجه شده که سایت جعلی بوده و اصلا این فرد در دانشگاه پذیرفته نشده است.
لطفی با اشاره به اینکه احتمال تکرار جرائم مشابه وجود داشت، اظهار داشت: در همین راستا هم رسیدگی به مبحث به فوریت در دستورکار ماموران پلیس آگاهی تهران بزرگ قرار گرفته و در جریان اقدامات انجام شده، ۱۶ تن دیگر هم که با همین شیوه مورد کلاهبرداری قرار گرفته بودند، شناسایی شدند. از این تعداد ۹ نفر به پلیس فتا، شش نفر به پلیس آگاهی شکایت کرده و یک نفر هم در شهرستانی دیگر شکایت خویش را ثبت کرده بود.
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ ضمن اشاره به ادامه تحقیقات ماموران برای دستگیری این افراد، گفـت: با تجمیع اظهارات شکات، ماموران به سرنخ هایی رسیده و سرانجام متوجه شدند که سه مرد تحصیل کرده که آشنایی با شرایط و روند ثبت نام در دانشگاه ها دارند، اقدام به ایجاد این باند کرده و با جعل سایت دانشگاه های معروف و درج نام شکات بعنوان پذیرفته شده از آنان کلاهبرداری کرده اند.
وی با اشاره به اینکه در هماهنگی با مقام قضایی این افراد در عملیاتی پلیسی دستگیر و به مقر انتظامی منتقل شدند، اظهار داشت: یکی از دستگیرشدگان دارای مدرک دکترای ژنتیک، نفر دوم مدرس آموزشگاه کنکور و نفر سوم هکر حرفه ای سایت بود. این افراد گرچه در ابتدا به حاضر به پذیرش جرم خود نبودند، اما در ادامه با شواهد و ادله روبرو شده و به جرم خود اقرار کردند.
لطفی افزود: سردسته این باند در اعترافات خود اظهار داشت که به همراه دو نفر از دوستانش تصمیم به کلاهبرداری گرفت و از راه آموزشگاه کنکوری که یکی از اعضای باند در آن کار می کرد، مبادرت به شناسایی دانشجویان متمولی کردند که به دنبال قبولی در رشته هایی مانند پزشکی بودند.
رئیس پلیس آگاهی تهران بزرگ افزود: این افراد با پیشنهاد قبولی تضمینی در دانشگاهی معتبر و رشته دلخواه مالباختگان را گول زده بودند، اظهار داشت: اعضای این باند مبالغ متفاوتی را از شکات دریافت کرده بودند که رقم قطعی آن درحال ارزیابی است.
وی افزود: متهمان در ادامه با همکاری یکی دیگر از اعضای باند که یک هکر حرفه ای است اقدام به ایجاد سایت جعلی دانشگاه مورد نظر کرده و با انتشار نام داوطلب در سایت مذکور مبالغی را از خانواده دریافت کرده بودند.
لطفی در انتها اظهار داشت: با اعتراف متهمان دستگیر شده، اظهارات شکات و شواهد موجود پرونده ای برای متهمان تشکیل شده و تحقیقات پلیسی برای شناسایی سایر مال باختگان احتمالی اعضای باند از جانب کارآگاهان پایگاه هشتم پلیس آگاهی پایتخت ادامه دارد.
منبع:

1400/08/03
10:10:32
0.0 / 5
409
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سایت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۵
sunblog