مهر بررسی كرد؛

افزایش سرسام آور قیمت چادر و ملزومات حجاب

بلاگ سان: چطور میتوان با جوانان درباب حجاب سخن گفت در صورتیکه بازار مملو از لباس های نامتعارف و ضد اسلامی و به صورتی غربی است؟ با افزایش نجومی قیمت ملزومات حجاب چطور میتوان دعوت به حجاب کرد؟

افزایش سرسام آور قیمت چادر و ملزومات حجاب
به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، مشکوة چراغلو: حجاب، به عنوان یکی از احکام وجوبی اسلام به این معنا است که زن، هنگام معاشرت با مردان، بدن خودرا بپوشاند و به جلوه گری و خودنمایی نپردازد. بنابراین، حجاب، به مفهوم پوشش اسلامی بانوان، دارای دو بُعد ایجابی و سلبی است. بُعد ایجابی آن، وجوب پوشش بدن و بُعد سلبی آن، حرام بودن خودنمایی به نامحرم است؛ و این دو بُعد باید در کنار یکدیگر باشند تا حجاب اسلامی محقق شود؛ گاهی ممکنست بُعد اول باشد، ولی بُعد دوم نباشد، در این صورت نمی توان اظهار داشت که حجاب اسلامی محقق شده است.
در خصوص بعد ایجابی حجاب و عفاف مسئله ای که مطرح است یافتن پوشش مناسب برای بانوان و شرایط داشتن حجاب کامل در جامعه است. همانطور که می دانیم شرایط داشتن حجابی کامل باتوجه به مدلهای امروزه و هزینه های هنگفت امری سخت و دست نیافتنی شده است.
بازار، پوشیده از مدلهای غربی باکیفیت های پایین است و در کمال ناباوری این مدلها با قیمت های پایینی نسبت به مدلهای بلندتر و پوشیده تر در بازار به فروش می رسند. بعلاوه افراد محجبه برای حفظ حجاب خود باید مدت طولانی در بازار بدنبال مدلهای اسلامی باشند و در بیشتر موارد به سبب نبود این مدلها و یا کمبود آن در بازار به اجبار باید بدنبال پارچه و دوخت لباس مورد نظر خود باشند که این مهم قیمت تمام شده را برای آنها می افزاید.
حال سوال اینجاست، چطور میتوان با جوانان درباب حجاب سخن گفت در صورتیکه بازار مملو از لباس های نامتعارف و همین طور ضد اسلامی و به صورتی غربی است؟ ما چگونه می توانیم جوانان را دعوت به رعایت عفاف و حجاب نماییم در صورتیکه بستر آن در جامعه فراهم نیست؟
به نوعی شاید بهتر باشد ابتدا بستر این فرهنگ مؤکده در اسلام و واجب الهی یعنی امر به معروف و نهی از منکر در جامعه فراهم گردد و بعد به سطح مردم برویم و درباب این مساله فرهنگ سازی و اقدام نماییم. فیلم افزایش سرسام آور چادر و ملزومات حجاب
طبق گزارشاتی که در هفته ی اخیر خبرنگار مهر از فروشندگان پارچه چادری و چادر و ملزومات حجاب داشته با رشد چند برابری قیمت چادر مواجه بوده ایم و این به مفهوم این است که برای مثال اگر پارچه چادر عربی اصیل که در دو سال قبل حدود ۳۰۰ هزار تومان به فروش می رسید، امسال همان چادر با قیمت حدود ۶۰۰ هزار تومان در بازار به فروش می رسد.
گیره روسری که در دو سال قبل با قیمت بین ۵ تا ۱۵ هزار تومان به فروش می رسید، امسال همان گیره روسری بین ۴۵ تا ۶۵ هزار تومان در بازار موجود و برای فروش است که این حاکی از افزایش سه برابری نرخها است.
فروشندگان و فعالان فرهنگی از کم شدن مشتریان که اغلب آنها قشر محجبه و چادری هستند؛ گزارش دادند و دلیل این افزایش قیمت را چند مورد دانستند از جمله: افزایش نرخ ارز، دلال بازی و افزایش کرایه و اجازه مغازه ها که فروشندگان را مجبور به افزایش قیمت محصولات می کند.
یکی از مشکلات موجود که در این مساله مورد بحث است؛ واردات پارچه های چادری به کشور است. طبق مشاهدات میدانی خبرنگار مهر بیشتر پارچه چادری مورد استفاده در بازار ایران وارداتی است و واردات ۹۵ درصد پارچه های چادری و تولیدات کم داخلی دراین زمینه و همین طور خروج مقدار زیادی از ارز کشور از دلیلهای متفاوت قیمت های سرسام آور چادر و دیگر ملزومات حجاب است.
اگر باور داریم که حجاب، پاشنه آشیل ماست، باید چاره ای بیندیشیم و فرصت را بیش از این از دست ندهیم. امروزه قیمت میلیونی چادرهای مشکی، معضلی است که این روزها خانم های چادری با آن دست و پنجه نرم می کنند و برای آنکه بتوانند پای اعتقادات خود بایستند، هزینه بسیاری متحمل می شوند اما جا دارد در جامعه ای اسلامی که چادر به عنوان پرچمی فرهنگی محسوب می شود، چاره ای برای کاهش قیمت چادر و تکریم بانوان چادری اندیشیده شود.


منبع:

1401/06/05
21:43:37
0.0 / 5
221
تگهای خبر: بازی , جوانان , فرهنگی , فیلم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۴
sunblog