برآورد مركز آمار؛

جمعیت تهران از 9 میلیون نفر عبور کرد

مرکز آمار ایران جمعیت شهرستان تهران را ۹ میلیون و ۳۹ هزار نفر برآورد کرد.

جمعیت تهران از 9 میلیون نفر عبور کرد

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر برای نخستین بار در ایران برآورد جمعیت شهرستان ها از جانب مرکز آمار ایران منتشر گردید
بر اساس این برآورد، شهرستان های تهران با ۹ میلیون و ۳۹ هزار نفر، مشهد با سه میلیون و ۶۱۹ هزار نفر و اصفهان با دو میلیون و ۱۷۸ هزار نفر پرجمعیت ترین شهرستان های ایران در سال ۱۴۰۰ به شمار می روند.
برآورد رسمی جمعیت شهرستان ها برای اولین بار در ایران برای سال ۱۴۰۰ و مصادف با روز ملی جمعیت منتشر گردید و با تأیید کمیته بخشی آمارهای جمعیت در اختیار کاربران قرار گرفت.
در راستای نیاز کاربران به داده های جمعیت در سطح شهرستان، جمعیت کل کشور به تفکیک شهرستان و بر مبنای محدوده جغرافیایی آخر شهریور سال ۱۴۰۰، برآورد شد. نتایج برآورد جمعیت سال ۱۴۰۰ در سطح شهرستان در درگاه ملی آمار ایران جهت استفاده برنامه ریزان، متخصصان و عموم کاربران در کشور قابل دسترسی می باشد.
در این برآورد، جمعیت ۳۱ استان و ۴۶۹ شهرستان کشور به تفکیک مرد و زن و شهری و روستایی تهیه شده است. همینطور در این برآورد تعداد خانوار در ارتباط با هر شهرستان هم به تفکیک نقاط شهری و روستایی محاسبه و در اختیار کاربران قرار گرفته است.
لازم به توضیح است که پس از سرشماری سال ۱۳۹۵، تعداد۴۰ شهرستان جدید در کشور تصویب گردید که برای این شهرستان ها و سایر شهرستان هایی که گرفتار تغییر تقسیمات کشوری شدند محدوده های جدید به تفکیک مناطق شهری و روستایی بازسازی شده است.
بر اساس نتایج این برآورد، جمعیت کل کشور در سال ۱۴۰۰، حدود ۸۴ میلیون و ۵۵ هزار نفر محاسبه شده است که شامل ۴۲ میلیون و ۴۶۷ هزار نفر مرد و ۴۱ میلیون و ۵۸۸ هزار نفر زن می باشد. در سال ۱۴۰۰ و بر طبق این برآورد ۶۳ میلیون و ۸۷۶ هزار نفر در نقاط شهری و ۲۰ میلیون و ۱۷۹ هزار نفر در نقاط روستایی ساکن بوده اند. همینطور تعداد کل خانوارهای کشور ۲۶ میلیون و ۳۸۴ هزار خانوار ارزیابی شده که ۲۰ میلیون و ۳۷۶ هزار خانوار در نقاط شهری و ۶ میلیون ۸ هزار خانوار هم در نقاط روستایی ساکن بوده اند.
بر اساس این برآورد شهرستان های تهران با ۹ میلیون و ۳۹ هزار نفر، مشهد با سه میلیون و ۶۱۹ هزار نفر و اصفهان با دو میلیون و ۱۷۸ هزار نفر پرجمعیت ترین شهرستان های ایران در سال ۱۴۰۰ به شمار می روند و در مقابل شهرستان های ابوموسی در استان هرمزگان با ۸ هزار، چوار در استان ایلام با ۹ هزار و آرادان در استان سمنان با ۱۲ هزار نفر کم جمعیت ترین شهرستان های ایران بوده اند.
لازم به ذکر است برای انجام این برآورد کارشناسان جمعیت شناسی، متخصصان نقشه و اطلاعات مکانی و طراحان سیستم و خدمات نرم افزاری مرکز آمار ایران همکاری داشته اند. نتایج این برآورد بعد از اعمال نظرات و پیشنهادات کارشناسان آمار و اطلاعات سازمان مدیریت و برنامه ریزی ۳۱ استان نهایی گردید.
یادآوری می شود که روز ۳۰ اردیبهشت بعنوان روز ملی جمعیت نامگذاری شده است.
علاقه مندان برای اطلاع از جزئیات این برآورد می توانند به سایت مرکز آمار ایران به نشانی www.amar.org.ir رجوع کنند.


منبع:

1401/03/10
10:02:30
0.0 / 5
403
تگهای خبر: برنامه , خدمات , سایت , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۳
sunblog