از روی تخت ICU تدریس کرد

به گزارش بلاگ سان «استادی که با وجود کسالت شدید چند ساعت پس از تدریس شون و بر اثر ایست قلبی ناشی از کرونا از دنیا رفتن اما تا لحظه آخر نگران بودن که حق دانشجو ضایع نشه»، این توضیحات برای یک فایل صوتی در شبکه های اجتماعی نوشته شده که بارها بازنشر شد.

از روی تخت ICU تدریس کرد

به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، روزنامه «خراسان» در ادامه نوشت: استاد دکتر محمدعلی خردمندی در این فایل صوتی با لهجه شیرین اصفهانی می گوید: «کلاس شما در موعد مقرر برگزار می شه و ان شاءا... که موفق باشید. منم امروز حالم خوب نبود. من سر همین بیماری که تازه اومده بستری هستم و دکترها به من استراحت مطلق دادن ولی دیدم اگر این تدریس را نداشته باشم، ظلم به شما دانشجویان عزیزم می شود. ان شاءا... موفق و موید باشید. خداحافظ شما». امروز با «مینا شرکت»، همسر آقای دکتر و «رحمت ا... ممیز» که بیشتر از ۳۰ سال با او همکار بوده، گفتگو کردیم که خواهید خواند.

استاد فلسفه، کلام، اخلاق و... بودند

دکتر هر دو دوز واکسن را زده بود. دوره مبتلا شدن به کرونایش را هم پشت سر گذاشته بود و ۲۱ روز از زمانی که تستش مثبت شده بود، گذشت اما یک شنبه این هفته ساعت ۱۲ ظهر به علت ایست قلبی فوت کرد. خانم شرکت، درباره دکتر خردمندی می گوید: «استاد ۵۶ ساله بود و حدودا از سال ۶۹ در دانشگاه تدریس می کرد، از فلسفه، کلام و اخلاق بگیرید تا نهج البلاغه، تفسیر قرآن و...».

به صورت موردی، پیگیر وضعیت دانشجوهای شان می شدند

همسر این استادِ مسئولیت پذیر درباره دغدغه های دکتر می گوید: «ایشان خیلی روی کیفیت تدریس حساس بود. خیلی هم برایش مهم بود که دانشجوهای شان همه مفاهیم را به صورت کامل متوجه شوند. گاهی به صورت موردی، پیگیر وضعیت تحصیلی یک دانشجو می شد. چند روز پیش از فوت شان، وقتی داشتیم با هم حرف می زدیم، می گفت تا چند وقت دیگر، چند تا جزوه دقیق تر و کاربردی تر که بیشترشان را نوشتم، آماده می کنم. می اظهار داشت که می خواهم از روی آنها تدریس کنم و کیفیت آموزش را بالاتر ببرم تا وقت دانشجویان سر کلاس های من هدر نرود».

آن پیام صوتی را از روی تخت آی سی یو فرستاد

خانم شرکت درباره ویدئوی انتشار یافته در فضای مجازی هم می گوید: «آن روز در آی سی یو بود و پزشکان گفته بودند که فقط و فقط باید استراحت کند اما وقتی من به ملاقاتش رفتم، پرسید که آیا این جا تلفن و اینترنت آنتن می دهد؟ نگاهی به گوشی ام کردم و گفتم بله. اظهار داشت که من فردا کلاس دارم، گوشی ام را بیاور تا یک پیام برای دانشجوها بگذارم. گفتم آقای دکتر، به نظرم هم اکنون زمان مناسبی برای تدریس نیست. با لبخندی آرامش بخش به من اظهار داشت که حالم خیلی بهتر است، گوشی ام را بده تا برای دانشجویان پیام بگذارم که کلاس شان در موعد مقرر برگزار می شود تا حق شان ضایع نشود».

قبل از تدریس، همیشه مطالعه داشت

همسر دکتر درباره دغدغه های وی برای کیفیت تدریس اش هم می گوید: «دکتر همیشه پیش از رفتن سر کلاس هرچند سال هاست تجربه تدریس دارد و شاید دیگر نیازی به مطالعه نداشت، اما برنامه ریزی می کرد تا بدون مطالعه سر کلاس نرود. من چند مرتبه به او گفتم که شما هر ترم همین دروس را تدریس می کنید، واقعا نیازی به این قدر مطالعه هست؟ که می گفتند نمی خواهم کلاس های این ترمم با ترم قبلی از نظر کیفیت آموزشی یکسان باشد و باید حتما مطالعه کنم. در این دو سال گذشته هم که کلاس ها آنلاین شده بود، حداقل از نیم ساعت یا حتی یک ساعت پیش از شروع کلاس، سیستم، گوشی و اینترنت را چندین بار چک می کردند تا مشکلی نداشته باشد و در زمان برگزاری کلاس، قطع نشود. می گفتند این دانشجوها وقت می گذارند، می آیند پای سیستم یا تلفن همراه شان را روشن می کنند، درست نیست که من مدیون شان بشوم».

همه شیفته تواضع دکتر خردمندی بودند

رحمت ا... ممیز، مشاور مدیرکل آموزش و پرورش استان اصفهان که سال ها همکار دکتر خردمندی بوده هم در گفت وگویی کوتاه به ما می گوید: «من از دوران دانشجویی آقای دکتر با ایشان آشنا شدم. همان زمان هم جزو دانشجوهای بسیار فعال و زرنگ بودند. دکتر انسانی بسیار وارسته، باسواد، مفسر قرآن، فوق العاده خوش برخورد و خیلی متواضع و همه شیفته این تواضع او بودند. واقعا مثل یک پدر با دانشجوهایش برخورد و راهنمایی شان می کرد. درباره فوت شان هم در آخرین پیام صوتی، صدای استاد سرفه یا تنگی نفس ندارد. ظاهرا وقتی اسکن ریه می گیرند، یکهو متوجه می شوند که ۷۰ درصد ریه شان درگیر بوده. آن طوری که شنیدم، کلا یک روز بیمارستان بودند و بعدش هم به رحمت خدا رفتند. روح شان شاد».

منبع:

1400/08/15
11:56:41
0.0 / 5
382
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۱
sunblog