رئیس دانشگاه علوم پزشكی تهران:

ادغام آموزش پزشکی در درمان و پژوهش دانشگاههای علوم پزشکی را در جایگاه بالاتری قرارداد

به گزارش بلاگ سان، رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران معتقد است: ادغام آموزش پزشکی در درمان و پژوهش توانست، دانشگاه های علوم پزشکی را نسبت به دانشگاه های غیرپزشکی در زمینه محصول پیشرفته کاربردی، در جایگاه بالاتری قرار دهد

ادغام آموزش پزشکی در درمان و پژوهش دانشگاههای علوم پزشکی را در جایگاه بالاتری قرارداد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر حسین قناعتی، در نشست هیئت رئیسه دانشگاه علوم پزشکی تهران، بر سیاست گذاری برمبنای شواهد اصرار کرد و اظهار داشت: طراحی نظام شبکه و سیستم ارجاع از نقاط قوت سیستم سلامت کشور است. همین طور ادغام آموزش پزشکی در درمان و پژوهش توانست، دانشگاه های علوم پزشکی را نسبت به دانشگاه های غیرپزشکی در حوزه محصول پیشرفته کاربردی، در جایگاه بالاتری قرار دهد. امیدوار هستم دانشگاه های صنعتی هم بتوانند از این مدل به خوبی الگوبرداری کنند و وزارت بهداشت از این ظرفیت ها استفاده بهینه کند.
وی ادامه داد: باید در سیاستگذاری ها برمبنای شواهد عمل نماییم و بجای «درمان محوری»، «پیشگیری و بهداشت» را در اولویت قرار دهیم. یکی از چالش ها در زمینه سلامت این است که با تغییر مدیران، برنامه ها تغییر می کند وهر فرد، برمبنای نظر و برنامه خود پیش می رود.
دکتر قناعتی، نظارت و پایش را باعث استمرار و دوام برنامه ها خواند و اظهار داشت: اجرای طرح تحول سلامت هزینه های زیادی را به حوزه سلامت تحمیل کرد و نتوانست به هدف کلی خود که پشتیبانی از اقشار محروم بود برسد.
وی اجرای طرح تحول در کشورهای دیگر چون ترکیه را موفق و مستمر عنوان نمود و اضافه کرد: مدل طرح تحول در کشور همسایه ما به درستی طراحی شده و بر پشتیبانی از اقشار ضعیف جامعه تمرکز کرده بود، توانست به خوبی اجرا شود. علت آن استمرار برنامه و ثبات مدیریتی بود. بطور قطع خرد جمعی، استمرار و برنامه ریزی مناسب می تواند در تحقق اهداف، موثر باشد.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، تغییر برنامه های کلان، همزمان با تغییر مدیران را باعث هدر رفت منابع دانست و اشاره کرد: بهترین برنامه ها، اقدامات و طرح های مدیران قبلی است مگر آنکه ثابت کنند برنامه بهتری در دست اجرا دارند و در این شرایط هم اصلاحات باید به آرامی و بصورت پایلوت اجرا شود.
وی با اعلان اینکه «نبض طرح باید بصورت مستمر در دست مدیر باشد» اضافه کرد: مادامی که سیاستگذاری با آنالیز اطلاعات مناسب همراه نباشد، با مشکل مواجه می شود. مهم ترین چیزی که نیاز داریم این است که نبض اتفاقات دانشگاه را در دست داشته باشیم که این کار بوسیله داشبوردهای مدیریتی به دست می آید.
رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، مدیریت زمان را مساله ای مغفول مانده در کشور دانست و اشاره کرد: امروز اگر مسائل را به سرعت آنالیز نکنیم و در تصمیم گیری تعلل نماییم، زمان مناسب را از دست می دهیم به عنوان مثال اگر خرید تجهیزات با تاخیر همراه باشد به ازای هر روز، سرمایه ما از دست می رود. توجه به شاخص راندمان بوسیله صرفه جویی زمانی می تواند سودآوری بسیاری برای مجموعه به دنبال داشته باشد.
دکتر قناعتی، از معاونت توسعه خواست تا مناقصه و مزایده های دانشگاه را با سرعت بیشتری برگزار کنند و اشاره کرد: کوتاه شدن زمان به نفع مجموعه خواهد بود.
وی در قسمت دیگری از سخنان خود، مدیریت بدون ارزیابی را بی دوام خواند و اظهار داشت: باید آمارها بصورت معتبر اعلام گردد. قبول دارم که بیماران تحت پوشش دانشگاه، بیماریهای پیچیده و دشواری دارند که می توانند میزان مرگ و میر در دانشگاه را بالا برند اما لازم است شاخص محور و دقیق صحبت نماییم. اطلاعاتی که عرضه می نماییم اگر مستند نباشد و بررسی کافی در آن نشده باشد مشکل آفرین خواهد بود. اگر افراد نتوانند تحلیل مناسبی از آمارهای خام داشته باشند بطور قطع مدیریت سیستم را گرفتار اشکال خواهند کرد.

آموزش، اثربخش ترین سرمایه گذاری
به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی تهران، در ادامه دکتر رامین رحیم نیا، معاون توسعه مدیریت و برنامه ریزی منابع دانشگاه، با عرضه گزارشی از آموزش مدیران و کارکنان دانشگاه اظهار داشت: بحث آموزش اثربخش ترین و کم هزینه ترین سرمایه گذاری است و اگر از آن استفاده بهینه نماییم می توانیم موفق باشیم.
وی ضمن درخواست از معاونان برای پیشنهاد دوره های آموزشی اثربخش در زمینه پژوهش، بهداشت و درمان اظهار داشت: برمبنای قانون مدیریت خدمات کشوری، حداقل سرانه آموزش مدیران ۶۰ ساعت و سرانه آموزش کارکنان ۴۰ ساعت در سال تعیین شده است. به سبب اثربخشی بیشتر دوره های حضوری، در سال ۱۴۰۱ در حدود ۹۵ دوره بصورت حضوری انجام شد.
دکتر رحیم نیا، مرکز آموزش ضمن خدمت را مرکزی مختص دانشگاه علوم پزشکی تهران خواند و اظهار داشت: هدف از راه اندازی این مرکز برگزاری دوره های کوتاه مدت و سازماندهی آموزش های نظری و مهارتی «تقاضامحور» است.
معاون توسعه دانشگاه، در ادامه پیشنهاد ادغام کارهای گروه آموزش ضمن خدمت و مراکز آموزش سلامت کارکنان و حرکت در جهت اقتصادی کردن کارهای مرکز را بیان نمود.

منبع:

1401/09/28
21:19:08
0.0 / 5
350
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۴
sunblog