طی نامه ای توسط دو نفر از فرهنگیان فارس مطرح شد؛

چالش های برگزاری نوبت اول کنکور در دی ماه امسال

بلاگ سان: بلاگ سان: فارس به دنبال تصویب 2 مرحله ای شدن کنکور و اعلام سازمان سنجش آموزش عالی، در خصوص برگزاری مرحله اول آزمون سراسری ورودی دانشگاه ها در دی ماه امسال، 2 نفر از فرهنگیان فارس، طی نامه ای ضمن تائید تاثیر مثبت دو مرحله ای شدن کنکور به چالش های زمان تعیین شده برای برگزار مرحله اول این آزمون پرداختند.

چالش های برگزاری نوبت اول کنکور در دی ماه امسال
سهراب صادقی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه فرهنگیان و رزاق خواجه زاده مشاور تحصیلی آموزش و پرورش استان فارس، طی نامه ای خطاب به رییس سازمان سنجش آموزش، ضمن تاکید بر اهمیت تغییر در اجرای پروسه کنکور و مثبت خواندن مصوبه مربوط به ۲ مرحله ای شدن آزمون سراسری، به طرح چالش ها و مشکلات ناشی از تعیین زمان برگزاری مرحله اول این آزمون، پرداختند.
در این نامه که نسخه ای از آن برای انتشار در اختیار خبرگزاری دانشجویان ایران(ایسنا) قرار گرفته، آمده است؛
" ریاست محترم سازمان سنجش کشور جناب آقای دکتر پورعباس
با سلام و دعای خیر
احتراما در ارتباط با تغییرات کنکور ۱۴۰۲ و روند اجرای این تغییرات همچون اطلاعیه سازمان سنجش کشور در خصوص برگزاری کنکور نوبت اول در اواخر دی ماه ۱۴۰۱ نکاتی را به استحضار حضرتعالی می رسانیم.
نیاز به تغییر در شیوه برگزاری کنکور، موضوعی است که در سالهای قبل مورد توجه کارشناسان حوزه تعلیم و تربیت بوده و حضرتعالی نیز بارها بر ضرورت تغییر در شیوه برگزاری کنکور تاکید داشته اید اما مهم ترین تغییر با مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی رقم خورد که سرانجام در تیرماه ۱۴۰۱ جهت اجرا توسط رییس جمهور محترم ابلاغ گردید و نوید آنرا می داد که به مدرسه و آموزش های مدرسه ای توجه خواهد شد، سرنوشت دانش آموز در یک جلسه‌ی چند ساعته رقم نمی خورد و استرس و اضطراب دانش آموزان نیز کاهش خواهد یافت. تاثیر قطعی سوابق تحصیلی، حذف درس های عمومی از کنکور و انتقال تاثیر آن به سوابق تحصیلی و برگزاری دو کنکور در سال از با اهمیت ترین مواد این مصوبه می باشد.
یکی از مواد مهم مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی برگزاری دو کنکور در سال است؛ دبیر شورای عالی انقلاب فرهنگی درباب مزیت این تصمیم اظهار داشتند که: «با اجرای مصوبه جدید شورا، کنکور سراسری دو بار در سال برگزار می گردد و این مسأله سبب کاهش استرس و اضطراب داوطلبان کنکور خواهد شد»
در اجرای مصوبه‌ی شورا، سازمان سنجش با انتشار اطلاعیه ای اظهار داشت که نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ در ۲۹ و۳۰ دی ماه ۱۴۰۱ برگزار می شود اما به دلیلهای زیر این تصمیم مغایر با روح مصوبه‌ی شورای عالی انقلاب فرهنگی است و ایرادهای اساسی دارد:
قرار بر این بود که برای «کاهش استرس و اضطراب داوطلبان»، کنکور ۱۴۰۲دو بار در سال اجرا شود و نمره‌ی هر کدام بهتر شد برای داوطلب لحاظ شود؛ اما اگر برمبنای اطلاعیه‌ی سازمان سنجش، کنکور اول در اواخر دی ماه اجرا شود دانش آموزان دوازدهمی از این امتیاز محروم می شوند برای اینکه برمبنای بخشنامه آموزشیِ مدارسِ متوسطه‌ی دوم، دانش آموزان دوازدهمی تا اواخر دی ماه تنها نیمی از بودجه بندی کتاب های دوازدهم را خوانده اند و بدین سبب آمادگی لازم جهت شرکت در کنکور ندارند و عملا شانس کنکور نوبت اول را از دست می دهند و در مقابل رقبای آنها یعنی داوطلبان پشت کنکور می توانند از این فرصت به خوبی استفاده کنند! و این مساله نه فقط استرس و اضطراب دانش آموزان را کاهش نمی دهد بلکه استرس و نگرانی های آنها را بیشتر می کند. این تصمیم آن قدر حیرت انگیز بود که دبیران، مشاوران و حتی دانش آموزان هم انگشت به دهان گرفته که چرا زمانی که هنوز نیمی از درس های دوازدهم تدریس نشده کنکور نوبت اول برگزار می شود؟!
با تاثیر قطعی سوابق تحصیلی امید می رفت که به مدرسه و آموزش های مدرسه ای و در کنار آن تعلیم و تربیت در محیط های آموزشی توجه بیشتری شود اما با برگزاری کنکور در اواخر دی ماه، نظام رسمیِ مدرسه و نظم مدارس که مقرر است دانش آموزان دوازدهمی تا اردیبهشت ماه به تحصیل مشغول باشند به هم می ریزد و دانش آموز یا باید قید کنکور نوبت اول را بزند (که عملا فلسفه دو کنکور برای این دسته از دانش آموزان منتفی است) یا باید بجای توجه و حضور در مدرسه با شرکت در کلاس های خارج از مدرسه و موسسات کنکوری خودرا برای کنکور نوبت اول در اواخر دی ماه آماده کند که در این صورت نیز مافیای کنکور فعال تر از قبل خواهد شد و بی عدالتی در شکلی بدتر از قبل، خودرا نشان خواهد داد؛ چونکه بیشتر دانش آموزان توان پرداخت هزینه های شرکت در کلاس های کنکور نوبت اول را ندارند. از جانب دیگر آن دسته از دانش آموزانی که تا دی ماه درس های تخصصی دوازدهم را تمام کرده اند انگیزه ای جهت شرکت در کلاس های مدرسه نخواهند داشت و نظم و نظام مدرسه به شدت لطمه می بیند و موجب هرج و مرج در مدارس می شود.
با توجه به این که در کنکور نوبت اول، دانش آموزان دوازدهمی یا شرکت نمی کنند و یا اگر شرکت نمایند اکثرا آمادگی لازم را ندارند نمرات علمی پائینی کسب خواهند کرد، اما در مقابل پشت کنکوری های سال قبل می توانند با شرکت در کنکور نوبت اول از رقبای خود پیش بیفتند برای اینکه دوازدهمی ها در دی ماه آمادگی ندارند اما پشت کنکوری ها با آمادگی بیشتری شرکت می کنند. از جانب دیگر نمرات پائین دانش آموزان دوازدهمی موجب افزایش نمره تراز دانش آموزان پشت کنکوری می شود! (بدین صورت که وقتی میانگین نمرات به خاطر شرکت دانش آموزانی که آمادگی ندارند کم باشد نمره تراز دانش آموزانی که درصد بالایی می زنند بیشتر می شود) و این مساله نیز در جای خود موجب استرس و نگرانی دانش آموزان دوازدهمی می شود!
پیشنهاد ما این است که کنکور نوبت اول زمانی اجرا شود که دانش آموزان دوازدهمی آمادگی کامل جهت شرکت در کنکور را داشته باشند (مثلا اواخر اردیبهشت) در غیر این صورت برگزاری کنکور اول در اواخر دی ماه نه فقط نفعی برای دانش آموزان دوازدهمی نخواهد داشت بلکه هم رقابت عادلانه را به هم می زند، هم نظم و نظام مدارس را به هرج و مرج می کشاند، هم مافیای کنکور را فربه تر می کند و هم بی عدالتی را تعمیق می بخشد! با آرزوی موفقیت و امید به تصمیم بهتر برای آینده سازان کشور."
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، رونوشت این نامه برای شورای عالی انقلاب فرهنگی، وزارت آموزش و پرورش و کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی نیز ارسال شده است.
منبع:

1401/05/27
13:21:03
0.0 / 5
420
تگهای خبر: آموزش , تدریس , دانشگاه , شركت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog