وضعیت کنکوری هایی که سوابق تحصیلی ندارند چه می شود؟

معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با تاکید بر این که تاثیر سوابق تحصیلی در کنکور امسال حداکثر 40 درصد خواهد بود، اظهار داشت: داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند نمره آزمون آنها بصورت 100 درصدی ملاک عمل گزینش آنها قرار می گیرد. بدین سبب نگرانی دراین زمینه وجود ندارد.

وضعیت کنکوری هایی که سوابق تحصیلی ندارند چه می شود؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر احسان جمالی در نشست خبری امروز با خبرنگاران که در ساختمان مرکزی سازمان سنجش آموزش کشور برگزار شد، درباب جزییات تاثیر معدل و سوابق تحصیلی در کنکور ۱۴۰۰ اظهار داشت: معدل در رشته های دانشگاهی که بصورت با آزمون پذیرش در این رشته ها صورت می گیرد و کنکور برای این رشته ها برگزار می گردد هیچ تاثیری ندارد و در این رشته ها که حدودا ۱۵ درصد رشته های دانشگاهی را تشکیل می دهد دروس آموزش و پرورش موثر خواهد بود که نمرات آنها مستقیما از این وزارتخانه دریافت خواهد شد.
ایشان سپس اشاره کرد: نمرات داوطلبان از آموزش و پرورش در تاریخ حدود ۲۰ تیر ماه جاری دریافت خواهد شد و این نمرات بوسیله سایت سازمان سنجش در اختیار داوطلبان قرار می گیرد.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور با اعلان اینکه تاثیر معدل برای ورود به دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی فقط در رشته های بدون آزمون موثر خواهد بود، اشاره کرد: حدود ۸۵ درصد رشته های ما برمبنای معدل و سوابق تحصیلی دانشجو پذیرش می کند و ما مراحلی را پیش بینی کردیم تا داوطلبان بتوانند اصلاح معدل را انجام بدهند که اول این که داوطلبان هنگام دریافت کارت می توانند مبادرت به اصلاح معدل کنند و در زمان انتخاب رشته نیز این امکان برای داوطلبان فراهم خواهد شد. چونکه یک برخی از داوطلبان ممکنست تا زمان دریافت کارت معدل خودرا دریافت نکرده باشند. بدین سبب این ویرایش در چند مرحله در اختیار آنها قرار خواهند گرفت و ملاک عمل مسئله نهایی اصلاح معدل خواهد بود.
دکتر جمالی اشاره کرد: سفارش اکید ما به داوطلبان این است که در درج معدل حتما دقت داشته باشند، چونکه اگر اشتباهی دراین زمینه صورت بگیرد در صورت قبولی مشخص شود معدل مغایر نمره واقعی است قبولی آنها لغو خواهد شد.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور، اشاره کرد: اطلاعات دیگری که داوطلبان در اختیار سازمان سنجش قرار می دهد. شامل سهمیه ها و غیره در زمان توزیع کارت امکان اصلاح و ویرایش اطلاعات فراهم می شود. بدین سبب داوطلبان نگرانی دراین زمینه نداشته باشند و آخرین اطلاعاتی که داوطلبان در اختیار ما قرار می دهند در زمان توزیع کارنامه اعمال می شود و ملاک عمل گزینش داوطلبان قرار می گیرد.
دکتر جمالی همین طور اشاره کرد: تاثیر سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور امسال در مقایسه با سال قبل ۱۰ درصد بیشتر شده است و این تاثیر بصورت ۴۰ درصد قطعی اعمال خواهد شد.
وی درباب وضعیت داوطلبانی که سوابق تحصیلی ندارند نیز اظهار داشت: برمبنای مصوبه ای که به ما ابلاغ گردیده ذکر شده است که تاثیر سوابق تحصیلی حداکثر ۴۰ درصد باشد و این سوابق در رشته های با آزمون اعمال شود اما اگر داوطلبان بصورت کامل سوابق تحصیلی داشته باشند. این تاثیر بصورت ۴۰ درصد سوابق و ۶۰ درصد آزمون خواهد بود و اما اگر هر قسمتی از داوطلبان سوابق تحصیلی لازم را نداشته باشند آن بخش از سوابق تحصیلی به نمره کنکور انتقال پیدا می کند و داوطلبانی نظیر فنی حرفه ای، کاردانش یا هنر که سوابق تحصیلی ندارند ملاک عمل نمره کل کنکور خواهد بود و ۱۰۰ درصد سوالات کنکور موثر خواهد بود.
معاون فنی و آماری سازمان سنجش آموزش کشور اظهار داشت: ما در کنکور امسال شاهد روند افزایشی در میان داوطلبان گروه علوم انسانی هستیم و تعداد داوطلبان گروه ریاضی طی سالهای قبل یا ثابت بوده و تغییراتی در راستای کاهش تعداد داوطلبان اتفاق افتاده و آمار نزولی داشتیم. متاسفانه این وضعیت لطمه های جدی در رشته های علوم پایه در سنوات اخیر وارد میکند و عمده ظرفیت های خالی ما در گروه ریاضی است و ظرفیت ما حدودا تا ۲.۵ برابر بیش از تعداد داوطلب این رشته است و رقابتی که در گروه ریاضی شاهد می باشیم فقط برای رشته محل های پرطرفدار و در دانشگاههای خاص صورت می گیرد در صورتی که در گروه علوم تجربی عکس این اتفاق روی می دهد.1401/04/02
10:49:33
0.0 / 5
417
تگهای خبر: آموزش , دانشگاه , سایت , هنر
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog