وزیر علوم:

امیدوار هستم همه به این عقلانیت برسیم که آموزش باید یکپارچه باشد

به گزارش بلاگ سان وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به دانشگاه های وزارت علوم و بهداشت، اظهار داشت: امیدوار هستم روزی برسد که همه به این عقلانیت برسیم که آموزش در کشور باید یکپارچه باشد.

امیدوار هستم همه به این عقلانیت برسیم که آموزش باید یکپارچه باشد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر محمدعلی زلفی گل در مراسم تودیع و معارفه رؤسای سابق و فعلی دانشگاه تربیت مدرس که عصر امروز در این دانشگاه برگزار شد، ضمن بیان این مطلب اظهار نمود: دانشگاه تربیت مدرس الگوی بسیار مناسبی است که نشان میدهد آموزش در کشور باید یکپارچه باشد. رتبه بالای این دانشگاه با تعداد کمتر عضو هیات علمی آن نسبت به دانشگاه تهران نشان از این است که وضعیت دانشگاه تربیت مدرس از نظر راندمان بالاست.
وی در این رابطه افزود: اگر دانشگاه علوم پزشکی تهران با دانشگاه تهران با هم می بودند، رتبه این دانشگاه در سطح دنیا جایگاه ویژه تری داشت.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به روز بسیج در تعریف از بسیجی، اظهار داشت: بسیجی کسی است که نتیجه رفتار، گفتار و کردار او موجب دوام و قوام نظام جمهوری اسلامی شود و از آنجائیکه جامعه دانشگاهی چنین رفتاری دارد، پس همه بسیجی هستند.
دکتر زلفی گل اضافه کرد: اگر امروز جایگاه خوبی در دنیا داریم و دانشمندانی داریم که در دنیا مرجع علمی هستند، این امر ثمره خون شهداست.
وی با اشاره به روز دانشجو عنوان کرد: در آذر ماه چند اتفاق افتاده و خواهد افتاد که روز دانشجو یا ۱۶ آذر از با اهمیت ترین آنهاست. کرونا نشان داد دانشگاه یک کالبد است و روح دانشگاه دانشجو است و اگر دانشجو نباشد، دانشگاه معنا و مفهومی ندارد. امیدوار هستم به زودی شاهد حضور مجدد دانشجویان در دانشگاه باشیم. کرونا نشان داد آنچه کشورها باید در آن سرمایه گذاری کنند، علم و فناوری و دانشگاه هاست.
زلفی گل در این رابطه اضافه کرد: روح حاکم در بودجه کشور باید سرمایه گذاری در حوزه علم و فناوری باشد و اگر نوع نگاه خودرا اینطور تدوین کردیم، موفق خواهیم شد. اگر به این ایمان داریم که راهکار مشکلات، دانشگاهیان و فضای علم کشور است، باید بسترسازی سخت افزاری و نرم افزاری نماییم و با حمایت مشکلات را حل کنیم؛ ولی اگر دانشگاهیان در جهت حل مشکلات مورد توجه قرار نگیرند، مشکلات کشور همچنان ادامه خواهد یافت. تصمیم با حاکمیت است و باید به دانشگاهیان اعتماد و اعتبار داده شود.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری با تاکید بر این که تنها اختلاف ما با دنیا در زمینه علم و فناوری است، اظهار داشت: ما از دنیا تافته جدا بافته نیستیم. مسیر پیشرفت بوسیله علم و دانش است که در بستر خاص خود رشد می کند. یکی از این شرایط این است که دانشگاه ها امکانات ویژه ای داشته باشند و باید این اجازه را دهیم که هر دانشگاه مزیت های ایجادی خلق کند. این رویه که به دانشگاه ها استقلال نمی دهیم و از نظر مالی برای همه دانشگاه ها تنها یک سقف در نظر گرفته ایم، رویه درستی نیست.
زلفی گل با اعلان اینکه چرا ما قبول نداریم معلمی و استادی یک تخصص است، اشاره کرد: امروزه هر کس که از دانشگاه دکتری می گیرد، بلافاصله جذب دانشگاه می شود بدون این که شیوه تدریس و انگیزش را آموخته باشد. بدین سبب برنامه دارم هر فردی که می خواهد عضو هیات علمی شود با دریافت حقوق یک سال شیوه تدریس را بیاموزد و برای تدریس از اساتید متبحر استفاده گردد.
وی با اشاره به وظایف کلان دانشگاه ها اظهار نمود: مرجعیت علمی، کادرسازی، خدمت به جامعه و رفع نیازهای جامعه از وظایف کلان دانشگاه هاست. ما در مرجعیت علمی موفق بوده ایم و دانشمندان برتری داریم. در بحث کادرسازی نیز نمره ما قابل قبول است و موفق بوده ایم. چونکه دانشجویان از استانداردهای لازم برخوردار می باشند.

معرفی معاون فناوری ظرف چند روز آینده
زلفی گل در این رابطه افزود: آنچه که سبب شده سیستم برای دانشگاه ها ارزش بسیار بالایی قائل نشود، این است که دانشگاه ها در امتداد حل مسائل جامعه آنچنان که انتظار می رود عملکرد خوبی نداشته اند که البته دلیل این امر این است که ما از آنها نخواسته ایم. در این رابطه در دوران وزارت جدید یک سری اقدامات اولیه انجام شد. در این راستا معاونت فناوری و نوآوری وزارت علوم تاسیس شد و ظرف چند روز آینده معاون فناوری منصوب و معرفی خواهد شد. بدین سان بستر لازم برای ارتباط دانشگاه ها بوسیله پارک های علم و فناوری و مراکز رشد با جامعه میسر خواهد شد.
وی در ارتباط با دیگر اقدامات صورت گرفته در وزارت علوم، اظهار داشت: سیستمی طرح کرده ایم که نظام ایده ها و نیازهاست و در پایگاه ISE درحال تاسیس است تا تمام نیازهای کشور در صنایع خصوصی و دولتی ثبت گردد و هر ایرانی هر نیازی را که تشخیص داد، در این سیستم ثبت کند.
وزیر علوم، تحقیقات و فناوری در ارتباط با دیگر اقدامات وزارت علوم، اشاره کرد: ما سالی ۵ تا ۶ هزار دانش آموخته دکتری داریم که باید سربازی بروند. در این راستا با ستاد کل نیروهای مسلح مذاکره کرده ایم که این افراد دوره پسا دکتری بگذرانند و زیر نظر اساتید دانشگاه طرح هایی را برمبنای نیازهای جامعه عرضه کنند و دیگر سربازی نروند. حقوق این افراد هم یک سوم تا یک دوم پژوهشگران پسادکترای معمولی خواهد بود.
وی در آخر اشاره کرد: دانشگاه جایی است که سرمایه اجتماعی نظام را افزایش دهد. اگر شرایطی در شأن دانشگاه فراهم نماییم، نتیجه آنرا در تربیت فرزندان خواهیم دید و امید و نشاط به جامعه باز می گردد.1400/09/05
13:46:03
0.0 / 5
516
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , تدریس
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog