تاسیس دانشکده گمرک و تجارت خارجی در دانشگاه تهران

به گزارش بلاگ سان دانشکده گمرک و تجارت خارجی با حمایت گمرک جمهوری اسلامی ایران در دانشگاه تهران راه اندازی می شود.

تاسیس دانشکده گمرک و تجارت خارجی در دانشگاه تهران
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر مهدی میراشرفی رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران، با دکتر مقیمی رئیس دانشگاه تهران دیدار و گفتگو کرد و خواهان راه اندازی دانشکده گمرک در دانشگاه تهران و تربیت نیروی انسانی متخصص در رشته های خاص مورد نیاز گمرک و ساماندهی پژوهش های مرتبط در این عرصه شد.
دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران در این دیدار که در محل سالن شورای دانشگاه تهران برگزار شد، اظهار نمود: مرکز فناوری های دیجیتالی و مرکز یادگیری الکترونیکی و مدیریت دانش دانشگاه تهران می تواند دوره های کوتاه مدت و دوره مجازی مورد نیاز گمرک را برنامه ریزی کند.
وی ادامه داد: همینطور دانشکده مدیریت دانشگاه تهران و مرکز آموزش های آزاد دانشگاه تهران می توانند دوره های مدیریت گمرکی، MBA و DBA متناسب با نیازهای گمرک را تعریف و اجرا کنند.
دکتر مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران هم در این دیدار اظهار داشت: یکی از فضاهایی در کشور که به صورت واقعی آشتی بین دانشگاه و صنعت و خدمات اتفاق افتاد، حوزه همکاری دانشگاه تهران و گمرک بود و اعتقاد داریم تنها راهکار حل مشکلات و معضلات کشور، آشتی با دانشگاه است. آنچه که می تواند به کشور کمک نماید این است که تولید علم و دانش در کشور به مهارت و ثروت تبدیل گردد.
میراشرفی اضافه کرد: برای ایجاد دانشکده و همینطور پژوهشکده ای که به صورت اختصاصی و ویژه به چاره جویی برای نیازهای گمرک و تربیت نیروی متخصص مورد نیاز گمرک بپردازد، دست احتیاج به سوی دانشگاه تهران دراز می نماییم. در این راه هر نوع تخصیص اعتبار برای بحث های آموزشی و پژوهشی را هزینه نمی بینیم بلکه سرمایه گذاری می دانیم.
رئیس کل گمرک جمهوری اسلامی ایران با درخواست این که دانشکده ای با عنوان «دانشکده گمرک و تجارت خارجی» در فضای فیزیکی دانشگاه تهران راه اندازی شود، اظهار داشت: گمرک جمهوری اسلامی ایران متعهد می شود هزینه های لازم برای راه اندازی ساختمان های این دانشکده را تقبل کند.
وی درباره رشته های مدنظر گمرک جهت راه اندازی در دانشکده گمرک و تجارت خارجی، اظهار نمود: کمیته دائمی فنی در سازمان جهانی گمرک بر روی برخی تکنولوژی ها و عرصه ها نظیر بلاک چین، هوش مصنوعی، پرنده های بدون سرنشین، اینترنت اشیا، ربات ها و بیگ دیتا تاکید دارد و سفارش می کند که گمرک کشورها به سمت توانمندسازی خود در این حوزه ها حرکت کنند. البته به جهت اینکه گمرک یک سازمان روزآمد باشد، نیاز دارد که در راه این تکنولوژی ها گام بردارد.
دکتر میراشرفی همینطور خواهان تعریف رشته های بین رشته ای مورد نیاز گمرک با سرفصل های جدید و کاربردی شد و تصریح کرد: امیدواریم دانشجویانی که در آینده از دانشکده گمرک و تجارت خارجی دانشگاه تهران فارغ التحصیل می شوند، مهارت هایی متناسب با آخرین استانداردهای جهانی کسب کرده باشند.
دکتر سید محمد مقیمی، رئیس دانشگاه تهران هم در ادامه این نشست، با بیان آمادگی دانشگاه تهران جهت کمک به گمرک جمهوری اسلامی ایران در حوزه های آموزشی، پژوهشی و فنی، اظهار داشت: علاوه بر دانشکده گمرک و تجارت خارجی، می توانیم یک پژوهشگاه هم با مدیریت دانشگاه تهران راه اندازی نماییم.
وی تصریح کرد: لازم است متناسب با نیازمندی های کشور، رشته های جدید با عناوین و سرفصل های جدید متناسب با نیاز بازار را حتی برای یک دوره ۵ ساله تعریف نماییم.
رئیس دانشگاه تهران خاطرنشان کرد: جهت راه اندازی دانشکده، یک سری مجوزهای قانونی و همینطور تأمین فضای فیزیکی مناسب مورد نیاز است که در صورت حمایت مالی از جانب گمرک برای تأمین فضای فیزیکی، مجوزهای قانونی راه اندازی دانشکده گمرک از جانب دانشگاه تهران پیگیری خواهد شد.
دکتر مقیمی درباره طراحی رشته های مورد نیاز گمرک هم اظهار نمود: کارگروه هایی برای طراحی رشته های میان رشته ای با کمک اساتید دانشگاه تهران و نمایندگانی از گمرک فعال شوند تا رشته ها، سرفصل ها و تدوین متون طراحی شوند.1400/09/11
23:40:37
0.0 / 5
523
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog