در نشست علمی حجاب سیاسی یا انقلاب جنسی مطرح شد؛

نتیجه رفراندوم های غیر رسمی در مورد حجاب

به گزارش بلاگ سان، نشست علمی حجاب سیاسی یا انقلاب جنسی؛ تفسیر رخدادهای کنونی و تاثیر آن بر نهادهای خانواده برگزار گردید.

نتیجه رفراندوم های غیر رسمی در مورد حجاب

به گزارش خبرنگار اجتماعی مهر، نشست علمی حجاب سیاسی یا انقلاب جنسی؛ تفسیر رخدادهای کنونی و تاثیر آن بر نهادهای خانواده به همت مؤسسه تبیان با حضور اسماعیل فراهانی، جامعه شناس، محسن دنیوی دکتری فلسفه و ابوالفضل اقبالی، دکتری علوم اجتماعی اسلامی دانشگاه تهران برگزار گردید.
محسن دنیوی در ابتدای این نشست ضمن اشاره به این که مسئله حجاب از ایام قدیم برای جامعه ایرانی مبحث حل شده بوده و احتیاج به توضیح نداشته است، اظهار داشت: این قضیه مانند چای خوردن بود و کسی برای آن مسأله ای نداشت تا جایی که تحت تاثیر حکومت در دوران پهلوی اول قرار گرفت و با دستوری خشن مبحث کشف حجاب پیش آمد و سبب حادثه گوهرشاد شد.
وی ضمن اشاره به این که در پهلوی دوم تلاش شد از راه مسائل فرهنگی به مبحث حجاب ورود شود اظهار داشت: بعد از سال ۵۷ جامعه ایران درگیر جنگ شد و مردم همه حجاب را بعنوان قانون جمهور، اسلامی پذیرفتند باور من اینست فرهنگ عفاف، حجاب و حیا در بین ایرانی ها نهادینه است و تغییری نکرده که بخواهیم در رابطه با انقلاب جنسی حرف بزنیم.
رفراندوم های غیر رسمی در مورد حجاب
وی اظهار داشت: در صد روز گذشته تعداد زیادی از زنان بوده اند که نه کشف حجاب کامل و نه پوشش صددرصدی داشتند و به نظرم در بین این طیف قرار داشته اند و تعداد زیادی رفتار خویش را تغییر نداده اند که این نوعی رفراندوم غیررسمی در مورد مسئله حجاب است و نشان داده است پایه های عقیدتی و بنیان های اجتماعی و مذهبی یک کشور با یک تنش از بین نمی رود.
در ادامه فراهانی در مورد مسئله حجاب اظهار داشت: در اتفاقات اخیر عوامل اجتماعی، اقتصادی و سیاسی را نباید نادیده گرفت. خیلی از مشکلات کنونی ناشی از اشتباهاتی است که بعضی از مسئولین تابحال حاضر به پذیرش آن نشده اند.
وی اظهار داشت: حاکمیت در ایران قصد داشته کشور توسعه یافته بسازد و جهان را به اسلام دعوت کند و به نظرم این نخستین اشتباه بوده است که بخواهیم با شاخصهای غربی، اسلام را ثبت نماییم چون که ما حتی سندی از رسول الله نداریم که نشان دهد به صورت مثال ایشان بخواهد شاخصهای ساسانی را به دست آورد که نشان دهد اسلام کارآمد است به عبارتی برای کارآمد بودن اسلام نباید تمام شاخصهای غربی را به دست آورد.
در حوزه زنان کوتاهی های زیادی صورت گرفت
وی با تکیه بر این که مسئولین باید در برابر ملت وظایف و مسئولیت های خویش را بپذیرند اظهار داشت: در حوزه زنان کوتاهی های زیادی صورت گرفته، سال ها تربیت نیروی کار تحصیلکرده داشته ایم و الان سیاست های جمعیتی مطرح است. در حالیکه از طرفی برخی مطرح می کنند مثلا زن کارمند ارزشمندتر است چون که تحصیلکرده و شاغل بوده و از سویی برنامه هایی می گذاریم که زنان خانه دار هم بیمه شوند و به ارزش آنها افزوده شود که اینها در تناقض با یکدیگر هستند. به نظرم باید اشتباهات مان را در مورد سیاست ها بپذیریم.
وی اظهار داشت: سال ها کسانی که با عجله قانون تنظیم خانواده را تصویب کردند با عجله هم قانون اصلاح جمعیت را به تصویب رساندند. غرب با استفاده از صنعت فرهنگ کوشیده به حوزه زنان ورود یابد و ما در شرایط کنونی باید این صنعت را در خودمان تقویت نماییم و ناگفته نماند نسل نوجوان در شرایط کرونا و به دور از حضور والدین در فضای مجازی با شرایطی رو به رو شده اند که سبب بروز مشکلات کنونی شد.
این جامعه شناس خاطرنشان کرد: به نظرم اتفاقات رخ داده بیش از اندازه برنامه ریزی شده بود و به صورت یک فیلمنامه در نظر گرفته شده است. جای افزایش آگاهی در کتب درسی خالی است و باید در این خصوص فکر اساسی شود.
وقایع اخیر نسلی، جنسیتی و جنسی است
در ادامه ابوالفضل اقبالی در مورد اتفاقات اخیر اظهار داشت: وقایع اخیر نسلی، جنسیتی و جنسی است و نسل نوجوان نگاه آن در مورد حجاب و عفاف متفاوت بوده است.
وی بیان داشت: به نظرم ما در این حوزه غافلگیر نشدیم بلکه خودمان را به ندیدن زدیم کارشناسان زیادی در این خصوص اخطار داده بودند.
اقبالی خاطرنشان کرد: پیوست اجتماعی در حکمرانی نیاز داریم، مسئله علوم اجتماعی بسیار حائز اهمیت می باشد و به ما دقیق بیان می کند که در این شرایط چه اقداماتی را انجام دهیم.
وی اظهار داشت: همینطور مبحث بازگشت به جنسیت حائز اهمیت می باشد و نسبت جنسیت به جامعه باید جدی گرفته شود. مسئله صرفا نتوانستن نیست بلکه نخواستن است و ما فعل خواستن در مورد مشارکت زنان در جامعه را صرف نکرده ایم.
این جامعه شناس تصریح کرد: معتقد به الگوی مشارکت زنان در مناسبات اجتماعی ام و باید مسائل روز جامعه را با این روش تدبیر و حل کرد.
وی اظهار داشت: حل مشکلات اجتماعی مانند طلاق و … با طرح های جدید مبتنی بر مداخله زنان لازم است و نباید از آن غفلت کرد.
ارتقای سواد رسانه ای از نان شب برای خانواده ها واجب تر است
اقبالی تصریح کرد: بحث سواد رسانه ای هم از نان شب واجب تر برای خانواده هاست چون که امروز همه در احاطه رسانه ها قرار داریم و ناگزیر هستیم خودمان را تجهیز نماییم تا بتوانیم تشخیص سره از ناسره را در شرایط کنونی برای خانواده ها مهیا نماییم.
وی اظهار داشت: هم حکمرانی و هم خانواده ها باید به این موضوعات توجه جدی کند و در بحث سواد رسانه ای هزینه شود.
وی در ادامه اظهار داشت: مسئله کشف حجاب در زمان حاضر مسئله فرهنگی نیست و به نظرم با شعار نویسی روی دیوار فرقی ندارد و در واقع نفی نظم سیاسی مستقر است. بنابراین راهکار کوتاه مدت انتظامی می خواهد.
اقبالی اظهار داشت: این مسئله تخلف اجتماعی است و باید راهکار مدنی مدرن تری برای آن گذاشت.
این جامعه شناس در انتها استفاده از جریمه و هوش مصنوعی را همچون راهکارهایی دانست که میتوان در مبحث کشف حجاب در شرایط کنونی از آن استفاده نمود.


منبع:

1401/10/16
12:51:13
0.0 / 5
398
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
sunblog