رئیس دانشگاه خبر داد

اختصاص بیشترین مصوبات آموزش عالی به دانشگاه شهید چمران اهواز در مسافرت هیات دولت

بلاگ سان: به گزارش بلاگ سان، خوزستان رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: در دومین سفر هیات دولت به استان خوزستان اعتبارات خوبی به حوزه آموزش عالی استان اختصاص یافته است و بیشترین مصوبات برای دانشگاه شهید چمران اهواز تصویب گردید.

اختصاص بیشترین مصوبات آموزش عالی به دانشگاه شهید چمران اهواز در مسافرت هیات دولت

دکتر علی محمدآخوندعلی اظهار نمود: مصوبه تکمیل ساختمان های نیمه تمام دانشگاه شامل ساختمان دانشکده های مهندسی آب و محیط زیست، علوم ورزشی و اقتصاد و علوم اجتماعی با اعتباری بالغ بر ۱۶۰ میلیارد تومان از دستاوردهای سفر دوم هیات دولت برای این دانشگاه است.

به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، وی بیان نمود: از آغاز حضور در مسئولیت ریاست دانشگاه شهید چمران اهواز مبحث بورسیه ی دانشجویان نخبه در صنایع کلان استان خوزستان طرح شد و در مسافرت دوم هیات دولت به استان هم مسؤلان ارشد کشور متوجه ی ارتباط دانشگاه با صنایع شدند و بر لزوم اجرای این طرح تاکید شد.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، خاطرنشان کرد: همینطور در این سفر ۱۶ میلیارد تومان اعتبار خرید تجهیزات آزمایشگاهی برای دانشکده های مختلف این دانشگاه مصوب شد. همینطور اعتباری معادل ۳۰ میلیارد تومان برای خرید تجهیزات آزمایشگاهی به دیگر دانشگاه های استان اختصاص یافته است.

آخوندعلی ضمن اشاره به تصویب اعتبار ۱۰۰ میلیارد تومانی از محل اعتبارات وزارت نفت به دانشگاه شهید چمران اهواز اطلاع داد و اظهار داشت: این اعتبار با پیگیری های استاندار خوزستان و بعد از تایید در شورای توسعه استان تصویب گردید که جزو مقدمات سفر هیات دولت به استان خوزستان و برای رفع مشکلات خوابگاه ها است.

وی ادامه داد: همینطور از محل اعتبارت صندوق ارزی بیشتر از ۴۵ میلیارد تومان به این دانشگاه اختصاص داده می شود که صرف بازسازی لابراتوار های دانشگاه شهید چمران اهواز می شود.

آخوندعلی بیان نمود: همینطور در جریان سفر هیات دولت به استان خوزستان در نشست شورای آموزش عالی استان خوزستان با حضور دکتر علی خطیبی معاون اداری مالی و مدیریت منابع وزارت علوم، تحقیقات و فناوری عنوان شد که در سال ۱۴۰۲ به اعضای هیئت علمی جوان که در پنج سال قبل جذب شده اند ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون تومان پژوهانه اختصاص داده شود؛ همینطور به دانشمندان یک درصد پارسال ۱۰۰ میلیون تومان و به دانشمندان دو درصد هم ۵۰ تا ۲۰۰ میلیون تومان پژوهانه اختصاص می یابد.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز، تصریح کرد: برای توسعه هرچه بیشتر این دانشگاه کارهای بسیاری پیش رو داریم و اقدامات موثری هم شروع شده است که امیدواریم بتوانیم با انجام و پیشبرد این فعالیت ها بزودی گزارش آنرا به جامعه دانشگاهی شهید چمران اهواز انعکاس دهیم.

همکاری دانشگاه با دستگاههای اجرایی و صنایع استان

آخوندعلی تصریح کرد: در مسافرت نخست هیات دولت به استان خوزستان به دلایلی هیچ گونه مصوبه ای برای دانشگاه شهید چمران اهواز تصویب نشد و اما با روی کار آمدن گروه مدیریتی جدید در این دانشگاه سعی کردیم که بتوانیم تعاملات خوبی را با دولت و دستگاههای اجرایی داشته باشیم.

وی اضافه کرد: انتقال خط لوله آب های سطحی غرب اهواز به رودخانه کارون همچون پروژه هایی بود که در آن دانشگاه شهید چمران اهواز با شهرداری اهواز همکاری کرد؛ تا قبل از اجرای این طرح بارش های حدود ۱۰ میلی متری هم باعث آب گرفتی معابر معابر شهری می شد که بر این اساس وزارت کشور حمایت مالی از اجرای این پروژه را منوط به تایید تخصصی پروژه از جانب دانشگاه شهید چمران اهواز و رفع نقایص کرده بود.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ضمن اشاره به همکاری این دانشگاه در اجرای طرح های انتقال آب های سطحی در شهرستان های آبادان، خرمشهر، دزفول، شادگان و... اظهار داشت: این دانشگاه علاوه بر همکاری در تایید و رفع نقص طرح انتقال آب های سطحی شهر اهواز برای عبور خطوط لوله از اراضی این دانشگاه هم همکاری کرده است که این طرح در چارچوب تفاهمنامه ای میان دانشگاه شهرداری و اهواز منعقد شده است.

آخوندعلی در رابطه با اجرای طرح آب رسانی غدیر هم اظهار داشت: این دانشگاه در اجرای این طرح عظیم هم همکاری داشته است و دیدگاه های متخصصان حوزه منابع آب دانشگاه شهید چمران اهواز در انجام این طرح تأثیر بسزایی داشته است، اما مغفول مانده است.

وی خاطرنشان کرد: دانشگاه شهید چمران اهواز در اجرای بیشتر از ۱۰ پروژه ی اثرگذار دیگر با صنایع کلان استان همکاری داشته است که همچون آن میتوان به ارزیابی و نظارت بر اجرای فاز دوم طرح ۵۵۰ هزار هکتاری و همکاری با جهاد نصر اشاره نمود.

آخوندعلی اضافه کرد: دیدگاه مسؤلان دانشگاه اینست که کارگروه آموزش عالی تحت نظارت دانشگاه مادر و با حضور استاندار خوزستان تشکیل گردد تا بتوان از ظرفیت نخبگان استان در پیشبرد برنامه ها و توسعه‌ی بهره برد.

حل مشکلات رفاهی در دستور کار است

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز در قسمت دیگری از صحبت های خود با نکوداشت سال روز شهادت استاد شهید مطهری و شادباش فرارسیدن روز معلم به اعضای هیات علمی، اظهار داشت: دانشگاه شهید چمران اهواز بیشتر از ۶۰۰ عضو هیات علمی دارد که در برگزاری کلاس های درس به صورت مجازی و در دوران همه گیری بیماری کرونا، بازگشایی باردیگر ی دانشگاه، فعالیتهای آموزشی و پژوهشی، ایجاد پارک علم و فناوری دانشگاه، ارتباط با جامعه و صنعت و... همکاری شایانی را داشته اند که این مسئله جای تقدیر فراوان دارد.

آخوندعلی اضافه کرد: به مناسبت روز معلم و پاس داشت تلاشهای انجام شده با نظر هیات رئیسه دانشگاه شهید چمران اهواز هدایایی به اعضای هیات علمی این دانشگاه اهدا می شود تا قدردان زحمات استادان این دانشگاه باشیم.

وی با گرامی داشت روز جهانی کارگر اظهار داشت: این روز را هم به همه کارگران زحمت کش دانشگاه شهید چمران اهواز تبریک می گوییم؛ خوشبختانه بدین مناسبت در دانشکده های مختلف از تلاشهای این عزیزان تقدیر می شود.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز افزود: در سال قبل به همه تقاضاهای کمک به ازدواج فرزندان کارکنان پاسخ داده شد و ۱۰ تا ۱۵ میلیون تومان اهدا شده است؛ سال جاری هم وزارت علوم، تحقیقات و فناوری دستور رفع محدودیت در این حوزه را داده است و در دانشگاه شهید چمران اهواز هم این روند ادامه خواهد یافت.

آخوندعلی اظهار داشت: پردخت حق مرزی کارکنان هم سال ۱۴۰۰ و در نشست هیات امنای دانشگاه شهید چمران اهواز طرح و مصوب شد اما بر مبنای قانون بودجه سال ۱۴۰۰- ۱۴۰۱ این قانون باید از جانب سازمان برنامه و بودجه به صورت کتبی ابلاغ شود. دانشگاه هم به دنبال انجام این کار است تا حق مرزی در احکام کارکنان صادر شود.

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ضمن اشاره به مشکلات مدیریتی این دانشگاه، اظهار داشت: از اواخر دیماه سال ۱۴۰۰ مدیریت دانشگاه شهید چمران اهواز را در وضعیتی فترت و بحرانی در اختیار گرفتیم؛ در نخستین اقدام بدنه مدیریتی دانشگاه ترمیم شد و در ماه های نخست بیشتر از ۱۴۰ نفر از اعضای هیات علمی دانشگاه حکم مدیریت دریافت نمودند. این مسئله باعث شد که سیستم مدیریتی دانشگاه فعال تر از گذشته شود.

آخوندعلی بیان نمود: مدیریت و عناصر مدیریتی کلیدی دانشگاه با در نظر گرفتن شاخصهای مهم همچون ایمان، تعهد به نظام جمهوری اسلامی ایران، بسواد و.. انتخاب شده اند.

وی اضافه کرد: خوشبختانه همه اعضای هیات علمی و کارشناسان دانشگاه همه خصوصیت های شرح داده شده را دارند؛ مدیریت مجموعه هم شاخص هایی برای انتخاب مدیر دارد و اگر فردی مغفول مانده است تلاش خواهیم کرد از تجربیات و دانش آنان بهره مند شویم.

بحران مالی دانشگاه می توانست شکننده باشد

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز ضمن اشاره به برنامه های حوزه بهسازی و بازسازی دانشگاه اظهار داشت: سعی کردیم با همکاری مجموعه دانشگاه پروژه های این حوزه را به سرانجام برسانیم و هم زمان با از سرگیری باردیگر ی فعالیت دانشگاه ها رفاهیات دانشجویان را به خوبی تأمین نماییم تا بتوانیم به دیگر اهداف دانشگاه همچون ارتقای علم به فناوری برسیم.

آخوندعلی اضافه کرد: مشکلات اساسی دانشگاه شهید چمران اهواز در اولین مرحله رفع نقایص برای از سرگیری باردیگر فعالیتهای آموزشی بود؛ در ارزیابی مسائل در رابطه با اعتبارات سه دسته بندی انجام شد که دسته نخست به حل مشکل دیون و تعهدات باقی مانده از سالهای پیش بازمی گشت که مبلغ این دیون بیشتر از ۱۷۰ میلیارد تومان است که وضعیت دانشگاه را شکننده کرده بود و با اعتبارات دانشگاه و رایزنی با مسؤلان وزارت علوم و... توانستیم بخشی از آنرا تصفیه نماییم.

وی اظهار داشت: اضافه شدن ۷۵ میلیارد تومان به اعتبارات پایه در سال ۱۴۰۲ از دیگر اقدامات انجام شده است که این مبلغ ۵۲ درصد اعتبارات سال ۱۴۰۲ را نسبت به اعتبارات سال ۱۴۰۰ افزایش پیدا کرده است و لایحه بودجه دانشگاه بر این اساس ترمیم و ابلاغ گردیده است و ماهانه به دانشگاه تخصیص داده می شود.

انجام طرح مولدسازی در دانشگاه

رئیس دانشگاه شهید چمران اهواز اظهار داشت: پیگیری هایی برای اتمام پروژه های نیمه تمام دانشگاه انجام شده است و بر مبنای طرح مولدسازی دولت می توانیم املاک و ساختمان هایی را که درحال فرسوده شدن هستند و نمی توانیم از منافع آن بهره مند شویم را با هماهنگی های لازم تغییر کاربری داده و یا به مزایده و فروش برسانیم و مبالغ آن به درآمدهای اختصاصی دانشگاه شهید چمران اهواز اضافه شود و اجازه مصرف آن از هیات امنای دانشگاه گرفته شود.

آخوندعلی اظهار داشت: براین اساس میتوان بخش از مشکلات دانشگاه را با افزوده شدن این اعتبارت حل کرد و در تلاش هستیم این طرح را هم عملیاتی نماییم.

وی ضمن اشاره به استفاده ی بهینه از اراضی دانشگاه اضافه کرد: دریافت مجوز پردیس علم و فناوری دانشگاه شهید چمران اهواز از اقدامات موثر انجام شده در این دانشگاه است که در ضلع شمالی دانشگاه در مجاورت پل پنجم راه اندازی خواهد شد. با اتمام طرح فراخوان آن برای همکاری همه افراد دارای ایده و فناور منتشر خواهد شد تا از این محیط برای ارتباط هرچه بیشتر با جامعه و صنعت استفاده گردد.

آخوندعلی اظهار داشت: سال ۱۳۸۳ بر مبنای آئین نامه ای پارک علم و فناوری از دانشگاه شهید چمران اهواز جدا شد و پردیس علم و فناوری می تواند حلقه گمشده ارتباط میان دانشگاه و صنعت باشد.

دو عضو هیات علمی دانشگاه در جمع برترین های آموزشی کشور

آخوندعلی با تبریک انتخاب دکتر ارشدی و دکتر غفوری دو تن از اعضای هیات علمی دانشگاه شهید چمران اهواز در جمع استادان برگزیده کشور، اضافه کرد: روز دوشنبه ۱۱ اردیبهشت ماه در آیینی با حضور دکتر زلفی گل وزیر علوم، تحقیقات و فناوری از این استادان تقدیر گردید.

منبع:

1402/02/15
12:44:22
0.0 / 5
350
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
sunblog