حاج علی اكبری مطرح كرد

حماسه حسینی، حماسه ای خانوادگی است

به گزارش بلاگ سان، امام جمعه موقت تهران اظهار داشت: یکی از مهم ترین پیام ها بر مبنای ارزش های الهی، حرکت شایسته، حرکت جهادی و قیام خانوادگی است. بانوان نشانه حضور خانواده هستندو وقتی بانوان باشند بچه ها هم حضور دارند.

حماسه حسینی، حماسه ای خانوادگی است

به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر؛ حجت الاسلام والمسلمین محمدجواد حاج علی اکبری نماینده مقام معظم رهبری در اتحادیه انجمن های اسلامی دانش آموزان بامداد امروز در یادواره شهدای لشکر فرشتگان خطاب به دانش آموزان انجمن اسلامی مناطق مختلف اظهار داشت: مساله اصلی اینست که خداوند اراده کرده که در جاودانه ترین تاریخ، بانوان دارای سهمی اساسی، جدی و در بطن حادثه باشند. ما حساس تر و جدی تر و اعجاب انگیز تر از حماسه حسینی نمی شناسیم. در این حماسه بزرگ که نقطه عطفی در تاریخ بشریت و اسلام است ما مواجه هستیم با یک مکتب الهام بخش که خدای تبارک و تعالی اراده و نقش آفرینی حضرت اباعبدالله الحسین و همه ارزشهای مکتب را در آن تبیین کرد. در این مکتب وقتی نام استاد شهدا یعنی اباعبدالله الحسین را می بریم وزیر و دستیار ارزشمند او یعنی حضرت زینب (س) را هم باید نام ببریم.
وی اضافه کرد: حماسه عاشورا دو جلد دارد. یکی به نام سیدالشهدا (ع) و دیگری به نام زینب کبری (س) و این معنایش حضور تاریخ ساز بانوی مؤمن و مجاهد است؛ که حضور دارد، نقش دارد؛ آن هم نه یک حضور حاشیه ای بلکه حضور در متن حادثه و نه یک حضور منفعل بلکه حضور مؤثر و فعال و نه یک حضور نیم بند بلکه حضور تمام و کامل. این جمله که کربلا در کربلا می ماند اگر زینب نبود به این معناست که اگر نامی از عاشورا هست بواسطه زینب (س) است و زینب (س) نام همه بانوان مجاهدی است که در این حماسه حضور داشتند و پس از او هم نام و راه آنها را ادامه دهند که البته زیر پرچم برافراشته بانوی هستی حضرت زهرا (س) است که درس فداکاری، فتوت، شجاعت، درس عشق و درس ولایت به ساحت قدس و ربوبی را او برافراشته کرد. فرماندهی کل قوای لشکر فرشتگان عالم به نقل از مقام معظم رهبری حضرت زهرا (س) است و در این مکتب زینب (س) تربیت شده است.
نماینده مقام معظم رهبری اظهار داشت: در این مکتب بانوان گرامی که در این بین حضور داشتند؛ چه دختران امیرالمومنین چه بانوانی که نقش همسری و دختری امام را داشتند و چه بانوانی که بعنوان یار امام حضور داشتند. این جمع به ظاهر کوچک ولی در واقع بزرگ در این حماسه حسینی نقش آفرینی کردند.
حرکت شایسته، حرکت جهادی و قیام خانوادگی
وی افزود: پرده نشینی بانوان سهم آنان را در اخلاص و صفایی که دارند افزوده اما نقش آنها آنچه که باید و شاید دیده نشده و حق آنها ادا نشده است. یکی از مهم ترین پیام ها بر مبنای ارزش های الهی، حرکت شایسته، حرکت جهادی و قیام خانوادگی است. بانوان نشانه حضور خانواده هستند و وقتی بانوان باشند بچه ها هم حضور دارند. معارف الهی، اسلامی، جهادی به نام و یاد حضرت رقیه تبیین شده است و روح ایشان حاضر و پیش برنده است که البته این حضور تجلی یک حضور خانوادگی است.
نماینده مقام معظم رهبری خاطرنشان کرد: نقش بانوان در اصل حرکت و در انتخاب های همسرانشان در بطن حادثه دیده می شود. همچون نقش همسر حبیب بن مظاهر و زهیر که توانستند با روح بلند و همت بزرگ در روبرو شدن با همسرشان با گفتن یک جمله، آنها را از تردید نجات دهند. همان یک جمله که همسرشان را از تردید خارج و متصل به حرکت حسینی کرد نشان دهنده روح بزرگ آنان است. شاید نام اینان تا به هم اکنون برده نشده باشد ولی نیمه پنهانی که آنان هستند به سرعت غلبه دارد و از این جهت از نیمه آشکار و حضور همسرانشان نقش مهمتری را ایفا می کنند.
بانوان عاشورایی
وی اضافه کرد: در کوفه اگر یک نفر را داشته باشیم که توانسته حرکت مسلم را پشتیبانی کند بانوی گرامی طوعه است که باید وی را جزو بانوان عاشورایی برای غربت و نمایندگی امام حساب نماییم. کسی مانند ام وهب که هم همسر و هم مادر شهید و هم تنها بانوی شهید کربلا است؛ نمونه حضور خانوادگی آنان در این حماسه حسینی است. او وقتی همسرش به میدان رفت و به شهادت رسید عمود خیمه را برداشت و به سمت دشمن حمله کرد که آنجا اباعبدالله الحسین او را برگرداند و یا در روایت معروفی که سر پسر تازه دامادش را به سمت او پرتاب کردند جمله تاریخی «ما چیزی که در راه خدا دادیم پس نمی گیریم» را گفت. وی در آخر کنار همسرش به شهادت رسید و تنها بانوی شهید صحرای کربلا است.
حاج علی اکبری تصریح کرد: زینب کبری بعنوان نماینده حماسه کربلا و سپهسالار حرم حساب می شود که غیر از او تک تک بانوان در این حوزه دارای حماسه هستند. امام حسین (ع) و خاندان و اصحاب وی در این رویارویی اساسی تاریخ که مجموع آنان به ۱۲۰ نفر هم نمی رسیده در مقابل لشکر دشمن که بر مبنای حداقل ها ۳۰ هزار نفر روایت شده ایستادگی کردند. نکته قابل توجه اینست که بانوان مکرم در این حماسه هیچگاه نقطه ضعف امام حسین (ع) نبودند و نه تنها بازدارنده نبودند که پیش برنده هم بودند. آنان نه تنها روحیه نمی گرفتند که روحیه هم می دادند.
جهاد تبیین حضرت زینب (س) و امام سجاد (ع)
نماینده مقام معظم رهبری اظهار داشت: بانوان در عین داشتن فضای احساساتی به حماسه حسینی رونق دادند و این نقطه مرکزی عنوان لشکر فرشتگان است. مفهوم حماسه حسینی و بانوان در صحنه و حتی آنها که حاضر نشدند در این مراسم همسران و فرزندانشان را فرستادند مثل ام البنین که چهار پسر خود و در صدر فرزندانش حضرت ابوالفضل (ع) حضور داشت. پس از حماسه کار بزرگ این هیئت به ظاهر کوچک کار آزادسازی. بشریت را نجام دادند و این جمع آزادی آفرین بودند. غیر از حضور امام سجاد که البته نگهداری حفظ جان او که حفظ جان امام بود بر عهده بانوان بود که از پس آن برآمدند.
وی اضافه کرد: آن جهاد تببینی که حضرت زینب و امام سجاد روایت و تببین کردند در مجالس سنگین کوفه و شام در مکان هایی که سر شهیدان و سر اباعبدالله برافراشته شده بود؛ ایشان به طرز خدایی و هنرمندانه جریان طاغوت را به چالش کشیدند و زیر سوال بردند و هیچ جایی از تاریخ، طاغوت به این اندازه تحقیر نشده بود که توسط حضرت زینب (س) انجام گرفت. این منبع الهام برای نهضت های بشری در عالم بشریت می شود و از فراسوی جاهلیت مدرن از نیم رخ بانوی مجاهد مؤمن یعنی حضرت زینب (س) رونمایی می شود. حماسه حسینی چیزی است که از فراسوی جاهلیت اولیه صورت گرفت، در حماسه حسینی تکمیل و در انقلاب اسلامی که امتداد آن جاهلیت است از نیم رخ بانوی مجاهد رونمایی و تبیین شد.
وی در آخر اضافه کرد: دشمن امروزه خیال خام می کند می تواند چادر از سر بانوان ما با فریب بر دارد و در مقابل این حمله و حرکت بزرگ بایستد.


منبع:

1401/05/22
09:49:48
0.0 / 5
439
تگهای خبر: رمان , مراسم , هنر
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۳
sunblog