بالاترین دانشگاه های اسپانیا را بشناسید

بلاگ سان: نظام رتبه بندی ˮکیواسˮ (QS) دانشگاه های جهان را برای سال 2023 میلادی رتبه بندی کرد که بر این اساس دانشگاه های اسپانیا نیز رتبه بندی شدند.

بالاترین دانشگاه های اسپانیا را بشناسید
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، این رتبه بندی برای سال ۲۰۲۳ میلادی برمبنای ۸ شاخص است که امسال شامل حدودا ۱۵۰۰ مؤسسه آموزش عالی و دانشگاه از سراسر جهان می شود.
بالاترین جایگاه های این رتبه بندی نیز مربوط به دانشگاه هایی از اروپا، آسیا و آمریکای شمالی است.
رتبه­ بنـدی کیو اس توسط مؤسسه "کاکارلی سیموندز" در کشور انگلستان انجام می­ گیرد و عملا از سال ۲۰۱۰ بصورت مستقل دانشگاه های دنیا را مورد ارزیابی قرار می دهد. روش شناسی رتبه بندی جهانی کیو اس برمبنای دامنه گسترده ای از کارهای دانشگاهی طراحی شده است. دانشگاه ها توسط ۶ شاخص در قالب ۴ حوزه کلی آموزش، پژوهش، قابلیت جذب در بازار کار و بین المللی سازی ارزیابی می شوند. در رتبه بندی جهانی کیو اس بررسی شهرت دانشگاه با وزن ۴۰ درصد، ارزیابی کارفرمایان با وزن ۱۰درصد، نسبت اعضای هیئت علمی بین المللی با وزن ۵ درصد، نسبت دانشجویان بین المللی با وزن ۵ درصد، میزان استنادات به ازای هر عضو هیئت علمی با وزن ۲۰ درصد و نسبت اعضای هیئت علمی به دانشجو با وزن ۲۰ درصد جهت ارزیابی عملکرد دانشگاه ها بهره برده شده است.
دانشگاه های اسپانیا در این رتبه بندی عملکرد چندان مثبتی نداشتند. به نحوی که در بین ۱۰ دانشگاه برتر اروپایی رتبه بندی کیواس، اسپانیا هیچ نماینده ای ندارد.
دانشگاه های این کشور به لحاظ کیفی نمی توانند با خیلی از دانشگاه های اروپا رقابت کنند اما از نظر قدمت، اسپانیا جزء کشورهایی است که قدیمی ترین دانشگاه های جهان را دارد.
بر این اساس، رتبه بندی کیو اس دانشگاه های جهان بالاترین دانشگاه های اسپانیا را رتبه بندی کرد که 5 دانشگاه برتر این فهرست به شرح زیر است:
۱- "دانشگاه خودگردان بارسلونا"(Universitat Autònoma de Barcelona)
این دانشگاهی دولتی-خودمختار در شهر بارسلونا واقع در ایالت کاتالونیا در شمال شرقی اسپانیا است. این دانشگاه در سال ۱۹۶۸ میلادی بنا گردیده و هم اکنون با در اختیار داشتن بیش از ۳۷ هزار دانشجو و ۳۲۰ استاد دانشگاه یکی از دانشگاه های مهم اسپانیا محسوب می گردد.
دانشگاه خودگردان بارسلونا دارای حدود ۷۷ رشته در مقطع کارشناسی، ۳۲۸ رشته در مقطع کارشناسی ارشد و ۹۰ برنامه دکتری می باشد.


۲- "دانشگاه بارسلونا"(Universitat de Barcelona)
دانشگاه بارسلونا دانشگاهی دولتی واقع در شهر بارسلونا در اسپانیا است. این دانشگاه در سوم نوامبر سال ۱۴۵۰ تأسیس شده است و پنجمین دانشگاه قدیمی اسپانیا و جزء قدیمی ترین دانشگاه های جهان است. این دانشگاه ۷۵ رشته کارشناسی، ۳۵۳ رشته کارشناسی ارشد و هم چنین ۹۶ رشته در مقطع دکترا ارائه می دهد.
دانشکده های این دانشگاه شامل زیست شناسی، شیمی، دانشکده دندانپزشکی، دانشکده اقتصاد و تجارت، دانشکده آموزش، دانشکده هنرهای زیبا، دانشکده جغرافیا و تاریخ، دانشکده زمین شناسی، دانشکده حقوق، دانشکده ریاضیات، دانشکده پزشکی، دانشکده کتابداری، دانشکده داروسازی، دانشکده فلسفه، دانشکده فیزیک، دانشکده روان شناسی، دانشکده تربیت معلم و دانشکده رسانه می شود.


۳- "دانشگاه مستقل مادرید"(Universidad Autónoma de Madrid)
دانشگاه مستقل مادرید یک دانشگاه دولتی اسپانیایی است که در سال ۱۹۶۸، همزمان با دانشگاه های مستقل بارسلونا و بیلبائو، تأسیس شد.
تحقیقات ریاضی این دانشگاه جزء بالاترین تحقیقات در دانشگاه های دنیا طبقه بندی شده است. دانشگاه مستقل مادرید هشت دانشکده و مؤسسه‌ی تحقیقاتی دارد که هرکدام به دپارتمان های مختلفی تقسیم می شوند و رشته های متنوعی را ارائه می دهند.
دانشکده های اصلی دانشگاه مستقل مادرید شامل: دانشکده فلسفه و علوم انسانی، دانشکده حقوق، دانشکده علوم اقتصادی و مدیریت مالی، دانشکده علوم، دانشکده پزشکی، دانشکده روان شناسی، دانشکده فنی و مهندسی و دانشکده تربیت مدرس می شود.


۴- "دانشگاه کمپلوتنسه مادرید"(Complutense University of Madrid)
دانشگاه کمپلوتنسه مادرید، دانشگاهی عمومی با بودجه دولتی واقع در مادرید پایتخت اسپانیا است. هم اکنون رقم دانشجویان این دانشگاه بطور تقریبی ۸۶ هزار نفر است.
دانشگاه کمپلوتنسه مادرید از ۲۶ دانشکده در ۵ شاخه مختلف، ۳۹ مؤسسه دانشگاهی، ۷ کالج تخصصی، ۱۳ کلینیک و بیمارستان، ۱۸ مرکز تحقیقاتی و ۳۲ کتابخانه تشکیل شده است.


۵- دانشگاه "پمپئو فابرا"(Universitat Pompeu Fabra)
این دانشگاه دولتی در سال ۱۹۹۰ میلادی در بارسلون اسپانیا راه اندازی شد.
دانشکده های دانشگاه پمپئو فابرا عبارتند از دانشکده بهداشت و علوم زندگی، دانشکده اقتصاد و تجارت، دانشکده علوم سیاسی و اجتماعی، دانشکده ارتباطات، دانشکده حقوق، دانشکده علوم انسانی و دانشکده ترجمه و علوم زبان می شود.


منبع:

1401/04/09
12:06:54
0.0 / 5
465
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۳
sunblog