وزیر بهداشت،درمان و آموزش پزشكی:

ظرفیت خالی در اکثر دانشگاه ها وجود دارد

به گزارش بلاگ سان، وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با اعلان اینکه بر دیپلماسی علمی تاکید داریم، اشاره کرد: دانشگاه سبطین درشهر کربلا توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح شد. کشور عراق، تمام هزینه ها را پرداخت کرد و ما نیروی انسانی را تامین کردیم. ما حاضر به تبادل دانشجو و استاد با سایر کشورها هستیم. همین طور پذیرای دانشجویان بین الملل هستیم چونکه ظرفیت خالی در بیشتر دانشگاه ها وجود دارد.

ظرفیت خالی در اکثر دانشگاه ها وجود دارد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی در نشست هم اندیشی اعتباربخشی آموزش پزشکی که بامداد امروز ۲۳ اردیبهشت ماه در وزارت بهداشت برگزار شد، با اشاره به اقدامات انجام شده در ۴۴ سال قبل در زمینه آموزش و سلامت، گفت: در طول این مدت اقداماتی مختلفی در زمینه اعتباربخشی، برنامه ریزی آموزشی و درمان نیز انجام شده است.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه سیاست ها و حرف های ما در وزارت بهداشت با سیاست ها و حرف های فدراسیون جهانی آموزش پزشکی نزدیک است، اشاره کرد: برنامه های ما در زمینه اعتباربخشی اجرائی شده است. ما آموزش پزشکی را به عنوان یک کار زیربنایی می دانیم و مطالعات زیادی در عرصه اعتباربخشی داشته ایم. تلاش نموده ایم که مطالعات خودرا در عرصه اعتباربخشی اجرائی نماییم.
وی با اعلان اینکه اعتباربخشی در زمینه آموزش پزشکی ایران در دو وجه «برنامه ای» و «موسسه ای» به انجام می رسد، اشاره کرد: نه فقط در عرصه اعتباربخشی بلکه در حوزه برگزاری امتحانات و ارزیابی هم به موفقیت هایی دست یافته ایم.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه امتحان جامع علوم پایه و امتحان نهایی که توسط اعضای بورد برگزار می گردد قسمتی از مراحل ارزیابی هستند، درباب برنامه های درسی دانشگاه ها اظهار داشت: مجموعه دروسی که در دانشگاه ها ارائه می شود، منطبق با نیاز جامعه است.

در زمینه سلامت موفق هستیم
وی با اشاره به افزایش سن امید به زندگی در کشور اظهار داشت: قبل از انقلاب، امید به زندگی در ایران حدود ۵۰ سال بود اما هم اکنون بیش از ۷۵ سال است. همین طور در حوزه هایی مانند کاهش مرگ و میر نوزادان موفق بوده ایم. بیماری سرخک و سرخچه را بطور کامل از بین برده ایم و بیماری هایی مانند فلج اطفال و مالاریا رو به انتها است.
وزیر بهداشت افزود: ما در حوزه کنترل کووید۱۹ هم موفق بوده ایم و ۶ واکسن مقابل این بیماری تولید کردیم. ایران، تنها کشور منطقه است که موفق به ساخت واکسن مقابل کووید۱۹ شده است.
وی با اشاره به ادغام آموزش پزشکی در ایران اظهار داشت: حدود ۳۸ سال پیش، نظام آموزش در سیستم سلامت ادغام شد. قبل از این ادغام، در ارائه خدمات به مردم ناتوان بودیم اما بعد از ادغام آموزش در سیستم سلامت توانستیم در راستای پاسخگویی به مردم و تامین نیروی انسانی مورد نیاز گام برداریم.
دکتر عین اللهی با اعلان اینکه در حوزه تربیت پرستار موفق هستیم، اظهار داشت: نیروی پرستار آماده به کار داریم اما بکارگیری آنها نیاز به مجوز استخدام دارد. مجوز استخدام، موضوع اصلی است و دانش آموختگان پرستاری متقاضی استخدام هستند. همین طور تعداد دانشکده های پرستاری، حدود ۲ برابر دانشکده های پزشکی است.

بر ارتقاء کیفیت آموزش تاکید داریم
وی با اعلان اینکه در زمینه پژوهش و فناوری هم موفق هستیم، اظهار داشت: ۹۹ درصد داروها در کشور تولید می شوند. همین طور ۴۰ درصد تجهیزات مثل ونتیلاتورها، دستگاه سی تی اسکن و مانتیورها در شرکت های دانش بنیان تولید می شوند.
دکتر عین اللهی با تأکید بر اهمیت ارتقاء کیفیت آموزشی اشاره کرد: بهمین منظور، یک سیستم طراحی نموده ایم. سیستم اعتباربخشی به شکل مخروطی است که در راس آن، فدراسیون جهانی آموزش پزشکی قرار دارد. ضوابط که در «کمیسیون ملی اعتباربخشی» تعریف کرده ایم، خیلی مشکل تر است. پس ازکمیسیون ملی، کمینه اعتباربخشی دانشگاه ها قرار دارند که با ضوابط بسیار سختی که در اختیار دارند، مراکز آموزشی را ارزیابی می کنند.
وزیر بهداشت درباره ی جامعه آماری اساتید اظهار داشت: ۲۲ هزار استاد در دانشگاه ها مشغول به تدریس هستند که ۹ هزار نفر از آنان را زنان می سازند. همین طور ۶۰ درصد از دانشجویان را زنان می سازند.
وی با اعلان اینکه ادغام آموزشی به ما کمک کرد که جامع نگر باشیم، اشاره کرد: ما در هر استان، یک دانشگاه و یک مرکز جامع سلامت داریم. ۲۰۹ دانشکده پرستاری در کشور وجود دارد که سالانه ۹۰۰۰ دانشجوی کارشناسی،. ۱۰۰۰ کارشناس ارشد و ۸۵ دکتری در این مراکز دانش آموخته می شوند.


آموزش مداوم در کانون توجه است
وی اشاره کرد: آموزش مداوم برای تمام گروه پزشکی ضرورت دارد. پزشکان باید در مراکز آموزشی حضور یابند و امتیاز لازم برای تمدید اعتبار مطب به دست بیاورند.
وزیر بهداشت درباره ی همکاری ایران با کشورهای گروه پنج اظهار داشت: هفته گذشته، میزبان گروهی از کشور پاکستان بودیم. جلسات گروه پنج به میزبانی ایران برگزار می گردد و ۳ همایش طی ۱۸ ماه گذشته برگزار کرده ایم.
وزیر بهداشت افزود: از میان برداشتن مرزها در زمینه درمان را باور داریم و سلامت را مختص یک کشور نمی دانیم و حاضر به همکاری با تمام کشورها در زمینه سلامت هستیم.

محول شدن اعتباربخشی به ایران
وی درباره ی ظرفیت رشته ها توضیح داد: ۲۲۸ رشته محل فوق تخصصی، ۶۲۸ رشته محل تخصصی، ۵۹۴ رشته محل برای مقطع دکتری، ۱۵۵۹ رشته محل برای کارشناسی و حدود ۷۰۰ رشته محل در مقطع کاردانی داریم.
وزیر بهداشت با اعلان اینکه برنامه اعتباربخشی از طرف فدراسیون به ایران محول شده، اظهار داشت: خودرا همکار فدراسیون جهانی آموزش پزشکی می دانیم و حاضر به همکاری در زمینه های مختلف هستیم. هدف ما این است که برنامه های آموزشی در امتداد رفع نیازها باشد.
دکتر عین اللهی درباره ی وضعیت دانشکده های پزشکی توضیح داد: پزشک عمومی در تمام ایام سال تربیت می شود. حدود ۶۵ هزار دانشجویی پزشکی در ۶۵ دانشکده مشغول به تحصیل هستند.

بر دیپلماسی علمی تاکید داریم
وزیر بهداشت با اعلان اینکه بر دیپلماسی علمی تاکید داریم، اشاره کرد: دانشگاه سبطین درشهر کربلا توسط دانشگاه علوم پزشکی تهران افتتاح شد. کشور عراق، تمام هزینه ها را پرداخت کرد و ما نیروی انسانی را تامین کردیم. ما حاضر به تبادل دانشجو و استاد با سایر کشورها هستیم. همین طور پذیرای دانشجویان بین الملل هستیم چونکه ظرفیت خالی در بیشتر دانشگاه ها وجود دارد.
وی افزود: توریسم سلامت را در کانون توجه قرار داده ایم و شرایط خوبی از این منظر در دانشگاه ها حاکم است.
دکتر عین اللهی در آخر اظهار داشت: آموزش پزشکی جزو سیستم سلامت کشور بشمار می رود و در ذیل این نظام قرار دارد و یک موضوع جدا و مستقل نیست.

نسبت به همکاری با فدراسیون جهانی آموزش پزشکی در عرصه اعتباربخشی خرسندیم
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، دکتر بهرام عین اللهی همین طور در حاشیه جلسه هم اندیشی اعتباربخشی آموزش پزشکی که بامداد شنبه، ۲۳ اردیبهشت در وزارت بهداشت انجام شد با حضور در جمع خبرنگاران با اعلان اینکه اعتباربخشی آموزش پزشکی از طرف فدراسیون جهانی به ایران محول شده، توضیح داد: واگذاری اعتباربخشی به ایران مایه مباهات است و نسبت به این مساله خرسند هستیم.
دکتر عین اللهی با اعلان اینکه برخورداری از اعضای هیئت علمی برجسته و فعالیت در حوزه تولید، قدرت نرم ایران به حساب می آید، درباره ی اعتباربخشی پزشکی در ایران اظهار داشت: حدود ۱۵ سال پیش، معاونت آموزشی وزارت بهداشت را برعهده داشتم و از آن زمان، اعتباربخشی را شروع کردیم و به موفقیت دست یافتیم.
وزیر بهداشت درباره ی ادغام نظام آموزشی در سیستم سلامت اظهار داشت: این مساله در سایه انقلاب محقق شده است و یک سیستم بی نظیر در جهان بشمار می رود. ما با ادغام آموزش پر سیستم سلامت توانستیم خدمات در رابطه با موضوع سلامت را در اختیار مردم قرار دهیم.
دکتر عین اللهی افزود: شرایط خدمات سلامت به نحوی است که مردم از سایر نفاط جهان برای درمان به ایران می آیند. این مساله را مدیون دانشمندان خود هستیم.1402/02/24
14:53:52
0.0 / 5
368
تگهای خبر: آموزش , اساتید , برنامه , تدریس
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog