چند روایت در رابطه با توقف پروژه تصفیه شیرابه پاکسار در قزوین

به گزارش بلاگ سان، قزوین پروژه راه اندازی تصفیه خانه شیرابه در سایت پاکسار در قزوین که تابحال بیشتر از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته با نظر نظارتی شورای شهر تعطیل شده است، ایسنا در این گزارش به واکاوری علل این مورد پرداخته است.

چند روایت در رابطه با توقف پروژه تصفیه شیرابه پاکسار در قزوین
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، از روز یکشنبه ۱۹ شهریور ماه به دنبال برگزاری جلسه علنی شورای اسلامی شهر قزوین که با حضور اعضا و مهدی صباغی، شهردار قزوین، صورت گرفت، در رابطه با مبحث راه اندازی تصفیه خانه شیرابه در سایت پاکسار از جانب اعضای شورای شهر حرف وحدیث هایی به وجود آمد و سؤالاتی عنوان شد که بیشتر در رابطه با علل هزینه کرد بیشتر از مصوبه شورا در مورد خرید دستگاه نوین تصفیه پسماند و افزایش هزینه ها به ۱۳ میلیارد تومان بدون دریافت مجوز از این نهاد بود.
پروژه راه اندازی تصفیه خانه شیرابه در سایت پاکسار که به قول مسؤلان سازمان پسماند شهرداری قزوین تابحال بیشتر از ۹۰ درصد پیشرفت فیزیکی داشته با نظر نظارتی شورای شهر قزوین تعطیل شده است، ایسنا برای روشن شدن هرچه بیشتر مبحث به سراغ اعضای شورای شهر رفته تا شفاف تر در رابطه با این مساله نظرات خویش را بیان کنند.
شورای شهر حافظ منافع مردم است
قاسم اللهیاری، دبیر شورای شهر قزوین در رابطه با مبحث راه اندازی تصفیه خانه شیرابه در سایت پاکسار به ایسنا اظهار داشت: در رابطه با تعطیلی پروژه راه اندازی تصفیه خانه شیرابه در سایت پاکسار باید اظهار داشت که شورا مسئولیت اجرایی ندارد که پروژه ای را تعطیل کند بلکه شورای شهر شأن نظارتی بر فعالیت شهرداری دارد و در این پروژه هم به سبب ایجاد سؤال در رابطه با برخی مسائل مالی، کار به صورت مقطعی متوقف شده است.
وی افزود: شهرداری موظف است برای هزینه های بالای ۵۰۰ میلیون تومان از شورای شهر مصوبه دریافت کند که در رابطه با این پروژه بیشتر از مصوبه قبلی شورای شهر هزینه شده بدون این که مجدداً مصوبه ای دریافت شود؛ در واقع یک سری شبهات در نحوه ی اجرای پروژه وجود دارد که شورا از شأن نظارتی خود بهره برده و از شهرداری خواسته تا آن زمان که ابهامات مالی مثلا شیوه پرداخت به پیمانکار روشن شود در صورت صلاحدید پروژه را متوقف نماید و به دنبال نامه به شهرداری، شهردار دستور توقف پروژه را صادر کرده است و شورای شهر اکنون در حال بررسی اسنادی است که شهرداری آورده است.
این عضو شورای شهر بیان کرد: بیشتر از ۹۵ درصد لوایحی که از جانب شهردای به شورا آورده می شود مورد تصویب و تأیید اعضای شورای شهر قرار می گیرد و این که می گویند متوقف کردن کار راه اندازی تصفیه خانه به سبب مخالفت با شهردار است فقط شانتاژ رسانه ای است و برای انحراف افکار عمومی و به حاشیه کشاندن استیضاح کنندگان شهردار مطرح می شود.
اللهیاری اشاره کرد: اگر در شورای شهر فرآیند استیضاح شهردار دنبال شده است برای منافع شهر و مردم و صلاح خود شهردار بوده و اگر به لایحه ای رای داده نشود در جهت منافع مردم است و اگر رای هم داده شود در جهت منافع مردم است چون ما برای این وارد شورای شهر شدیم که حافظ منافع مردم باشیم.
در این پروژه تمام قد از شهرداری حمایت کردیم
محسن حق شناس، رئیس کمیسیون شهرسازی و خدمات شهری شورای شهر قزوین هم در این خصوص به ایسنا اظهار داشت: نیمه آذر سال ۱۴۰۱ بود که شهرداری لایحه ای دوفوریتی بابت خرید دستگاه تصفیه شیرابه از یک شرکت دانش بنیان به نام «فن آوران زیست کره» را به صحن شورای شهر آورد، در رابطه با ترک تشریفات انتخاب شرکت هم توجیه شهرداری این بود که از جانب شهرداری و شورای شهر تا حصول نتیجه هیچ هزینه ای پرداخت نخواهد شد.
وی افزود: در نهایت لایحه شهرداری در تاریخ ۱۷ دی سال ۱۴۰۱ به تصویب اعضای شورای شهر رسید، البته همان زمان هم مخالفانی داشت ولی در نهایت با کمک اعضای شورای شهر تصویب گردید.
این عضو شورای شهر بیان کرد: در آن مصوبه اعضای شورای شهر قید کردند که اگر مصوبه به تصویب مراجع قانونی رسید قابل اجرا می باشد، سپس مصوبه به فرمانداری رفت و فرمانداری مغایرت گرفت، ما مغایرت فرمانداری را پاسخ دادیم مجدداً فرمانداری مغایرت گرفت و این دفعه شورا مغایرت فرمانداری را قبول کرد و عملاً مصوبه قبلی کان لم یکن شد.
وی ادامه داد: وقتی رئیس شورا کان لم یکن شدن مصوبه را به شهردار ابلاغ نمود، شهرداری اعلام نمود که ما کار را آغاز نموده بودیم، اینجا این سؤال مطرح می شود که چرا بدون قطعی شدن مصوبه کار شروع شده است؟ با اینحال بازهم شورای شهر با شهرداری همراهی کرد تا پروژه به نتیجه برسد.
اصراری بر توقف پروژه نداریم
حق شناس اشاره کرد: آن چه در لایحه مصوب شده خرید دستگاه تصفیه شیرابه با مبلغ ۶ میلیارد ۳۰۰ و ترک تشریفات است و به دوستان شهرداری هم اعلام شده بود که شورای شهر هیچ هزینه ای به جز مبلغ مصوب شده پرداخت نخواهد کرد که مستندات آن هم موجود است.
وی افزود: به دنبال نظارت هایی که شورای شهر انجام داد متوجه شدیم در تصفیه خانه هزینه های دیگری هم انجام شده و حجم این هزینه ها از مجوز ۶ میلیارد تومانی که شورای شهر صادر کرده بیشتر از چهار تا پنج میلیارد تومان بیشتر است؛ در ادامه شورای شهر طی نامه ای از شهرداری خواست تا اعلام نماید چه میزان هزینه برای پروژه انجام داده و مجوز آن چگونه کسب شده است.
نایب رییس شورای شهر قزوین اشاره کرد: پاسخ هایی که به نامه شورای شهر داده شد و پاسخ هایی که شهردار در صحن شورای شهر عرضه داد اعضا را اقناع نکرد، در واقع حرف شورا این بوده و است که عدول از قانون تخلف شمرده می شود و این که تخلف را چه کسی انجام داده زیاد مهم نیست، مهم اینست که ما باید قانون را رعایت کنیم؛ ما به شهرداری اعتماد کردیم اما جواب اعتمادمان را نگرفتیم.
وی تاکید کرد: در قرارداد شهرداری با شرکت مذکور طول مدت اجرای پروژه ۸۰ روز در نظر گرفته شده و حالا ما با گذشت بیشتر از ۱۵۰ روز بعد برای نظارت ورود کرده ایم، یک نکته مهم این که اعضای شورای شهر به هیچ وجه به دنبال توقف پروژه نیستند و نبودند و اتفاقاً اعضای شورای شهر کسانی هستند که به این پروژه رای داده اند و فضا را برای انجام آن تسهیل کرده اند منتها اعضا جهت بررسی شفافیت هزینه ها بر مبنای کار نظارتی شورای شهر ورود کردند.
رئیس کمیسیون شهرسازی و خدمات شهری شورای شهر قزوین اظهار داشت: تا جایی که اطلاع دارم اعضای شورای شهر هم اکنون دیگر اصراری برای توقف پروژه ندارند. شورا به دنبال شفافیت بود که به آن نرسید ولی بهرحال روال هزینه ها باید مطابق با قواعد باشد و شورای شهر بر حسن اجرای مصوبات نظارت کند.
ترک تشریفات به سبب دانش بنیان بودن شرکت بود
فرج الله فصیحی رامندی دیگر عضو شورای شهر قزوین که مخالف متوقف کردن پروژه تصفیه شیرابه پاکسار بوده، در گفتگو با ایسنا اظهار داشت: قبل از این که شهرداری لایحه مذکور را به شورای شهر بیاورد در رابطه با اقدامات یک شرکت دانش بنیان برای تصفیه شیرآبه های پسماند مطالبی عنوان شد، چون مبحث قابل توجهی به نظر می رسید ما رفتیم و از این شرکت بازدید کردیم پس از آن لایحه شهرداری به صحن شورای شهر رسید و مسئول شرکت در صحن توضیح داد که پروژه را اجرا خواهدنمود و در صورت حصول نتیجه مطلوب هزینه های شرکت از جانب شورای شهر پرداخت گردد.
وی بیان کرد: درمورد همکاری با این شرکت چون دانش بنیان بود با ترک تشریفات موافقت شد و در نهایت قرارداد منعقد گردید تا شرکت تجهیزاتی را با ۶ میلیارد و ۳۰۰ میلیون تومان در سایت پاکسار برای تصفیه شیرابه راه اندازی کند.
این عضو شورای شهر افزود: وقتی شرکتی می خواهد در محلی برای ایجاد تجهیزاتی اقدام نماید احتیاج به یک سری شرایط اولیه مثل برق کشی و راه اندازی دفتر دارد که باید تسهیل شود؛ شهرداری هم برای محل مورد نظر هزینه ها انجام داده مثلا این که یک دستگاه دیگ بخار خریداری نموده است؛ در واقع هزینه های جانبی که شهرداری انجام داده بالغ بر ۵ میلیارد تومان است که قاعدتاً باید برای هزینه کرد از شورای شهر مجوز دریافت شود اما چون شهرداری مجوز اصلی را دریافت کرده در رابطه با ادامه کار غفلت کرده و این کار را انجام نداده است.
وی ادامه داد: این مساله در شورای شهر قزوین حواشی ایجاد کرد و برخی از اعضای شورا که با شهردار مخالف هستند و هرکاری شهردار می کند ساز مخالف می زنند این مساله را بزرگ کردند که چرا این کار انجام شده و چرا هزینه انجام شده است.
متوقف کردن کار مغایر با قانون است
فصیحی رامندی اشاره کرد: در ادامه گزارشی هایی تحت عنوان گزارش های مردمی به سازمان بازرسی رسید، بنا بر این سازمان بازرسی هم به مبحث ورود پیدا کرد و الان درحال بازرسی است و متأسفانه شورا پروژه ای که بالای ۹۵ درصد پیشرفت دارد را تعطیل کرد.
وی بیان کرد: من موافق تعطیلی نبودم و همان جا هم اعلام کردم که متوقف کردن کار مغایر با قانون است و شورا حق تعطیلی پروژه ها را ندارد حتی اگر پروژه ای خلاف انجام شده باشد، چونکه وظیفه شورا اینست که تحقیق و تفحص کند درصورتیکه تخلف شهردار یا شهرداری اثبات شد باید به مراجع ذی ربط اطلاع بدهد.
متاسفانه بیشتر از یک ماه است که پروژه تعطیل شده و تعطیلی آن امکان دارد برای شرکت مورد نظر خسارت بوجود آورد و آن شرکت هم خسارت خویش را از شورای شهر مطالبه کند؛ ضمن این که تعطیلی پروژه هزینه سربار برای مردم ایجاد خواهدنمود.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، بنظر می رسد با عنایت به این که پروژه تصفیه شیرابه در سایت پاکسار بیشتر از ۹۵ درصد پیشرفت فیزیکی دارد و مبحث منافع مردم و بیت المال در بین است بهتر است شورای شهر قزوین مبحث رعایت نکردن قانون توسط شهرداری در اجرای این پروژه را به شکلی دیگر پیگیری کند و اجازه بدهد پروژه تمام شود شاید معضل چندین ساله مردم قزوین در تصفیه شیرابه های ناشی از پسماند حل شود.
منبع:

1402/06/27
10:44:49
0.0 / 5
281
تگهای خبر: پروژه , خدمات , دستگاه , رسانه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۲
sunblog