کسب کرسی هیئت رئیسه یک نهاد علمی بین المللی توسط دانشجوی نخبه ایرانی

بلاگ سان: دانش آموخته دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشجوی فعلی دانشگاه تربیت مدرس، موفق به کسب یک کرسی در هیئت رئیسه سازمان بین المللی آیسته( IAESTE) شد.

کسب کرسی هیئت رئیسه یک نهاد علمی بین المللی توسط دانشجوی نخبه ایرانی
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، سیدمحمدرضا گلدانساز، دانش آموخته دانشکده فنی دانشگاه تهران و دانشجوی فعلی دانشگاه تربیت مدرس، موفق به کسب یک کرسی در هیئت رئیسه سازمان بین المللی آیسته (IAESTE) شد.

آیسته (IAESTE) یک انجمن بین المللی تبادل دانشجو برای تجربه فنی است که در حدود ۹۰ کشور دنیا، با پوشش تمامی قاره ها، شعبه فعال دارد. این سازمان، دارای حدود 2000 نیرو در سراسر دنیا است و تا حالا حدود ۳۷۰ هزار دانشجو در دنیا در رشته های مختلف(فنی مهندسی، علوم، هنر، مدیریت و کشاورزی) موفق به گذراندن دوره های علمی بوسیله این موسسه شده اند.
آیسته، که به جهت کم نظیر بودن در وسعت پراکندگی در دنیا به سازمان ملل کوچک مشهور است، در حیطه فعالیت خود جزو بزرگ ترین و قدیمی ترین موسسات دنیا شمرده می شود (تأسیس از سال ۱۹۴۸). این موسسه، یک NGO ثبت شده در کشور لوکزامبورگ و شناخته شده توسط سازمان ملل و یونسکو است.
کشور ایران نیز، زیر نظر دانشگاه تهران، عضویت این موسسه علمی را دارد. در سالیان اخیر، کمیته آیسته ایران موفق به تبادل بیش از ۳۰۰ دانشجو در رشته های مذکور با کشورهای مختلف دنیا شده است.
دانشجویان ایرانی، در صورت انتخاب شدن توسط این کمیته، فرصت گذراندن دوره علمی بوسیله بالاترین دانشگاه ها و موسسات هر کشور را بدست می آورند، دانشگاه های همکار مانند موسسه دآآد (DAAD) آلمان، دانشگاه والنسیا اسپانیا، دانشگاه فنی استامبول ترکیه، دانشگاه سلطان قابوس عمان، دانشگاه وین و لینز اتریش، دانشگاه گرونوبل فرانسه، دانشگاه ETH سوئیس، دانشگاه گنت بلژیک، دانشگاه کیتو اکوادور، دانشگاه بنین نیجریه، دانشگاه Kwame Nkrumah غنا، دانشگاه شیلی، و... (نمایندگی این موسسه علمی در تمامی کشورها زیر نظر بالاترین دانشگاه های هر کشور است).
از جانب دیگر، دانشجویان ورودی به ایران نیز، علاوه بر کسب تجربیات علمی، فرصت منحصر به فردی برای آشنایی با فرهنگ، زبان، و آداب و رسوم غنی کشور ایران را بدست می آورند. کمیته آیسته ایران، در این تبادل علمی بین المللی میان دانشگاه ها و موسسات برتر دنیا، سالانه به طور متوسط ۵۰ دانشجو اعزام، و ۵۰ دانشجوی خارجی دریافت می کند.
هیئت رئیسه این سازمان علمی بین المللی، که وظیفه برنامه ریزی و توسعه در سطح کلان، بودجه ریزی، تدوین استراتژی و موارد مشابه را دارد، متشکل از ۵ نفر، چند سال یک دفعه در اجلاس سالانه این سازمان با رأی گیری توسط کشورهای عضو انتخاب می شوند.
در امسال، کنفرانس سالانه این سازمان اواخر ماه ژانویه میلادی سال جدید ۲۰۲۲ در شهر وین اتریش، با حضور نمایندگان تمامی کشورها از سراسر دنیا انجام شد.
در این کنفرانس، سیدمحمدرضا گلدانساز با کاندیدا شدن برای یک کرسی در هیئت رئیسه این نهاد بین المللی، موفق به کسب آرا حداکثری و بعنوان یکی از ۵ عضو هیئت رئیسه برگزیده شد. بعد از انتخاب شدن ایشان در این جایگاه بین المللی، لقب جوان ترین عضو هیئت رئیسه نیز به وی تعلق گرفت.
حضور ایران در عرصه های بین المللی و داشتن کرسی و حق رأی، در نهادهای مختلف شامل علمی، ورزشی، فرهنگی، سیاسی، بهداشت و درمان و...، اهمیت ویژه ای دارد و حضور جوانان توانمند ایرانی در چنین سطحی از مسئولیت در نهادهای برجسته دنیا موجب افتخار است. امید می رود تدوام این موفقیت ها و حضور پررنگ، به دور از دید و امید به عناصر خارج از کشور، بستر رشد و توسعه کشور را هر چه بهتر و بیشتر میسر کند.


منبع:

1400/12/22
22:56:55
0.0 / 5
346
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
sunblog