در نشست حقوق بشر و كرامت گمشده زنان معاصر مطرح شد؛

پرچم هندوها روی مناره های مساجد

به گزارش بلاگ سان رئیسا، استاد جامعه الزهرا و از مبلغان دینی از کشور هندوستان اظهار داشت: پرچم هندوها روی مناره ها مساجد بالا رفته است و وقتی اذان پخش می نماییم ترانه هندوها را نیز پخش می کنند تا صدای اذان شنیده نشود.

پرچم هندوها روی مناره های مساجد

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، نشست تخصصی «حقوق بشر و کرامت گمشده زنان معاصر» در یادمان شهدای هفتم تیر مجموعه سرچشمه با حضور فعالان حوزه زنان و علاقه مندان برگزار گردید.
در ابتدای این نشست زینب شریعتمدار مسئول بین الملل بنیاد خاتم الاوصیا خواهران ضمن اشاره به روز جهانی زن اظهار داشت: نگاه دنیا به زن امروز خیلی واضح شده و پس از جریان هند و اوکراین دوگانه ها و چندگانه های دنیای غرب به وضوح آشکار شده است و خودشان هم نمی توانند حقیقت را کتمان کنند.
وی در ادامه ضمن اشاره به سخنانی از امام خمینی رحمت الله ضد که زن را مبدأ همه خیرات می دانند به معرفی میهمانان برنامه پرداخت.
کل نگاه غرب به زن باید کنار گذاشته شود
در این جلسه سوده مهتاب پور فعال زنان و خانواده اظهار داشت: حضرت آیت الله خامنه ای درباره مساله زنان امروز غرب به بحران اشاره می کنند که عبارت تعجب آوری است و متأسفانه تفکر غرب در مورد زنان آن چنان سایه انداخته است که حتی زنان مذهبی ما هم در پارادایم غربی فکر می کنند و تبلیغات مدرن هم به این پارادایم دامن می زند.
وی اضافه کرد: تا ما از حجاب یا پوشش زنان سخن به میان می آوریم افرادی با عناوین عدالت، آزادی و هویت زنان، حجاب را زیر سوال می برند و ما هم سریع به موضع دفاع و انفعال می رویم.
این فعال حقوق بانوان عنوان کرد: به نظر من ما به جای دفاع و موضع انفعالی باید برای مردم تعریف نماییم که آزادی در دین اسلام چه تعریفی دارد، عدالت و مصادیق آن در مورد زن چیست و زن به چه جایگاهی می تواند برسد. متأسفانه هیچ یک از این کارها انجام نشده است.
مهتاب پور اظهار داشت: حضرت آقا در مبحث زنان سخن عجیبی دارند ایشان می گویند در مبحث زنان باید کل غرب را کنار بگذارید و خودتان آگاه باشید و این مساله را از نو بسازید. ایشان در هیچ یک از بخش های دیگر مدیریتی چنین نگاهی ندارند و بنده امیدوار هستم با رجوع به مبانی دینی و با یک ذهن باز شاخصهای هویت زنانه را تعریف و فرهنگ سازی نماییم و مطمئناً به جهت اینکه این تفکر، گفتمان غالب برای زنان و مردم جامعه ما شود راه طولانی را در پیش داریم اما میتوان با تعیین اهداف کوچک به سمت آن حرکت کرد.
خطر فمینیست های مسلمان!
سخنران دیگر این برنامه مهدیه شادمانی استاد دانشگاه و فعال حقوق بشر بود. وی در این برنامه اظهار داشت: ما در ابتدا باید جایگاه زن را در نگاه سنتی و مدرن غرب بررسی نماییم. زن در تفکر سنتی غرب یک موجود تحقیر شده است. ارسطو تولد دختر را به ضعف جسمانی مرد نسبت می دهد و طبیعتاً در این تفکر زن جایگاهی برای احترام ندارد. بعد از آن عصر رنسانس پیش آمد و به جهت اینکه زن پرارزش شود، ابزاری برای جلب نظر مردان شد. اینجا هم باز نگاه مردسالار و جنسیتی به زن ها وجود دارد منتها با رویکرد دیگر. بحث لیبرالیسم و لذت گرایی نظام غرب امروز پررنگ است آنها مادری را از بحث زن بودن جدا می کنند و جایگاه مادری را تزلزل می دهند.
شادمانی عنوان کرد: در دیدگاه امروز غرب به زن گرچه ادعای برابری زن و مرد وجود دارد اما در واقع زن تحقیر شده است و به او نگاه جنسی می شود.
این فعال حقوق بشر اظهار داشت: اسلام به تفاوت بین زن و مرد توجه کرده و بر مبنای آن ارزشمندی زن را مد نظر قرار داده است. نگاه اسلامی یک نگاه ساختارگرا است و به کرامت ذاتی و ارزشی زن توجه دارد. متأسفانه در مسائل حقوق بشری به کرامت ذاتی زن توجهی نمی کنند و گمان می کنند اگر چهارچوبی برای زن قرار بدهند یعنی او را محدود کرده اند و آنها دنبال زنی بی چارچوب در جامعه هستند.
وی اضافه کرد: با عنایت به نگاه غنی اسلام به زن و منابع قرآن و حدیث فراوان در اینباره و وجود انقلاب اسلامی که ظرفیت فراوانی برای زنان به وجود آورده است اما همچنان گرفتار خلاء و ضعف هستیم و متأسفانه خطری که جامعه امروز ما را تهدید می کند فمینیست اسلامی و زنان محجبه هستند که رفتار و دیدگاهی مخالف نظر اسلام دارند و هر کس به رای خود به راهی می رود. اگر ما به شبهات پاسخ ندهیم، بحرانی که دختران جوان ما گرفتار آن شده اند برای ما مشکلات فراوانی را ایجاد خواهد نمود.
شادمانی اظهار داشت: متأسفانه الان در کشور ما هم تمام شاخص ها برای سنجش پیشرفت دختران و زنان همان شاخصهای غربی است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: ما اصلاً دنبال مرد ستیزی نیستیم و در کنار بها دادن به زن جایگاه مرد را هم باید به خوبی تبیین کرد. اما نکته اینجا است که با بررسی بحران های به وجود آمده در حوزه زنان باید خطرات و تهدیدها را شناخت و زنان را به جایگاه والایی که انقلاب اسلامی برای آنها در نظر گرفته است، رساند.
هنوز موانع جدی زیادی بر سر فعالیتهای اجتماعی ما قرار دارد
سخنرانی دیگر این مراسم حسنیه علی لو عضو شورای مرکزی کانون فرهنگی بانو امین بود. این پژوهشگر و استاد دانشگاه اظهار داشت: در یک نگاه منظومه ای وقتی از کرامت زن صحبت می نماییم به ۳ جایگاه می پردازیم. جایگاه اول، بودن و هستی یک زن است که او یک تصور بدیهی از هستی خود دارد و هر چه که وجود دارد طبیعتاً کرامت هم دارد. دوم کرامت انسانی است و به خاطر کرامت دوم، شامل برخورداری از حقوق بشر و حقوق انسانی می شود و اعلامیه حقوق بشر و حقوق بشر اسلامی در همین راستا تعریف شده است که حق حیات شایسته اصل آزادی و آزادی بیان برای زنان و مردان در نظر گرفته شده است. بحث سوم بحث جنسیت است که انسان ها به هر حال یکی از دو جنس را دارند در زن تجلی رحمانیت خداوند است و بر این اساس هم حقوقی بر اساس جنسیت او تعریف می شود.
وی اضافه کرد: چیزی که من بعنوان یک زن فعال در جامعه مسلمان از آن گله مندم این است که هنوز برای زنان مسلمان کشور ما حقوقی با عنایت به نقش جنسیتی و جایگاه های مادری و همسری و دختری آنها در نظر گرفته نشده است و ما بعنوان کسانی که فعالیت اجتماعی داریم بارها بین خانه و نقش اجتماعی خود بر سر دوراهی قرار گرفته ایم چون موانع جدی بر سر فعالیت اجتماعی ما قرار دارد.
علی لو اظهار داشت: مثلا حق غیبت من بعنوان یک طلبه زن فرقی با مردان ندارد و بدون توجه به وظایف خانه مادری و همسری است و خیلی از زنان به خاطر همین مبحث نمی توانند ادامه تحصیل که کمترین فعالیت اجتماعی است، بدهند. در مورد قوانین کار هم همینطور است چون ما بهترین زمان عمرمان را باید صرف تربیت فرزندانمان نماییم. جزئیات زیادی درباره فعالیت اجتماعی زنان وجود دارد که هنوز هم که هنوز است پس از ۴۰ سال از حاکمیت اسلام در کشورمان، آنها حل نشده اند و خیلی از زنان یا مجبور هستند از موقعیت اجتماعی خود صرف نظر کنند یا فرزندان خویش را تنها رها کنند.
وی اضافه کرد: من از قانون گذاران تقاضا دارم این تعارض ها، دوراهی ها و فشارهایی را که بر سر زنان فعال در اجتماع ما وجود دارد حذف کند و ما را در دینداری زنانه خود و فعالیت در اجتماع یاری کنند.
پرچم هندوها روی مناره های مساجد / می خواهیم با حجاب به مدرسه برویم
در ادامه این برنامه خانم رئیسا، استاد جامعه الزهرا و از مبلغان دینی از کشور هندوستان برای این نشست سخنرانی کرد. وی در این سخنان ضمن اشاره به آشوب های جدیدی که در کشور هندوستان به وجود آمده اظهار داشت: الان موانع زیادی برای مسلمانان هند بوجود آمده است. گروهی افراطی در هند به وجود آمده اند و متأسفانه دولت ما از آنها حمایت می کنند و آتشی به وجود آمده که محصول سفرهای افسران اسرائیلی به هند و سخنرانی ترامپ در جمع هندوها و تحریک آنها ضد مسلمانان است.
وی اضافه کرد: متأسفانه دولت فعلی هند با گروههای افراطی همکار و همراه می باشد و به جای این که جلوی درگیری ها را بگیرد مساجد را قفل و مناره ها را تخریب کردند و مسلمانان هند را از پخش اذان منع می کنند. پرچم هندوها روی مناره ها مساجد بالا رفته است و وقتی اذان پخش می نماییم ترانه هندوها را هم پخش می کنند تا صدای اذان شنیده نشود.
این مبلغ دینی عنوان کرد: در قانون اساسی هند همه هندی ها در دین و مذهب آزاد شناخته شده اند اما امروز به شدت از این قوانین غفلت شده و بهانه سازی می شود تا مسلمانان را تحت فشار قرار دهند. پیش از این در هند هر کس با هر پوششی به هرجا می رفت اما متأسفانه پشتیبانی از گروههای افراطی سبب شده است که حتی دختران ما از حضور با حجاب در مدارس منع شوند.
ما باید از غرب طلبکار باشیم
سخنران دیگر این مراسم طیبه میرزا اسکندری فعال رسانه ای در حوزه زنان و خانواده بود. وی ضمن اشاره به این که زمان ما زمان رسانه هاست و در دنیای امروز هر حرکتی که همراه با موج رسانه نشود انگار وجود ندارد اظهار داشت: متأسفانه کم کاری گریبان رسانه های انقلاب را گرفته است و نه تنها در جهان بلکه در داخل جامعه مان هم تعریف درست و جامعی از زن مسلمان نداریم. ما باید در موضع طلبکار نسبت به غرب باشیم و پرچم اسلام را در دست بگیریم تا تمام زنان آزاده جهان زیر آن جمع شوند.
میرزا اسکندری اضافه کرد: ما باید الگوی تعریف شده از زن توحیدی و الهی که خداوند برای ما خواسته است را به زنان جهان و در محافل بین المللی معرفی نماییم. ما پرچمی بلند کرده ایم که این دین مهربانی آشتی و صلح است و اتفاقاً این الگو برای زنان و دختران ما انسانیت، هویت و زنانگی را به همراه دارد اگر دختران جوان برای خودشان زیبایی و جذابیتی در الگوی زن مسلمان نبینند بدیهی است که جذب اندیشه های دیگر شوند.
متأسفانه ما حتی در انتقاد از غرب در حوزه زنان هم با نگاه غربی به آنها نگاه می نماییم. ما باید در عرصه معرفی و شناخت زنان صادق کامل و با علم وارد شویم و نسخه جایگزینی در مقابل غرب معرفی نماییم که زیبا جذاب و کامل باشد و باید برای رسیدن به این نقطه کار زیادی انجام دهیم.
نیازمند جهاد تبیین و گفتمان سازی هستیم
سخنران دیگر این مراسم سمیه سادات حسنی وکیل دادگستری، مشاور حقوقی و عضو کانون فرهنگی حقوقی زنان و خانواده بود. وی در این مراسم اظهار داشت: زن تا قرن ۱۸ میلادی در اروپا و غرب بسیار مظلوم و از حقوق اساسی خود محروم بود در قرن ۱۹ و ۲۰ زنان به حقوقی مثل حق رای حق مالکیت و دریافت حقوق می رسند. هنوز عده ای باور نمی کنند که تا ۲۰۰ سال پیش در اروپا زن شوهردار حق مالکیت نداشت ولی ۱۴۰۰ سال پیش پیامبر عزیز ما همه این ها را برای زنان به ارمغان آورد.
وی اضافه کرد: غربی ها به اسم تساوی و آزادی و حقوق بشر به درصدی از خواسته های خود رسیدند اما توجه کنید که در کجای دنیا زنان وظیفه اقتصادی ندارند و در مقابل حق شیر، مهریه و نفقه برای آنها تعیین شده است؟ زنان هویت مستقل خویش را در نظام اسلامی دارند و در کنارش می توانند فعالیت و مشارکت کنند.
حسنی عنوان کرد: ما از خودمان هم مطالبه داریم. دین ما به زیبایی حقوق بانوان را تعریف کرده است امام خمینی و رهبر انقلاب بسیار کامل و جامع به حقوق بانوان پرداخته اند اما متأسفانه در داخل کشور خودمان هم خیلی ها این سخنان را نمی دانند ما نیازمند جهاد تبیین و گفتمان سازی هستیم.
وی اضافه کرد: و من بعنوان یک وکیل که با مشکلات زنان و خانواده های امروزی مواجه هستم به همه می گویم که باید معنویت و اخلاق را گسترش دهیم تا به آن حال خوب برای زنان و مادران برسیم. ما هم در قانون اساسی و هم در اسناد بالادستی خلائی نداریم اما باید بعنوان زنان دغدغه من عجله نماییم و بدون سیاه نمایی مشکلات را مطرح و برای حل آنها تلاش نماییم.
۸ مارس روز جشن زنان نیست
سخنران دیگر این مراسم رکسانا الیزابت از آرژانتین بود. وی از فعالان جدی تبلیغ دین در آرژانتین است که در یک گفتگوی ویدئویی اظهار داشت: ۸ مارس روز جشن برای زنان نیست. روز یک تذکر است تذکری درباره مبارزات زنان در کارخانه های صنعتی برای احقاق خود انجام دادند. روز مادر هم نیست چون بسیاری از زنان غرب مادر نیستند. در این روز درباره خشونت ضد زنان صحبت می شوند و این که زنان می خواهند حقوق برابری با مردان داشته باشند اما همه این ها ربطی به زنان مسلمان ندارد چون مسائلی که برای زنان غربی مطرح هست برای خیلی از زنان مسلمان مطرح نیست.
وی اضافه کرد: از زمان انقلاب صنعتی این مساله عنوان شد که زن می تواند برای خودش حقوق داشته باشد اما ما در اسلام می بینیم که حق ارث برای زنان از زمان پیامبر وجود داشته است بعنوان مثال در انگلیس از سال ۱۸۸۲ حق ارث در نظر گرفته شد و اینکه زنان می توانند خودشان حقوق داشته باشند. این چه آزادی در غرب است و چگونه به خود حق می دهند که ضد زنان مسلمان سخن بگویند که آنها مظلوم هستند در حالیکه زنان غربی تحت ستم بیشتری هستند.
الیزابت عنوان کرد: ما مسلمانان مشکلاتی مانند غرب را نداریم و به جهت اینکه به مشکلات آنها گرفتار نشویم باید ارزش های اسلامی را حفظ و ترویج نماییم. اتفاقاً اسلام الگویی برای زنان غرب است و نگاهی که به تفاوت های زن و مرد دارد سبب ایجاد تعادل در خانواده می شود. روز مخصوص زن برای ما ولادت حضرت زهرا سلام الله علیها است که ابعاد یک زن کامل را هم از بعد مادری، دختری و همسری نشان داده است اگر امروز می بینیم که زنان بسیاری در جهان گرفتار مشکل شده اند به خاطر این است که قانون الهی را رعایت نکرده اند. فکر می کنند آزاد هستند اما از حق واقعی خود محروم شده اند.
زنان بزرگ ادیان ابراهیمی را به جهان معرفی کنیم
آخرین سخنران این مراسم النا لاویان فعال حقوق بشر و از کلیمیان ایرانی بود. وی در این مراسم اظهار داشت: از نظر من اسلام دین رحمت و مودت است و از همه می خواهم راجع به اسلام پژوهش کنند. زن سالم، خانواده سالم و به دنبال آن جامعه و جهان سالم را به ارمغان می آورد. من فعال صلح و حقوق بشر هستم و در این سال ها با عشق از اسلام دفاع کرده ام.
وی اضافه کرد: نخستین سوال من درباره این روز این است که زنان غربی چه آزادی به دست آورده اند آنها از چه اسارت ای رها شده اند که به این روز، روز آزادی میگویند؟ در جامعه برای آنها تعریف شده که برای ملکه زیبایی بودن باید برهنه بود. مردان و زنان به سادگی خیانت می کنند و بیشترین توزیع کنندگان مواد مخدر در غرب زنان هستند
لاویان اظهار داشت: ما بعنوان یک ملت ابراهیمی باید به خودمان برگردیم و تفکر نماییم و ببینیم چه شخصیت های بزرگی هم در اسلام و هم در ادیان دیگر ابراهیمی داریم شخصیت هایی مانند حضرت زهرا خدیجه زینب و ام البنین چه کردند؟ سارا صفورا دینا و دبورا در آئین موسی الگوی زنان موفق بودند. حضرت فاطمه خطبه می گفتند مقاله می نوشتند شاعر بودند و در عین حال همسر و مادر نمونه ای بودند ما حضرت زینب و حضرت خدیجه را می توانیم بعنوان الگوی زن ابراهیمی به دنیا معرفی نماییم.


منبع:

1400/12/25
19:05:33
0.0 / 5
443
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
sunblog