مهارت محور شدن دروس و تعریف سرفصل ها براساس نیاز منطقه ای،

آموزش مهارتی در سیستم آموزش رسمی جایگاهی ندارد

به گزارش بلاگ سان، رییس دانشگاه کاشان با اعلان اینکه نظام آموزشی ایران به یک دانشجو که بمنظور تحصیل در مقطع دکتری وارد دانشگاه می شود و فردی که بعد از مقطع کارشناسی می خواهد وارد بازار کار شود به یک چشم نگاه می کند، اظهار داشت: شرایط این دو متفاوت می باشد و وقتی یک فرد با هدف تحصیل تا مقطع دکتری وارد دانشگاه می شود، نیاز است که اصول نظریه و نظری را فراگیرد اما یک فرد که بعد از مقطع کارشناسی می خواهد وارد بازار کار شود به این مباحث نیاز ندارد. بدین سبب لازم و لازم است که میان این دو گروه تفاوت قائل شویم.

آموزش مهارتی در سیستم آموزش رسمی جایگاهی ندارد
دکتر عباس کتابی در گفت و گو با ایسنا، با اعلان اینکه آموزش به ۲ دو دسته "رسمی" و "غیررسمی" تقسیم می شود، اشاره کرد: هم اکنون، دانشجویان ناچار هستند برای فراگرفتن یک توانمندی و مهارت به کلاس های خارج از دانشگاه مراجعه کنند. بااینکه هزینه های فراگرفتن این مهارت ها گران است اما مهارت آموزان بواسطه آن می توانند، شغل داشته باشند. هم اکنون، مهارتی که می تواند سبب اشتغال شود، وجود دارد اما در سرفصل های رسمی و استانداردهای کلاسیک جایگاهی ندارد.
این استاد دانشگاه با اعلان اینکه دروس مهارتی در آموزش وپرورش برای دانش آموزان ارائه نمی گردد، اشاره کرد: عدم مهارت های فردی، اجتماعی و تخصصی از چالش های نظام آموزشی بشمار می رود. تعدادی از دروس ۳ واحدی هستند؛ اگر بجای آن درس ۳ واحدی، ۳ درس مهارتی ارائه شود، می تواند منجر به اشتغال شود. بمنظور توسعه دروس مهارتی باید از اساتیدی بهره ببریم که توانایی و مهارت دارند. ارتباط با فنی حرفه ای ها هم می تواند دراین زمینه موثر باشد؛ دانشگاه کاشان، اقداماتی دراین زمینه انجام داده است.
وی با اشاره به تشکیل شورای تحول برنامه درسی و بازبینی دروس در دانشگاه کاشان، اشاره کرد: این شورا، دروس دانشگاهی را برمبنای یک مکانیزم تعریف شده، بازبینی می کند. در این راه این احتمال وجود دارد که یک رشته را کنار بگذاریم و یک میان رشته ای جدید تعریف نماییم. همین طور تعدادی از رشته های علوم پایه شاید مورد اقبال نباشند؛ به همین دلیل، با یک عنوان کاربردی می خواهیم که این رشته ها را در کانون توجه قراردهیم. بطور مثال، رشته "علوم مالی" که از زیرشاخه های ریاضی است، نسبت به ریاضی محض کاربرد بیشتری دارد. دانشجویی که می خواهد تحصیلات استاندارد اکادمیک را تجربه کند، در رشته ریاضی محض تحصیل می‍ کند و دانشجویی که بدنبال اشتغال است در علوم مالی تحصیل می کند.
منبع:

1401/09/29
13:57:36
0.0 / 5
492
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۶ بعلاوه ۴
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog