شروع رقابت بیش از ۱۸۶ هزار داوطلب برای کسب صندلی های دکتری دانشگاهها

رقابت بیش از 186 هزار داوطلب دکتری سال 1401 دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی از ساعت 8 امروز جمعه ششم اسفند ماه جاری در 96 شهر، 189 حوزه اصلی و 597 حوزه فرعی با استفاده از 5 هزار و 905 سالن و کلاس بزرگ شروع شد .

شروع رقابت بیش از ۱۸۶ هزار داوطلب برای کسب صندلی های دکتری دانشگاهها
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، با اعلام سازمان سنجش آموزش کشور و باتوجه به شرایط فعلی شیوع کرونا، بمنظور رعایت تمامی پروتکلهای بهداشتی و با هماهنگی وزارت بهداشت در هر سالن به طور متوسط حدود ۳۰ تا ۳۲ داوطلب مستقر می شوند تا فاصله ایمنی و تمامی نکات بهداشتی و ضدعفونی کاملا رعایت شود.
سازمان سنجش آموزش کشور قبل از این، ضمن اعلام دستور العمل های بهداشتی و انجام سفارش های لازم اعلام نموده بود؛ انتظار می رود برای حفظ سلامتی خود، سایر متقاضیان و خانواده های دیگر داوطلبان دستورالعمل بهداشتی و فاصله گذاری اجتماعی این آزمون را رعایت نمایند.
نتایج اولیه آزمون دکتری ۱۴۰۱ دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی دهه اول شهریور ماه سال آینده بصورت کارنامه منتشر می شود و انتخاب رشته اینترنتی داوطلبان مجاز از نیمه اول شهریور شروع خواهد شد و در نهایت نتایج نهایی آزمون دکتری تا اختتام نیمه اول شهریور ماه اعلام خواهد شد.
برمبنای قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی در دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی کشور پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و دستیاری رشته های گروه دامپزشکی شامل دو مرحله هست که هر کدام از مراحل مطابق شیوه نامه اجرائی آزمون انجام می گیرد.
بر این اساس مرحله اول آزمون متمرکز است که توسط سازمان سنجش آموزش کشور انجام می گیرد و بعد از برگزاری آزمون کارنامه ای شامل نمرات خام، نمرات کل و... در اختیار متقاضیان قرار می گیرد که متقاضیان مجاز به انتخاب رشته برمبنای آن نسبت به انتخاب رشته اقدام نموده و برمبنای کد رشته محل های انتخابی و حد نصاب نمره سنجش عمومی (آزمون متمرکز) که با هماهنگی دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی پذیرنده تعیین می شوند، باتوجه به سهمیه متقاضی به کدرشته محل های حائز حد نصاب معرفی خواهند شد.
طبق قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی مصوب ۱۸ اسفند ۹۴ مجلس و مصوبات شورای سنجش و پذیرش دانشجو در دوره های تحصیلات تکمیلی، سنجش و پذیرش در مقطع دکتری ناپیوسته برمبنای هر یک از شیوه های آموزشی، پژوهشی و پژوهش محور انجام می گیرد.
بر این اساس، در آزمون متمرکز شیوه آموزشی پژوهشی ۵۰ درصد و پژوهش محور ۳۰ درصد و همین طور سوابق آموزشی پژوهشی و فناوری در شیوه آموزشی پژوهشی ۲۰ درصد و پژوهش محور ۲۰ درصد در مصاحبه علمی و سنجش عملی شیوه آموزشی پژوهشی ۳۰ درصد و پژوهش محور نیز ۳۰ درصد و در نهایت تهیه طرح واره نیز ۲۰ درصد سهم پذیرش را شامل می شود. همین طور اجرای مرحله اول آزمون متمرکز توسط سازمان سنجش کشور و تخصیص امتیاز مربوط به سوابق آموزشی، پژوهشی، فناوری، مصاحبه علمی و... توسط دانشگاه ها و مراکز آموزش عالی پذیرنده دانشجو صورت خواهد گرفت.
در نهایت پذیرش نهایی از بین متقاضیان معرفی شده به دانشگاه ها و مؤسسات آموزش عالی برمبنای نتیجه سنجش عمومی و نتیجه مصاحبه دانشگاه ها، بررسی مدارک یا هر روش دیگر مطابق بخشنامه های مربوط، اولویت کد رشته محل های انتخابی و ظرفیت اعلام شده و سهمیه متقاضی صورت خواهد گرفت. در نهایت گزینش نهایی آزمون برمبنای معیارهای فوق انجام می گیرد.1400/12/06
20:44:51
0.0 / 5
362
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
sunblog