رئیس كمیسیون مشترك طرح جوانی جمعیت و حمایت از خانواده:

ایران با موقعیت چاله جمیعتی روبرو شده است

به گزارش بلاگ سان مشهد ـ رییس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: کشورمان در آستانه مواجهه با بحران پیری جمعیت قرار گرفته و به اصطلاح با موقعیت چاله جمعیتی روبرو شده است.

ایران با موقعیت چاله جمیعتی روبرو شده است

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، امیرحسین بانکی پور در اجلاس معاونین بهداشت دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کشور که به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی مشهد درحال برگزاری است، با اعلان اینکه در دهه هفتاد و هشتاد، سیاست تغییر جمعیت در کشور به اجرا در آمد اظهار نمود: هم اکنون کشورمان در آستانه مواجهه با پدیده و بحران پیری جمعیت قرار گرفته و به اصطلاح با موقعیت چاله جمعیتی روبرو شده است.
رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی اضافه کرد: کشورهای اروپایی در طول ۳۰۰ سال و با شیب بسیار ملایم با موضوع پیری جمعیت و سالمندی مواجه گشتند و این امر سبب شد که این کشورها در موضوع جمعیت گرفتار بحران نشوند و با اجرای سیاست های دیگر فرصت جبران را فراهم آورند.
وی اضافه کرد: این در حالیست که سرعت سالمندی در ایران بسیار بالاست و تا ۳۰ سال آینده کشورمان با بحران سالمندی به شدت روبرو می شود.
بانکی پور با اعلان اینکه کشورمان در حالی به سمت سالمندی پیش می رود که سایر کشورهای منطقه به سمت جوانی پیش می روند اشاره کرد: به طور قطع افزایش سالمندی جامعه با پدیده هایی در ابعاد مختلف اقتصادی، اجتماعی، سلامتی، خانوادگی و علمی مواجه همراه خواهد بود و مشکلات کشور را بیش از پیش خواهدنمود.
رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در صورت قرار گرفتن کشور در چاله جمعیتی تا ۱۵۰ سال امکان خارج شدن از آن وجود ندارد اضافه کرد: هم اکنون کشورمان باتوجه به نیروی جوان و مولد در زمان پنجره جمعیتی که مدت آن ۱۵ سال است قرار گرفته که از این زمان هشت سال آن گذشته و تنها هفت سال دیگر باقی مانده است.
وی با اعلان اینکه مقام معظم رهبری بصورت مستمر نسبت به موضوع جمعیت و ارائه راهکارهای مناسب دراین زمینه تاکید دارند اظهار داشت: موضوع بحران جمعیت با هیچ بحرانی قابل قیاس نیست پس لازم است که این مساله بصورت جدی خصوصاً در زمینه بهداشت مورد توجه قرار گیرد.
بانکی پور با اعلان اینکه بحران کرونا به سبب ملموس بودن شرایط، سبب شد که مردم همکاری موثری با حوزه بهداشت و درمان داشته باشند و حتی در مواردی مهم ترین و ضروری ترین برنامه ها برای حفظ سلامت مردم تعطیل شد، اظهار داشت: این در حالیست که موضوع بحران جمعیت برای عموم جامعه ملموس نیست و باید نگاه صیانت از جمعیت در بین فرهیختگان، دانشجویان، اساتیدو افراد صاحب نظر ایجاد شود تا بتوان به شکل هدفمند و برنامه ریزی شده دراین زمینه فعالیت کرد.
رئیس کمیسیون مشترک طرح جوانی جمعیت و پشتیبانی از خانواده مجلس شورای اسلامی با اعلان اینکه در هشت سال قبل کشورمان در بهترین و طلایی ترین شرایط در زمینه باروری قرار گرفته بود و این در حالیست که در طول این مدت ۳۰ درصد نرخ باروری و ۴۰ درصد نرخ ازدواج کم شد اشاره کرد: باید در فرصت هفت ساله باقی مانده سالانه یک درصد نرخ جمعیت افزایش یابد تا بتوان با نرخ رشد ۲.۵ درصدی سالانه جمعیت، کشورمان را از مواجهه با بحران جمیعیتی نجات دهیم.


منبع:

1401/02/23
23:54:53
0.0 / 5
391
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
sunblog