گفت و گوی مجله با نوجوان فعال محیط زیست؛

دوست دارم به محیط زیست و حیات وحش سیستان و بلوچستان کمک کنم

بلاگ سان: علاقمند شدن کودکان کشورمان به محیط زیست و طبیعت زیبای ایران سبب خوشی است. مجله مهر امروز سراغ امیرمهدی کیخا، یکی از نوجوانان فعال محیط زیست رفته که رویاهای زیادی برای کشورمان دارد.

دوست دارم به محیط زیست و حیات وحش سیستان و بلوچستان کمک کنم

خبرگزاری مهر؛ گروه مجله: چندماه پیش بود که با ابوالفضل جغتایی نوجوان مشهدی فعال محیط زیست و مادر وی گفت و گو کردیم و درباره ی علایق اش حرف زدیم که در این گزارش می توانید شرح آنرا بخوانید. خوشحالیم که نوجوان های دیگری هم در کشورمان هستند که توجه شان نسبت به حیات وحش و طبیعت بکر و زیبای کشورمان جلب شده و از همین سنین کم در حال آموزش و یادگیری درباره ی آن هستند. به همین بهانه امروز سراغ «امیرمهدی کیخا» رفته ایم که با ۱۴ سال سن، کارهای خوبی درباره ی محیط زیست کشورمان دارد.
امیرمهدی، اول خودت را معرفی می کنی؟
من امیرمهدی کیخا متولد ۱۳۸۷ هستم. خودم بچه و ساکن زاهدان ام اما پدر و مادرم اصالتاً زابلی هستند.
از چه زمانی به محیط زیست علاقمند شدی؟ چه چیزی تو را به طبیعت علاقمند کرد؟
من پیش از این که وارد کارهای محیط زیستی شوم، به حیوانات علاقمند بودم. وقتی که بچه و حدوداً سه چهار ساله بودم با پدرم می نشستیم و مستندهای حیات وحش را نگاه می کردیم. برای من خیلی جذاب بود که شیر می رفت و بطورمثال یک گور خر را شکار می کرد. یک عالم اسباب بازی حیوان هم داشتم و دارم که قبلاً خیلی با آنها بازی می کردم. برای هرکدام از عروسک ها و اسباب بازی ها هم داستان می ساختم و بازی می کردم. اینها هم در علاقمند شدن من به محیط زیست نقش داشتند. بعد که کمی بزرگ تر شدم و سواد پیدا کردم، این علاقه بیشتر شد. البته پیش از این که باسواد بشوم هم خواهرم برایم کتاب های حیات وحش را می خواند. من گوش می دادم و خیلی برایم جالب بودند. این داستان های کودکان را شب ها پیش از این که بخوابم برایم می خواند و من با این داستان ها خوابم می برد. بزرگ تر که شدم و مدرسه رفتم، از کلاس اول به مرور خودم کلی کتاب خواندم. به همین واسطه اطلاعاتم خیلی زیاد شد. بعداً هم یاد گرفتم که توی اینترنت جستجو کنم و آنجا مقاله های زیادی درباره ی محیط زیست خواندم. همینطوری کم کم بزرگ تر که شدم، یاد گرفتم به شبکه های مجازی بروم و صفحات مربوط به حیات وحش را دنبال کنم. همان جا بود که صفحه دوست خوبم آقاابوالفضل جغتایی را پیدا کردم و از آن موقع اطلاعاتم خیلی بیشتر شد. حداقل صدبرابر شد.

ابوالفضل هم مثل خودت نوجوانی است که دغدغه های محیط زیستی دارد. این دوستی چقدر در رشد تو تأثیرگذار بوده؟
فکر کنم دو سالی هست که با ابوالفضل آشنا شده ام. یک سال پیش نخستین صحبت مان را با هم انجام دادیم و به مرور ارتباط مان بیشتر شد. نخستین دیدارمان هم همین سفر اخیر بود که با هم رفتیم و حیات وحش را دیدیم. من هم چون نخستین سفر حیات وحش ام است، اطلاعات خیلی بیشتری پیدا کردم و تجربه جدیدی برایم بود.
گفتی علاقه ات به محیط زیست بوسیله خانواده بوده. الآن آنها محیط زیستی تر هستند یا تو؟!
بله. شروع علاقه من به حیات وحش بوسیله خانواده بود، اما از وقتی که خودم علاقه به محیط زیست پیدا کردم آنها هم بیش از قبل درگیر این مسأله هستند. خصوصاً خواهرم و پدرم. پدرم از قبل حیوانات را دوست داشت و مستندهای طبیعت را نگاه می کرد، اما الآن علاقه اش بیشتر شده. علاقه من به محیط زیست هم سبب شده توجه و دقت خیلی بیشتری به طبیعت داشته باشند، حیوانات را اذیت نکنند و طبیعت را آلوده نکنند.
به نظر خودت چقدر خوب است که بچه ها از سنین پایین با حیات وحش و طبیعت آشنا شوند؟
من که خودم از بچگی به حیوانات علاقمند شدم با هم سن و سال ها و فامیل ها و دوستانم درباره ی حیوانات زیاد صحبت می کنم و همین سبب شده بیشتر جدی شوم. خیلی مهمست که بچه ها از سنین کوچک با محیط زیست آشنا گردند. چون آینده کشور دست من و هم سالان من است. اگر بخواهیم وضعیت آینده بهتر از الآن باشد باید تمام کودکان از الآن برای این مسائل آماده باشند. محیط زیست مثل خانه ماست و اگر چرخه و نظم طبیعت درست نباشد، کره زمین جای مناسبی جهت زندگی هیچ موجودی نیست و اولینش هم خود ما انسان ها هستیم.
جالب این که تو اهل استان سیستان و بلوچستان هستی که از استانهای محروم کشور ماست. فکر می کنی برای محیط زیست سیستان و بلوچستان بتوانی کاری کنی؟ برنامه ای داری؟
سیستان و بلوچستان واقعاً از نقاطی است که طبیعت فوق العاده زیبا و بی نظیری دارد؛ چه بخش سیستان و چه بخش بلوچستان ما. ولی همانطور که شما گفتید استان ما از استانهای محروم کشور است و در تمام زمینه ها توجه خیلی کمی به آن شده. من اهتمام می کنم بزرگ تر که شدم در زمینه همین محیط زیست تلاش کنم؛ به نقاط مختلف استان سفر کنم و فرهنگ سازی کنم و اگر لازم بود برای کارهای محیط زیستی کمک مالی جمع کنم و این طوری بتوانم رابطه بهتری با جامعه خودم و حیات وحش برقرار کنم. بااینکه که در استان ما مردم رابطه خیلی خوبی با طبیعت و حیات وحش دارند. بطورمثال در بلوچستان اعتقاداتی که مردم درباره ی «گاندو» همان تمساح پوزه کوتاه یا «خرس بلوچی» دارند موجب می شود صدمه ای به آنها نزنند. مردم سیستان در حد توان از اینگونه ها حفاظت می کنند.
دوست داری در آینده در همین حوزه مشغول به تحصیل و کار شوی؟
بله. من هرکاری بخواهم در آینده انجام بدهم بطور قطع در همین حوزه محیط زیست خواهد بود. هنوز رشته ام را نمی دانم و مشخص نکردم ولی حتما درباره ی محیط زیست است. چون هیچ جوزه دیگری را به اندازه محیط زیست دوست ندارم. خیلی حیوانات و محیط زیست و طبیعت را دوست دارم و امیدوار هستم بتوانم در همین مسیر ادامه تحصیل بدهم و کار کنم.
حرفی داری که بخواهی بگویی؟
دوست دارم به مردم ایران بگویم طبیعت مثل خانه ماست و ما باید همه دست به دست همدیگر بدهیم و نگذاریم بیش از این نابود شود. چون طبیعت نه فقط در ایران بلکه در تمام جهان بسیار زیاد مورد تخریب قرار گرفته و ما باید تلاش نماییم که سرنوشت دیگری برای طبیعت مان رقم بخورد. باید ارتباط مان با طبیعت و ساکنین اصلاح گردد و از این که هست بهتر شود. فقط این طوری می توانیم آینده بهتری برای خودمان و کره زمین رقم بزنیم.
منبع:

1401/07/13
10:07:20
0.0 / 5
331
تگهای خبر: آموزش , اینترنت , بازی , برنامه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog