در گزارش بلاگ سان مطرح شد؛

علل بالا رفتن مهریه ها از چشم و هم چشمی تا کسری قوانین حمایتی

یک کارشناس امور زنان می گوید یکی از علل بالا رفتن مهریه ها چشم و هم چشمی است، اما از دلیل بسیار مهم دیگر در این مساله عدم حمایت قوانین از جایگاه زن است.

علل بالا رفتن مهریه ها از چشم و هم چشمی تا کسری قوانین حمایتی

توران ولی مراد، مدیر شبکه ایران - زنان در گفت و گو با خبرنگار مهر در مورد مشکلات کاهش جمعیت و فرزندآوری اظهار داشت: مساله کاهش فرزندآوری چندین بعد دارد که باید به هریک از آنها به صورت جداگانه ای پرداخته شود. ابتدا بحث بالا رفتن سن ازدواج و تمایل زوجین به تک فرزندی است، اما مساله دوم بعد اقتصادی این مهم می باشد که نقش بسیار زیادی در عدم تمایل زوجین به فرزندآوری دارد.
مدیر شبکه ایران - زنان اضافه کرد: اما یکی دیگر از مسائلی که تاثیر بسیار زیادی بر عدم تمایل زوجین به فرزندآوری نقش دارد مساله زنان خانه دار است که در ارتباط با سال جاری و یا این دوره نیست، چونکه به صورت کلی زنان خانه دار نادیده گرفته شده اند.
وی بیان نمود: در طرحی که مجلس آنرا با عنوان «طرح جوانی جمعیت» پیگیری کرده است، مساله فرزندآوری برای زنان شاغل دیده شده است، اما زنان خانه دار فراموش شده اند.
ولی مراد اظهار نمود: ازاین رو ما احتیاج به قوانینی داریم که به لحاظ فرهنگی و اقتصادی جایگاه زنان خانه دار را که در منزل خانه داری و تربیت فرزندان را بر عهده دارند حفظ شود و باید از دارایی های مشترک بین زن و مرد سهمی برای زنان منظور شود، یعنی ما نیازمند تصویب قانونی هستیم که نه فقط به هنگام طلاق، بلکه به میزان آورده اقتصادی و مشارکت زن در طول زندگی مشترک از دارایی های مشترک سهم تعیین شود.
وی اظهار نمود: ما تا امنیت اقتصادی، حقوقی و روانی زنان را در خانه و خانواده تأمین نکنیم با این مشکلات روبه رو هستیم مشکل ما امروز خلق نشده است و متأسفانه سیستم از مردم عقب است.
ولی مراد ضمن اشاره به این که امروزه زنان ما رشد کرده اند و زن در انقلاب اسلامی هویتی از خود نشان داده که با قبل فرق داشته است؛ زنان ما امروز تصمیم گیر و تصمیم ساز هستند و از آنجاییکه در رای گیری ها هم نقش دارند، حق رای دارند؛ پس حضور بسیار پررنگی در جامعه دارند و باید در خانواده هم با همین هویت دیده شوند، اما از آنجاییکه این کار به درستی انجام نشده است به لحاظ حقوقی و فرهنگی عقب هستیم.
مدیر شبکه ایران - زنان خاطرنشان کرد: خیلی از معضلات مانند افزایش طلاق ناشی از همین معضل است، چون اگر زن در خانواده با کرامت دیده نشود و حقوق، فرهنگ و سیستم با این تعریف خویش را منطبق نکند، زنان برای خودشان چاره ای پیدا می کنند، کما این که مساله اشتغال بیرون از منزل را در کنار خانه داری و تربیت فرزند انجام می دهند که فشار مضاعفی به زنان است.
زمانی که فرزندی به دنیا می آید مسئولیت و کار بسیار زیادی را نیازمند است؛ با اینکه که مسئولیت اقتصادی بر عهده مردان است، اما تا وقتی که به مردان آموزش درستی داده نشود و نقش پدری به درستی ایفا نشود ما با این مشکل روبه رو خواهیم بود
وی تصریح کرد: زمانی که فرزندی به دنیا می آید مسئولیت و کار بسیار زیادی را نیازمند است؛ باآنکه که مسئولیت اقتصادی برعهده مردان است اما تا وقتی که به مردان آموزش درستی داده نشود و نقش پدری به درستی ایفا نشود ما با این مشکل رو به رو خواهیم بود.
ولی مرداد اظهار نمود: در انتخاب و تصمیم گیری نقش زنان تعارفی نیست و باید به صورت حقوقی این مساله دیده شود متأسفانه ما با کسری زیادی در این حوزه مواجهه هستیم یعنی هم به لحاظ حقوقی جایگاه زن تأمین نشده است و هم به لحاظ امنیت اقتصادی و اجتماعی همین کم کاری بوده است که باعث افزایش مهریه ها شده است.
مدیر شبکه ایران - زنان ضمن اشاره به این که تا این علل برطرف نشود؛ اگر مهریه را هم پایین بیاورید این مشکل حل نخواهد شد، بیان نمود: یکی از علل بالا رفتن مهریه ها چشم و هم چشمی است، اما دلیل بسیار مهم دیگر در این مساله عدم حمایت قوانین از جایگاه زن است، زمانی که همه حقوق در اختیار مردان است، خانواده ها به ناچار مهریه را بالا می برند تا تضمینی برای جبران کسری حقوقی و امنیت اقتصادی زنان باشد.
وی اظهار داشت: برای مثال زنی که پنج سکه مهریه می کند پس از ۵۰ سال زندگی مشترک چه سهمی از میزان دارایی های زندگی مشترک خواهد داشت؟ به همین شکل هم مهریه بالا غلط است، چونکه در ابتدای زندگی مشترک نباید سرمایه ۵۰ سال آینده را مرد تضمین کند، ازاین رو باید قوانینی باشد که سهم مالی زن را در زندگی مشترک از کارهایی که در منزل انجام داده است پرداخت کند.
ولی مراد اظهار داشت: همان گونه که گفته شد نقش اصلی فرزندآوری بر عهده زنان است پس باید قانونی داشته باشیم که امنیت اقتصادی زن را تأمین نماییم، یعنی زنان به میزان نقش خود در مسائل اقتصادی باید از دارایی های مشترک سهم داشته باشد.
وی خاطرنشان کرد: شکل فعلی پاسخ این مساله نیست و باید موارد و درصدها مشخص باشد سهم زنان برپایه تعداد فرزندان مشخص شود و همینطور امنیت حقوقی زنان باید حفظ شود.
ولی مراد اضافه کرد: هم اکنون تسهیلات موجود برای فرزندآوری مثل دادن زمین به پدران داده می شود؛ متأسفانه تصمیم گیران آقایان هستند و نمی توانند از زاویه دید زنان نگاه کنند و ازاین رو چاره هایی که می دهند مردانه است و مشکل زنان همچنان باقی مانده و درحال گسترش است و باید گفت زمانی که شما نقش زن را در جایگاه اسلامی درست خود نبینید، با آفت های زیادی در این حوزه مواجه خواهید شد.


منبع:

1400/08/21
13:20:11
0.0 / 5
445
تگهای خبر: آموزش , حقوقی , سیستم , شبكه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
sunblog