پایان 7 سال انتظار بالاخره ال سی 630 واگن متروی تهران باز شد

به گزارش بلاگ سان، خبر کوتاه اما مهم بود، پس از ۷ سال از انتشار خبری در خصوص خرید ۶۳۰ واگن توسط دولت برای متروی تهران؛ بالاخره با باز شدن «ال سی» یا همان اعتبار اسنادی، پول ساخت ۶۳۰ واگن به شرکت چینی پرداخت گردید تا رسماً فرایند ساخت واگن های متروی تهران آغاز شود.

پایان 7 سال انتظار بالاخره ال سی 630 واگن متروی تهران باز شد
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، مبحث خرید۶۳۰ واگن برای متروی تهران از سال ۹۶ عنوان شد و به استناد ماده ۵۸ برنامه ۵ ساله ششم توسعه، دولت وقت مکلف شده بود که ۲۰۰۰ دستگاه واگن مترو برای تهران و سایر کلانشهرها تهیه نماید که سهم تهران ۶۳۰ واگن بود و قرار بود تا انتهای سال ۱۴۰۰ دولت این واگن ها را تحویل کلانشهرها دهد، ولی هنوز این امر محقق نشده است.
در سال ۹۶ مناقصه بین المللی ساخت این واگن ها برگزار شد که در نهایت شرکت واگن سازی و شرکای چینی آن بعنوان برندگان این مناقصه که مبحث آن ساخت ۶۳۰ واگن آلومینیومی بود، معرفی شدند؛ اما یک سال طول کشید که قرارداد ابلاغ شود و بعد از آن هم فرآیند تولید طولانی شد.
محمدعلی افشانی رئیس وقت سازمان شهرداری ها و دهیاری های کشور با بیان این خبر که کنسرسیوم شرکت CRC چین و واگن سازی تهران سازندگان نهایی ۶۳۰ دستگاه واگن متروی تهران شدند و شرکت نورینکوچین هم تأمین کننده فایناس این قرار داد است، اظهارکرده بود: از زمان نهایی شدن فاینانس تا تولید واگن های مترو حدود ۲۰ ماه زمان می برد ضمن این که قرارداد ما در این پروژه پنج ساله است و در انتها این پنج سال آخرین واگن ساخته و تحویل داده خواهد شد.
وی در توضیح بیشتر ادامه داده بود: در این قرارداد ۶۳۰ دستگاه واگن متروی تهران، ۵۶ دستگاه آن به صورت CBU (به صورت کامل) وارد می شود و ۷۰ واگن در ایران مونتاژ خواهد شد. همینطور بخش PLB(داخلی سازی) هم به سه بخش تقسیم شده که در قسمت اول ۸۴ واگن ایجاد می شود که در انتها آن ۳۱ درصد داخلی سازی خواهیم داشت. در قسمت دوم هم ۲۱۰ واگن ایجاد می شود که در انتها ساخت این ۲۱۰ واگن به ۳۹درصد داخلی سازی خواهیم رسید و در قسمت سوم هم باردیگر ۲۱۰ واگن ایجاد می شود که ۵۶ درصد داخلی سازی را به دنبال خواهد داشت.
پس از برگزاری مناقصه و تعیین شرکتهای سازنده، مساله پرداخت پول و پیش پرداخت عنوان شد و از آنجاییکه برپایه بند (ج) تبصره (۴) بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور به دولت اجازه داده شده بود که بعد از عقد قرارداد با تأمین کننده مالی خارجی، اقدامات قانونی لازم را برای تأمین سهم ۱۵ درصد تسهیلات مالی خارجی (فاینانس) از محل منابع صندوق توسعه ملی به عمل آورد و برای طرح های ریلی هزینه کند؛ اما این ۱۵ درصد محل اختلاف چند ساله شد؛ بگونه ای که نه دولت وقت، زیربار پرداخت آن به سبب مشکلات اقتصادی و بعد از آن هم شرایط خاص کرونا رفت و نه شهرداری توان پرداخت آنرا داشت و حتی علی امام مدیرعامل وقت متروی تهران هم با اشاره به این که هم اکنون مراحل اداری فاینانس در چین در حال انجام می باشد، اعلام نموده بود که ۱۵ درصد مبلغ قرارداد باید توسط شرکت مبداء یعنی ایران تأمین شود؛ بنابراین قرار بود از محل صندوق توسعه ملی، این مبلغ تأمین شود، ولی در لایحه بودجه ۱۴۰۰ این مهم خط خورد و در بودجه، جایگزینی هم برای آن در نظر گرفته نشد.
مدیریت شهری فعلی مدتها پیگیر بود که در نهایت دولت رئیسی موافقت نمود که پیش پرداخت ۱۵ درصد تولید ۶۳۰ واگن را پرداخت کند و حالا مدیرعامل متروی تهران خبر از بازشدن «ال سی» فاینانس می دهد.
محسن هرمزی سرپرست معاونت حمل و نقل شهرداری تهران و مدیرعامل متروی تهران در گفتگو با ایسنا با بیان خبر بازشدن «ال سی» فاینانس تولید ۶۳۰ واگن اظهار داشت: در مورد سر انجام ۶۳۰ واگن مترو یکی از مهم ترین عناوینی که در این دوره مدیریت شهری مورد پیگیری قرار|گرفت مساله تأمین قرارداد ۶۳۰ واگن بود که در بهمن ماه سال قبل با همکاری دولت و سازمان برنامه گره تأمین مالی این ۶۳۰ واگن باز شد.
وی با اشاره به سفر اخیرش به چین اظهار داشت: خوشبختانه ال سی ۶۳۰ واگن هم باز شده است و در سامانه مربوطه بارگذاری شده است.
هرمزی با اعلان اینکه یک ال سی یکپارچه به میزان مبلغ کل قرارداد و همینطور میزان ۱۵ درصد پیش پرداخت تعریف شده است، اظهار داشت: رسما ال سی باز شده و استارت ساخت ۶۳۰ واگن از هفته گذشته زده شده است.
معاون شهردار تهران همینطور از انجام مذاکرات مختلف برای کاهش زمان تحویل واگن ها اطلاع داد و اضافه کرد: در هنگام قرارداد اعلام شده بود که می توانیم ۲۵ درصد به واگن های سفارشی اضافه نماییم که این مهم ابلاغ گردید به شکلی که ۱۶۳ واگن دیگر به قرارداد ۶۳۰ واگن اضافه خواهد شد و در نهایت ما ۷۹۳ واگن از این قرارداد به متروی تهران تزریق خواهیم کرد.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، اعتبارنامه یا اعتبار اسنادی یا ال سی (به انگلیسی: Letter of Credit یا LC ) تعهدی از بانک است که به خریدار و فروشنده داده می شود و تعهد می شود که میزان پرداختی خریدار به فروشنده بموقع و با مبلغ صحیح به دست فروشنده خواهد رسید که با باز شدن ال سی واگن های مترو، فرایند ساخت این واگن ها رسماً شروع شد.
منبع:

1402/06/26
08:51:24
0.0 / 5
302
تگهای خبر: برنامه , پروژه , دستگاه , شركت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۵
sunblog