اعلام نحوه فعالیت ترکیب جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی

به گزارش بلاگ سان دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی با تاکید بر این که 12 نفر از اعضای حقوقی دوره قبل در ترکیب جدید حضور ندارند، اظهار داشت: این مساله به این معنا نیست که در کارهای این شورا مشارکت نخواهند داشت. اعضایی که در ترکیب جدید حضور ندارند درصورتی که دستور در رابطه با آنها باشد به جلسه دعوت می شوند و حق رأی نیز دارند، پس شکل اعضای دائم و اعضای غیر دائم که برمبنای اقتضاء دستور جلسه دعوت خواهند شد در شورا شکل می گیرد.

اعلام نحوه فعالیت ترکیب جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر سعید رضا عاملی در هشتصد و پنجاه و هفتمین جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی از برگزاری جلسه با ترکیب جدید حقوقی آگاهی داد و اظهار نمود: امروز در این نشست بیانات و نظرات مقام معظم رهبری در مورد سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی بیان و ابلاغ گردید. در این نشست قرار شد که شورای عالی انقلاب فرهنگی برمبنای نظرات مقام معظم رهبری و برمبنای محورهای موردتوجه ایشان تصمیم نهایی را اتخاذ کند.
وی اشاره کرد: دوازده نفر از اعضای قبلی حقوقی در ترکیب جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور ندارند البته این مساله به این معنا نیست که در کارهای این شورا مشارکت نخواهند داشت. اعضایی که در ترکیب جدید حضور ندارند درصورتی که دستور جلسه، در رابطه با آنها باشد به جلسه دعوت می شوند و حق رأی نیز دارند، پس شکل اعضای دائم و اعضای غیر دائم که برمبنای اقتضاء دستور جلسه دعوت خواهند شد در شورا شکل می گیرد.
دکتر عاملی اضافه کرد: قرار شد دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی به همین دلیل چهار کارگروه تشکیل دهد. البته تشکیل ۴ کارگروه تخصصی به مفهوم یک کار طولانی مدت نیست و در جلسه اختتام سال که ۲۴ اسفندماه برگزار می شود، جمع بندی نهایی صورت می گیرد تا بتوانیم در صحن شورای عالی انقلاب فرهنگی، سند بازبینی شده را نهایی و تصویب نماییم.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در ادامه اشاره ای به ترکیب جدید این شورا نیز داشت و اظهار نمود: ترکیب اعضای شورای عالی انقلاب فرهنگی با این رویکرد که شورا چابک تر شود و تصمیم گیری در صحن شورا بتواند با تمرکز و دقت بیشتری صورت بگیرد، مشخص شد. در ترکیب جدید رؤسای سه قوه حضور دارند؛ وزرای علوم، تحقیقات و فناوری، فرهنگ و ارشاد اسلامی و آموزش وپرورش عضو هستند و همین طور دو رییس سازمان صداوسیما و سازمان تبلیغات اسلامی و همین طور معاونت امور زنان و خانواده رییس جمهوری و رییس شورای فرهنگی اجتماعی زنان بعلاوه دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اعضای حقوقی را می سازند.
وی افزود: دوازده نفر از اعضای قبلی حقوقی در ترکیب جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی حضور ندارند البته این مساله به این معنا نیست که در کارهای این شورا مشارکت نخواهند داشت. اعضایی که در ترکیب جدید حضور ندارند درصورتی که دستور در رابطه با آنها باشد به جلسه دعوت می شوند و حق رأی نیز دارند، پس شکل اعضای دائم و اعضای غیر دائم که برمبنای اقتضاء دستور جلسه دعوت خواهند شد در شورا شکل می گیرد.
به گزارش روابط عمومی شورای عالی انقلاب فرهنگی، وی ادامه داد: چابک سازی در شورای عالی صورت گرفته است. در دوره قبل تعداد اعضای حقیقی کاهش پیدا کردند و مجموعه ۴۳ نفره شورای عالی انقلاب فرهنگی به یک مجموعه ۲۸ نفره تبدیل گشته است که هم تعداد اعضاء حقیقی و هم اعضاء حقوقی کم شده اند.
دکتر عاملی از توجه ویژه شورای عالی انقلاب فرهنگی به نهاد تأثیرگذار خانواده سخن به میان آورد و اظهار نمود: محور کانونی توجه دوره ی جدید شورای عالی انقلاب فرهنگی برمبنای سند تحول شورا و برمبنای نظرات حکیمانه مقام معظم رهبری؛ توجه به جامعه، مردم و فرهنگ است و همین طور نهاد خانواده بعنوان مهم ترین نهاد اجتماعی محل توجه شورای عالی انقلاب فرهنگی خواهد بود.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی اضافه کرد: سلامت زنان و خانواده، تضمین کننده سلامت جامعه است و حمایت درست از خانواده بعنوان شاکله اصلی اجتماعی و توانمندسازی آنان بنیان اساسی است که نشاط و سلامت اجتماعی مبتنی بر ارزش های الهی و دینی را تامین می کند.
ایشان سپس به ضرورت بهره گیری از ظرفیت نخبگان جامعه و مردم اشاره نمود و اظهار داشت: در شورای عالی انقلاب فرهنگی این رویکرد بصورت جدی وجود دارد که از ظرفیت های نخبگانی و ظرفیت های مردمی در سازوکارهایی که برای مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی فراهم می شود، بهره گرفته شود. امیدوار هستیم تا جلسه بعدی شورای عالی انقلاب فرهنگی آن اصلاحاتی که در سند تحول شورای عالی انقلاب فرهنگی برمبنای تدابیر رهبر معظم انقلاب باید صورت بگیرد، نهایی شود و در جلسه هشتصد و پنجاه و هشتم بتوانیم جمع بندی را اتخاذ نماییم.
دکتر عاملی اظهار نمود: چابک سازی در شورای عالی صورت گرفته است. در دوره قبل تعداد اعضای حقیقی کاهش پیدا کردند و مجموعه ۴۳ نفره شورای عالی انقلاب فرهنگی به یک مجموعه ۲۸ نفره تبدیل گشته است که هم تعداد اعضاء حقیقی و هم اعضاء حقوقی کم شده اند.
دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی در آخر اظهار داشت: البته کوچک سازی صرف به مفهوم چابک سازی نیست، باید کارآمدی های لازم به مفهوم تخصصی شدن و توجه و تمرکز بر موضوعات اصلی صورت بگیرد پس چابک سازی در دبیرخانه شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز موردنظر است که آن زیرساخت های لازم را برای دستورات و پیگیری مصوبات شورای عالی انقلاب فرهنگی فراهم می آورد که ایده هایی که برای چابک سازی وجود دارد در جلسه آینده ارائه خواهد شد.
منبع:

1400/12/16
10:15:14
0.0 / 5
398
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۲
sunblog