رئیس سازمان امور دانشجویان:

آئین نامه جذب دانشجویان بین الملل مصوب شده است

به گزارش بلاگ سان، معاون وزیر علوم و رئیس سازمان امور دانشجویان اظهار داشت: آئین نامه ای برای صدور مجوز جذب دانشجویان بین الملل مصوب شده است که بر مبنای آن به مؤسسات جذب بعنوان یک نهادی که در این زیست بوم اثرگذار هستند، مجوز جذب دانشجو داده می شود.

آئین نامه جذب دانشجویان بین الملل مصوب شده است
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر هاشم داداش پور در آیین اختتامیه اولین جشنواره جذب دانشجویان بین الملل، اظهار داشت: رهبر معظم انقلاب اسلامی دو مفهوم کلیدی را مطرح کرده اند که چشم انداز آموزش عالی شمرده می شود و ما همه موظف هستیم در تحقق آن بکوشیم؛ چونکه اگر تحقق یابد، کشور ایران به جایگاه اصلی خود در جهان دست خواهد یافت.
رئیس سازمان امور دانشجویان با اعلان اینکه مرجعیت علمی و دستیابی به یک زبان معیار که همان زبان فارسی است، دو کلیدواژه اصلی برای آموزش عالی شمرده می شود، افزود: در زمینه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دانشگاه های بسیار با کیفیتی از لحاظ زیرساخت های علمی وجود دارند که جمهوری اسلامی به آنها افتخار می کند و این ظرفیت ها ما را در دستیابی به مرجعیت علمی کمک شایان توجهی می کند.
دکتر داداش پور اشاره کرد: زمانی که کارهای پژوهشگران ایرانی را با سایر پژوهشگران دنیا بررسی می نماییم، شاهد می باشیم که این همکاری ها عمدتا با قطب های مسلط در دنیا درحال انجام هستند و وقتی این مساله به کار مشترک با پژوهشگران کشورهای منطقه می رسد، به پایین ترین میزان خود می رسد، اما درصورتیکه جذب دانشجویان بین المللی امکان تحقق بیشتری داشته باشد، مقدمه ای برای همگرایی های منطقه ای است؛ چونکه کشورهای زیادی در منطقه در یک بستر طبیعی، تمدنی، فرهنگی و تاریخی در کنار یکدیگر قرار گرفته اند.
رئیس سازمان امور دانشجویان، اظهار داشت: ما از یک و نیم سال قبل باتوجه به رویکرد دولت سیزدهم با دانشگاه های کشور وارد مبحث جذب دانشجویان بین الملل شده ایم؛ در این میان رقبای منطقه ای و جهانی قدرتمندی هم وجود دارند که توانسته اند در ۲۰ سال قبل جایگاه خویش را تثبیت کنند و گسترش دهند.

معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اضافه کرد: نقش دانشجویان بین الملل در تحقق مرجعیت علمی نقش بی بدیلی است که ما باید از این ظرفیت نهایت استفاده را ببریم.
دکتر داداش پور با اشاره به این که بعضی از دانشگاه ها با وجود ظرفیت های بسیار خوبی که دارند، هنوز خویش را برای این فضا آماده نکرده اند، اظهار داشت: کوشش های زیادی برای جذب دانشجویان بین المللی انجام شده است. کنشگران بسیاری در این عرصه حضور دارند و باید در کنار هم قرار بگیرند تا ضمن یادگیری از یکدیگر، به هم افزایی در این عرصه کمک کنند.
معاون وزیر علوم اضافه کرد: برای تحقق این مساله ما مبادرت به برگزاری جشنواره جذب دانشجویان بین المللی کرده ایم. این جشنواره مقدمه ای است تا بتواند نقش خویش را در راه تحول دانشگاه ها در زمینه جذب دانشجویان بین الملل نمایان کند.
وی اظهار داشت: در جشنواره جذب دانشجویان بین المللی، ۳ جایزه در نظر گرفته شده است تا بتوانیم دانشگاه ها را بر مبنای تلاش آنها، ارزیابی و بهترین دانشگاه ها را در این حوزه معرفی نماییم تا تلاش و تجربه آنها انگیزه ای برای سایر دانشگاه های کشور باشد.
دکتر داداش پور بیان کرد: محور اصلی جایزه ها، جایزه دانشگاه های برتر است که تحت عنوان «جایزه ملی ثریا» از آن یاد می شود.
وی افزود: این جایزه ملی برای دانشگاه هایی که سرآمد هستند یا برگزیده و دانشگاه هایی که شایسته تقدیر هستند، تدارک دیده شده است.
دکتر داداش پور اظهار داشت: جایزه دوم تحت عنوان «جایزه جذب دانشگاه های موفق» از راه چهار شاخص، سنجش خواهد شد که شامل تعداد مطلق دانشجوی بین الملل دانشگاه، افزایش جذب دانشجوی بین الملل دانشگاه نسبت به سال گذشته، متنوع سازی ملیتی و سهم دانشجویان بین الملل نسبت به کل دانشجویان آن دانشگاه است.
وی افزود: مراکز آزفا برای سازمان بسیار اهمیت دارند و خوشبختانه دانشگاه های دولتی به اهمیت این مساله پی برده اند، بطوریکه تابحال ۳۱ مرکز آزفا توسط سازمان مجوز داده شده تا همزمان با نقشی در جذب دانشجویان بین الملل، مراکز اصلی برای یادگیری زبان فارسی به غیر فارسی زبانان باشند.
دکتر داداش پور اظهار داشت: ۷۰ درصد جذب دانشجوها توسط مؤسسات جذب دانشجو اتفاق می افتد که به همین دلیل این مساله از اهمیت ویژه ای برخوردارست. سال آینده تلاش خواهیم کرد تا سفیر، رایزن فرهنگی_ علمی، کارمند و استاد برتر را هم در جشنواره معرفی و تقدیر نماییم.
به گزارش روابط عمومی سازمان امور دانشجویان، آیین اختتامیه اولین جشنواره جذب دانشجویان بین الملل با حضور دکتر محمد مهدی اسماعیلی، وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی؛ دکتر وحید جلال زاده، رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی؛ دکتر هاشم داداش پور، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و رئیس سازمان امور دانشجویان و رؤسای دانشگاه های کشور انجام شد.1401/12/19
11:25:14
0.0 / 5
358
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۵
sunblog