بحران جمعیت، ۱

آینده جمعیتی ایران با این شرایط تماشایی نیست

به گزارش بلاگ سان استاد جمعیت شناسی اظهار داشت: تغییر نگرش خانواده ها به فرزند آوری، کاهش رشد اقتصادی، بیکاری و مشکل مسکن همچون موارد اصلی کاهش زاد و ولد است.

آینده جمعیتی ایران با این شرایط تماشایی نیست

علی پژهان استاد جمعیت شناسی در گفتگو با خبرنگار مهر عنوان کرد: تغییرات جمعیتی که امروز شاهد آن هستیم حاصل روزگار گذشته بوده است که در واقع آینده ای را برای ما رقم خواهد زد که برای ما ناآشناست.
پژهان با اشاره به اینکه با شرایط فعلی آینده جمعیتی ایران تماشایی نیست اضافه کرد: سال ۹۸، ۱۷۰ هزار تولد کمتر از سال ۹۷ داشتیم و سال ۹۷ هم از سال ۹۶، ۱۲۰ هزار تولد کمتر بوده است. پس ازاین رو روند نشان داده است ما با کاهش جمعیت در آینده ای نه چندان دور مواجه خواهیم بود.
وی با تکیه بر این که هیچ جمعیت شناسی امروز نمی تواند بگوید که ما به لحاظ جمعیتی وضع خوبی داریم؛ اضافه کرد: ما متأسفانه به لحاظ جمعیتی در وضع اسفناکی هستیم و وضعیت جمعیتی ما به صورت خالص سال قبل با هفته ای حدود ۶ هزار و ۶۰۰ تولد، کمی بیشتر از ۳۰۰ هزار نفر تولد داشتیم در حالیکه در سال ۹۷ یعنی فقط ۴ سال قبل با حدود ۱۹ هزار تولد در هفته، سالانه بیشتر از ۹۰۰ هزار نفر به جمعیت کشور افزوده شد.
این استاد دانشگاه اضافه کرد: کاهش زاد و ولد و کاهش باروری بسیار جدی است و طی این ۴ سال میزان باروری و زاد و ولد ۲۵ درصد کاسته شده است.
وی با اشاره به اینکه عوامل گوناگونی بر کاهش زاد و ولد اثر گذار بوده است؛ اظهار داشت: تحولات اجتماعی و نگرشی یکی از عوامل عمده در بروز این کاهش زاد و ولد بوده است. ذات مدرنیسم به شکل گیری این نگرش منجر گردیده است. محصول مدرنیسم خانواده های کوچک تر و کاهش فرزندآوری و یا ازدواج نکردن است.
پژهان ضمن اشاره به مفهوم اقتصادی فرزند اضافه کرد: در روزگاری نه چندان دور فرزند باعث افزایش قدرت خانواده شده و آبروی اجتماعی محسوب می شد. اما امروزه فرزندآوری دیگر تأمین کننده نیازی از خانواده ها نیست. اگر روز گذشته فرزندان ارث ساز بودند امروز بچه ها ارث خور هستند.
بلاتکلیفی مردم نسبت به آینده، مهم ترین عامل کاهش زاد و ولد
این استاد دانشگاه با اشاره به اینکه نگاه جامعه به فرزند آوری تغییر کرده است؛ افزود: نگاه به باروری خیلی مهم می باشد. ناامیدی روز افزون نسبت به آینده طبیعتاً اثرگذار می باشد. مهم ترین عاملی که به نظرم به کاهش زاد و ولد منجر گردیده است بلاتکلیفی مردم نسبت به آینده خصوصاً در زمینه های اقتصادی می باشد. مردم شاهد بدعهدی برخی مسؤلان و بی وفایی دولت ها بوده اند. حجم ورودی دانشگاه ها با میزان استخدام و اشتغال فارغ التحصیلان متناسب نبوده است.
وی با اشاره به اینکه نمی توان علل اقتصادی را تنها علت کاهش زاد و ولد دانست؛ خاطرنشان کرد: امروز خانواده هایی وجود دارند که به لحاظ اقتصادی وضع خوب دارند؛ اما مبادرت به فرزند آوری نمی کنند. تغییر نگرش خانواده ها به فرزند آوری، کاهش رشد اقتصادی، بیکاری و مشکل مسکن همچون موارد اصلی کاهش زاد و ولد است.


منبع:

1401/02/05
23:44:42
0.0 / 5
358
تگهای خبر: دانشگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog