از قطع اینترنت تا ادعای خروج سؤالات از جلسه كنكور؛

نوبت اول کنکور 1402 چگونه گذشت؟

بلاگ سان: سرانجام نوبت اول کنکور 1402 انجام شد اما شرایط داوطلبان این کنکور زمستانی نسبت به داوطلبانی که در سالهای قبل در آزمون ورود به دانشگاه ها شرکت می کردند، متفاوت بود. علاوه بر تغییرات شکلی کنکور امسال، با وجود این که داوطلبان در سالهای قبل بعد از برگزاری کنکور به انتظار اعلام نتایج می نشستند اما با تغییر شیوه برگزاری کنکور برمبنای مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی، داوطلبان باید در ماه خرداد برای خود سوابق تحصیلی ایجاد کنند؛ چونکه این مؤلفه 40 درصد در نتیجه نهایی کنکور تاثیر دارد.

نوبت اول کنکور 1402 چگونه گذشت؟
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، بعد از آنکه عصر جمعه داوطلبان گروه آزمایشی هنر (به عنوان آخرین گروه آزمایشی کنکور امسال) حوزه های امتحانی را ترک کردند، پرونده پروسه برگزاری اولین کنکور زمستانی بسته شد. در این میان، ۹۷۸ هزار و۴۶۰ داوطلب با دریافت کارت آزمون، متقاضی شرکت در نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ بودند، آزمونی که در ایام پنج شنبه و جمعه ۲۹ و ۳۰ دی ماه انجام شد اما تعدادی از داوطلبان از حضور در جلسه آزمون صرف نظر کردند و کنکور امسال نیز همچون سالهای گذشته حضور ۱۰۰ درصدی داوطلبان در زمینه های امتحانی را تجربه نکرد.
این موضوع از طرف دکتر عبدالرسول پورعباس، رییس سازمان سنجش آموزش کشور مورد تایید قرار گرفت. به نقل از ایشان، بطور طبیعی ۱۰ تا ۲۰ درصد داوطلبان در آزمون ورود به دانشگاه ها شرکت نمی کنند و اعلام تعداد دقیق شرکت کنندگان این آزمون سرنوشت ساز، ۳ روز بعد از برگزاری آزمون آخرین گروه آزمایشی اعلام می شود.
به نظر می رسد با عنایت به دو نوبته شدن کنکور، تنور رقابت در نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ نسبت به کنکور ۱۴۰۱ سردتر بود. در این حوزه عبدالرسول پورعباس در آخرین نشست خبری که پیش از شروع کنکور وصبح شنبه ۱۷ دی ماه برگزار شد، اظهار نمود: حدود ۱ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر در آزمون ۱۴۰۱ شرکت کردند و تعداد داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ حدود ۹۰۰ هزار نفر است.


اگرچه کاهش حدود ۶۰۰ هزار نفری داوطلبان کنکور سراسری، موضوعی قابل توجه است اما رییس سازمان سنجش آموزش کشور بر این باور است، افزایش تعداد دفعات برگزاری کنکور سبب آسودگی خاطر بیشتر داوطلبان می شود.
به گفته وی، هرچه تعداد دفعات برگزاری آزمون ها بیشتر شود، تعداد داوطلبان کمتر می شود و از سویی با برگزاری یک نوبته کنکور، این احتمال وجود دارد که داوطلبان در زمان برگزاری آزمون گرفتار مشکلاتی مثل استرس و بیماری شوند و نتیجه آزمون تحت تاثیر استرس داوطلب قرار گیرد. اما هنگامی که تعداد دفعات آزمون بیشتر باشد، داوطلب با فراغ خیال بهتر و بیشتری در آزمون شرکت می کند.
در ادامه نگاهی به برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ می اندازیم.

نخستین روز برگزاری کنکور زمستانی چگونه گذشت؟
سازمان سنجش آموزش کشور، قرعه فال به نام ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه علوم تجربی زد و این گروه، اولین محصلانی بودند که نشستن بر روی صندلی های نخستین آزمون زمستانی ورود به دانشگاه ها را تجربه کردند.
بر اساس اعلام قبلی مراجع ذی صلاح و برای حفظ امنیت کنکور، اینترنت از ساعات اولیه بامداد در نقاط برگزاری کنکور قطع شد.
دقایقی بعد از شروع نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، محمدعلی زلفی گل وزیر علوم با حضور در دانشگاه علامه طباطبائی یکی از حوزه های ۲۵ گانه برگزاری نوبت اول کنکور ۱۴۰۲، بعد از بازدید از حوزه آزمون، در جمع خبرنگاران اظهار نمود: سازمان سنجش آموزش کشور به عنوان متولی برگزاری آزمون ورود به دانشگاه ها موظف است برمبنای مصوبه شورایعالی انقلاب فرهنگی کنکور را دو مرتبه در سال برگزار کند که یک بار آن در دی ماه است. نوبت نخست کنکور در ایام ۲۹ و ۳۰ دی ماه برگزار می گردد که حدود نیمی از داوطلبان نخستین نوبت کنکور ۱۴۰۲ امروز پنج شنبه ۲۹ دی ماه بامداد و پس از ظهر در دو گروه آزمایشی علوم تجربی و زبان های خارجه به رقابت می پردازند. به علت آسودگی خاطر داوطلبان و اینکه بدانند مبحث عدالت آموزشی در کانون توجه قرار دارد اینترنت را در مدت زمان برگزاری کنکور قطع کردیم. جلوگیری از هر تخلفی شرط عقل است و به خاطر آرامش داوطلبان کنکور از شورای امنیت کشور خواستیم که اجازه دهند اینترنت محل برگزاری آزمون سراسری ورود به دانشگاه ها و نقاط اطراف حوزه های برگزاری آزمون قطع شود تا تخلفی صورت نگیرد.


دکتر پورعباس نیز در همان ساعات نخست برگزاری کنکور از حوزه های آزمون سراسری بازدید و اعلام نمود: همه دستگاههای اجرائی کشور برای برگزاری کنکور به پای کار آمده اند در در امتداد کوشش برای حفظ امنیت کنکور، سه شبکه بزرگ عمده در ارتباط با مساله تقلب در کنکور کشف شدند. سازمان سنجش برای اولین بار طی همکاری با پلیس فتا، وزارت اطلاعات، ضابطین قضایی و قضات کشیک موفق به کشف یک شبکه تقلب در شهر گرگان شد و یکی دیگر از این شبکه های بزرگ تقلب در یکی از شهرستان های کشور کشف شد.
دکتر پورعباس همین طور در روز نخست برگزاری کنکور ۱۴۰۲ بعد از بازدید از حوزه برگزاری آزمون در دانشگاه شریف، بار دیگر در جمع خبرنگاران حاضر شد و توضیحات کامل تری درباره ی جزییات افراد متخلف که در ارتباط با کنکور ۱۴۰۲ دستگیر شده اند، ارائه داد.
به گفته رییس سازمان سنجش آموزش کشور، یک گروه در گرگان دستگیر شدند که مبادرت به فروش تجهیزات می کردند. محل پنهان این گروه در شهر گرگان بود اما کل کشور را تحت پوشش قرار می دادند. همین طور ۸۳۷ شبکه که توسط ۵۴ نفر اداره می شدند و مدعی فروش سؤال بودند، دستگیر شدند. دستگیری ها در ارتباط با کنکور امسال بسیار عالی است. فعالیتهای سازمان سنجش منجر به خلع سلاح شدن متخلفان شده اما این اقدامات را هیچگاه رسانه ای نمی نماییم و این مسیر را ادامه خواهیم داد.
وی همین طور در پاسخ به ایسنا درباره ی وضعیت برگزادی آزمون در شهرستان زلزله زده خوی اظهار داشت: سازمان سنجش در ارتباط با اختصاص سهمیه خاص مناطقی که گرفتار بلایای طبیعی شده اند تصمیم گیری نمی کند اما شورایعالی انقلاب فرهنگی با عنایت به میزان خسارات وارد شده، سهمیه ای درنظر می گیرد.

قطع اینترنت و مساله لو رفتن سئوالات
هنگامی که بنظر می رسید ۴۵۰ هزار و ۵۷۷ داوطلب گروه آزمایشی علوم تجربی در آرامش کامل به رقابت بپردازند؛ با وجود قطع اینترنت در زمان برگزاری کنکور برخی از کانال های تلگرامی با انتشار تصاویری، از انتشار برخی سؤالات کنکور در فضای مجازی خبر دادند و مدعی شدند که سؤالات کنکور را در اختیار گرفته و بر طبق آن پاسخ سؤالات را هم داده اند. این مساله با واکنش های فراوانی در فضای مجازی همراه شد تا جایی که سازمان سنجش آموزش کشور بعد از برگزاری نوبت بامداد روز پنجشنبه، اطلاعیه ای درباره ی این مساله منتشر نمود.
در قسمتی از این اطلاعیه به نقل از دکتر پورعباس رییس سازمان سنجش اعلام شده است: یک نفر نیز در یکی از شهرستان های استان آذربایجان شرقی مبادرت به عکس برداری از سه صفحه از دفترچه آزمون خود و انتقال آن به خارج از محل برگزاری آزمون و ارسال برای پشتیبان خود کرد که این فرد نیز دستگیر شد که با عنایت به زمان کوتاه این اقدام و جمع آوری پاسخنامه ها و همین طور مراقبت های انجام شده با دستگاههای آشکارساز هیچ خدشه و مشکلی در این حوزه به وجود نیامد و ادعاهایی که در بعضی کانال ها و شبکه های اجتماعی در اینباره مطرح می شود به هیچ عنوان حقیقت ندارد و قابل اعتنا نیست.


داوطلبان گروه آزمایشی زبان های خارجی، دومین گروهی بودند که شرکت در آزمون سراسری را تجربه کردند این گروه آزمایشی که ۵۹ هزار متقاضی داشت، ۶ درصد کل داوطلبان نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ را تشکیل می داد. آزمون گروه زبان های خارجی عصر روز پنج شنبه ۲۹ دی ماه برگزار گردید. تعداد دفترچه های آزمایشی این گروه بر خلاف گروه آزمایشی علوم تجربی که با ۴ دفترچه بامداد همان روز برگزار شد، به همراه گروه آزمایشی هنر کمترین دفترچه بود.


دومین روز برگزاری آزمون چگونه گذشت؟
جمعه، ۳۰ دی ماه دومین و آخرین روز از برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ بود که داوطلبان ۳ گروه آزمایشی ریاضی فنی، علوم انسانی و هنر به رقابت پرداختند. تعداد داوطلبان گروه آزمایشی "علوم انسانی" ۳۰۹ هزار نفر و معادل ۳۱.۶ درصد داوطلبان بود. همین طور ۱۲۰ هزار و ۹۵ نفر نیز جهت شرکت در کنکور گروه آزمایشی علوم ریاضی فنی ثبت نام کردند که ۱۲.۲۷ درصد داوطلبان را تشکیل می دادند. همین طور داوطلبان شرکت کننده در گروه آزمایشی هنر، به عنوان آخرین گروه آزمایشی نوبت اول کنکور ۱۴۰۲ از ساعت ۱۴: ۳۰ دقیقه عصر امروز جمعه۳۰ دی ماه رقابت خودرا برای تصاحب کرسی های دانشگاه ها شروع کردند.
دکتر پورعباس، بامداد روز جمعه ۳۰ دی ماه با حضور در دانشگاه آزاد اسلامی واحد تهران مرکز از روند برگزاری آزمون دو گروه ریاضی فنی و علوم انسانی بازدید کرد و در بین خبرنگاران حاضر شد.
به گفته وی، در امسال، داوطلبان در راه تقلب، کمتر گام برداشته اند. در عین حال تمام شرایط برای برگزاری یک آزمون امن در نظر گرفته شده و تمام پاسخ نامه ها بعد از برگزاری آزمون با استفاده از نرم افزارهای خاص که در اختیار سازمان سنجش است، کنترل می شوند.


رئیس سازمان سنجش آموزش کشور دوشنبه ۲۷ دی ماه با حضور در ایسنا، درباره ی ادعای مطرح شده در بعضی کانال های فضای مجازی خصوص تقلب و فروش سؤالات کنکور علوم انسانی اظهار داشته بود: سؤالات هنوز طراحی نشده و از بانک سؤال خارج نشده است. یک ماه قبل از برگزاری هر آزمون، نهاد امنیتی درباره ی قرنطینه کردن افراد و سؤالات اقدام می کند و با دستگاههای خاص محل قرنطینه را بررسی و کنترل می کند. قرنطینه هیچ مسیر ورودی و خروجی ندارد و اجازه خروج هیچ وسیله ای ممکن نیست. سؤالات نیز در بانک سوالات طراحی می شود و سپس انتخاب می شود. پس چگونه برخی ادعا می کنند سؤالات آزمون از حالا فروخته شده است؟ به فرض محال سؤالات را بسازند چگونه برای آن کلید تعریف می کنند؟ در حالیکه کلیدهای نامتعارف بسادگی قابل شناسایی هستند.
انتشار ۳ صفحه از دفترچه نخست سوالات گروه آزمایشی علوم تجربی در فضای مجازی در روز پنج شنبه ۲۹ دی با واکنش های مختلفی همراه شد و موجی از نگرانی داوطلبانی را به همراه داشت که در یک روز بعد از این موضوع، می بایت در آزمون ورودی به دانشگاه ها شرکت می کردند.
رئیس سازمان سنجش در گفت و گو با ایسنا اعلام نمود: موضوع ارسال سؤال و دریافت پاسخ آن در پروسه تقلب آزمون ها بسیار اهمیت دارد، خاطرنشان کرد: تا حالا هیچ برگشت پاسخی به حوزه های امتحانی در کنکور امسال اتفاق نیفتاده است. این مساله طی چند روز آینده بواسطه فعال شدن نرم افزارهای تخصصی سازمان سنجش اثبات می شود.
با برگزاری کنکور گروه آزمایشی هنر، پرونده برگزاری نوبت نخست کنکور ۱۴۰۲ برای همیشه بسته شد و داوطلبان می بایست برای اعلام نتایج اولیه به انتظار بنشینند. بااینکه این احتمال وجود دارد که داوطلبان بتوانند نتیجه مطلوبی در این آزمون کسب کنند اما دکتر پورعباس از داوطلبان می خواهد که تنها به شرکت در یک آزمون اکتفا نکنند و شانس خودرا برای آزمون دوم نیز امتحان کنند.

نوبت دوم کنکور چه زمانی برگزار می شود؟
ثبت نام دومین مرحله کنکور ۱۴۰۲، روز سه شنبه ۱۵ فروردین ماه سال آتی شروع می شود و پروسه ۶ روزه ثبت نام در ۲۱ فروردین تمام می شود. کارت ورود به جلسه دومین نوبت کنکور ۱۴۰۲، روز دوشنبه ۱۲ تیر ماه ۱۴۰۲ در پایگاه اطلاع رسانی سازمان سنجش منتشر می شود و داوطلبان تا ۱۴ تیر فرصت خواهند داشت که برای دریافت کارت خود اقدام نمایند. این آزمون در ایام پنج شنبه و جمعه ۱۴ و ۱۵ تیر برگزار می گردد.


نمرات خام داوطلبان و نمره کل آزمون اختصاصی آزمون نوبت دوم، مرداد ماه ۱۴۰۲ اعلام خواهد شد. بر طبق برنامه ریزی های انجام شده، کارنامه نهایی تمام داوطلبان در مرداد ماه اعلام می شود و داوطلبان می توانند نسبت به انتخاب رشته اقدام نمایند. نتایج نهایی کنکور نوبت دوم نیز نیمه دوم شهریور ماه سال ۱۴۰۲ به اطلاع داوطلبان می رسد.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، با پایان کنکور گروه آزمایشی هنر در آخرین ساعات دی ماه، پرونده نخستین کنکور زمستانی بسته شدو بدین سان یک ماه متفاوت برای نظام آموزشی ایران، با برگزاری اولین نوبت از کنکورهای ۲ نوبتی در ایام پایانی آن، سپری شد. بنابر اعلام سازمان سنجش آموزش کشور، ۵۱ درصد داوطلبان نوبت نخست، کنکور را برای نخستین بار تجربه می کنند و مابقی تجربه شرکت در این آزمون سرنوشت ساز را دارند.
هنچنین به علت این که ۴۰ درصد از سوابق تحصیلی داوطلبان در کنکور تاثیر مستقیم دارد، داوطلبان باید برای خود سابقه تحصیلی ایجاد کنند وگرنه نمره صفر در سابقه تحصیلی آنها لحاظ می شود. بعد از اعلام سوابق تحصیلی داوطلبان به سازمان سنجش از طرف آموزش و پرورش، نمره کل داوطلبان در مرداد ماه به اطلاع آنها می رسد. تمام داوطلبانی که در این آزمون شرکت کرده اند، می توانند در آزمون تیر ماه نیز شرکت نمایند. نتایج هر آزمون تا ۲ سال اعتبار دارد.
به این ترتیب پرونده نخستین کنکور دو نوبته با چهره متفاوت بسته خواهد شد.
منبع:

1401/11/03
08:53:12
0.0 / 5
346
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog