بیشترین تعاملات بین المللی در کدام دانشگاه های دنیاست؟

تعاملات بین المللی از مهم ترین فاکتورهایی است که در دانشگاه ها باید مورد توجه قرار بگیرد. چونکه این تعاملات سبب ارتقا و به روز رسانی دانشگاه ها می شود. هرچه میزان تعاملات بین المللی دانشگاهی بیشتر باشد، خروجی های آن از جنبه های مختلف آموزشی، اقتصادی، پژوهشی و کیفی ارتقا پیدا می کند و در نهایت به پیشرفت کشور کمک می نماید.

بیشترین تعاملات بین المللی در کدام دانشگاه های دنیاست؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از وی فروم، "در حالی که دیپلماسی جهانی با چالش های زیادی در جبهه سیاسی مواجه می باشد، دیپلماسی دانش با رهبری خیلی از دانشگاه های برتر بین المللی ممکنست بهترین و آخرین ابزار برای بازسازی یک جهان شکست خورده باشد!"
این پیام تکان دهنده، جمله ای از "صفوان ماسری"( Safwan Masri) معاون اجرائی توسعه جهانی دانشگاه کلمبیا در یک سخنرانی در اجلاس سران دانشگاه ها برای موسسه"تایمز هایر اجوکیشن"( Times Higher Education) در سال ۲۰۲۱ میلادی بود.
وی ابراز تاسف کرد که اغلب جهان با سوء تفاهم، دو دستگی و قطبی سازی دست و پنجه نرم می کنند و اظهار داشت: ما در دورانی عمیقا غیر دیپلماتیک زندگی میکنیم. ناتوانی در درک یکدیگر، حتی همسایه را در مقابل همسایه قرار می دهد و همه چیز شکسته شده بنظر می رسد.
برای ماسری و سایر نمایندگان دانشگاه ها در این اجلاس، دانشگاه های تحقیقاتی جهانی، چراغی درخشان در این زمان های سخت شمرده می شود و ماسری عنوان می کند که دانشگاه ها، برای افزایش درک ما از جهان و افزایش درک متقابل وجود فعالیت می نمایند.
همه گیری کووید-۱۹ نقش دانشگاه ها را در مقابله با چالش های بزرگ نشان داده است. نقش دانشگاه ها بوسیله دانشکده های پزشکی، مؤسسات تحقیقاتی، آزمایشگاه ها و آژانس های بهداشت عمومی در سرتاسر جهان، در مبارزه با کرونا ویروس بسیار مهم بوده است.
بعد از این اجلاس، موسسه تایمز هایر اجوکیشن رتبه بندی بین المللی ترین دانشگاه های جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی را منتشر نمود.
این رتبه بندی بیشتر روی دانشگاه هایی متمرکز است که غالبا در سراسر مرزها با هم در ارتباط هستند.
دانشگاه های این رتبه بندی شهرت بین المللی دارند و بیشترین میزان تحقیقات انتشار یافته با همکاری شرکای جهانی خود دارند.
این رتبه بندی برمبنای اطلاعات بیش از ۱۰ هزار دانشگاه در سراسر جهان است. ۱۰ دانشگاه بین المللی برتر جهان در سال ۲۰۲۲ میلادی بطور جالبی از نظر جغرافیایی متنوع است. به نحوی که ۱۰ رتبه برتر از ۵ قاره هستند.
اغلب مراکز تجارت و نوآوری بین المللی جهان در دانشگاه های بین المللی هستند. بر این اساس مراکز تجاری و نوآوری بین المللی پر رونق در این رتبه بندی بهترین عملکرد را داشته اند.
بررسی این رتبه بندی در دانشگاه های قاره آسیا نشان میدهد که دانشگاه هنگ کنگ در جایگاه نخست این رتبه بندی قرار دارد و دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ
( سوم مشترک ) و دانشگاه چینی هنگ کنگ رتبه نهم را به خود اختصاص داده اند.
در کنار هنگ کنگ، سنگاپور قطب اصلی نوآوری و دانش در آسیای شرقی است. دانشگاه ملی سنگاپور نمونه ای از این مساله است و رتبه هشتم را به خود مختص کرده است. این دانشگاه به سبب نقش پررنگ خود بعنوان یک مرکز جذب برای استعدادهای آکادمیک بین المللی و مشارکت های جهانی، شهرت بینظیری پیدا کرده است.
در اروپا، "موسسه فناوری فدرال زوریخ"( ETH) و دانشگاه اکول پلی تکنیک فدرال لوزان (EPFL)به ترتیب، رتبه دوم و سوم مشترک با دانشگاه علم و صنعت هنگ کنگ را دارند.
بریتانیا، بطور کامل با استعدادهای جهانی ارتباط دارد و دانشگاه آکسفورد در جایگاه پنجم دنیا قرار دارد.
در همین حال، دانشگاه کمبریج و کالج سلطنتی لندن به ترتیب، رتبه های پنجم و ششم را به خود اختصاص داده اند.
دانشگاه وین در اتریش نیز رتبه ۱۰ این رده بندی را ازآن خود کرده است.
داده های به دست آمده از همکاریهای بین المللی در دانشگاه های سراسر جهان نشان میدهد که این همکاریهای دانشگاهی بطور قابل توجهی درحال افزایش است.
تجزیه و تحلیل موسسه "تایمز" نشان از نسخه ۲۰۲۲ فهرست بین المللی ترین دانشگاه های جهان نشان میدهد که دانشگاه های کشورهای منزوی تر، در کشورهایی مانند روسیه و چین، درحال افزایش همکاری جهانی و برنامه های توسعه خود هستند. این داده ها نشان می دهند که نسبت تحقیقات مشترک بین المللی در سراسر جهان درحال رشد است.
اسکوپوس گزارش می دهد که در پایگاه داده آنها، در سال ۲۰۱۰، تنها ۱۴ درصد از تحقیقات چینی با همکاری بین المللی انتشار یافته است. این رقم تا سال ۲۰۲۰ به ۲۳ درصد افزایش پیدا کرد. همچنین، کوشش های همکاری تحقیقاتی بین المللی کره جنوبی از ۲۵ درصد تولید در سال ۲۰۱۰ به ۳۱ درصد در سال ۲۰۲۰ افزایش پیدا کرد. سهم بریتانیا از ۴۰ درصد به ۵۹ درصد در همان دوره افزایش پیدا کرد، در صورتیکه در سطح جهانی، سهم تحقیقات جهانی که شامل همکاری بین المللی است از ۱۶ درصد به ۲۲ درصد بالا رفته است.
منبع:

1401/01/12
13:14:45
0.0 / 5
350
تگهای خبر: آموزش , برنامه , دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog