در گفت وگو با بلاگ سان مطرح شد

شیوع ۷ درصدی کبد چرب در نوجوانان

به گزارش بلاگ سان، رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران، افزایش شیوع کبد چرب در کشور را وابسته به تغییر سبک زندگی دانست و اظهار داشت: بر مبنای مطالعه ای که در مدارس راهنمایی کشور انجام شده، ۷ درصد نوجوانان مبتلا به کبد چرب بودند؛ موضوعی که غیرقابل انتظار نبود؛ چونکه در کنار تغییر خورد و خوراک و روی آوردن به مصرف فست فودها، با کاهش فعالیت بدنی هم مواجه هستیم.

شیوع ۷ درصدی کبد چرب در نوجوانان
دکتر سیدموید علویان در گفتگو با ایسنا، اظهار داشت: بر مبنای آمار سازمان بهداشت جهانی حدود ۲ میلیارد و ۴۰۰ هزار نفر در دنیا به شکلی با بیماری های کبدی درگیر هستند و این عدد بسیار قابل توجه است. پیش از این، مهم ترین بیماری کبدی، هپاتیت B و C بود که حالا در دنیا رو به کاهش است؛ چون برای هپاتیت B واکسن و برای هپاتیت C درمان موثر وجود دارد و بشر به سمت کنترل و ریشه کنی این دو بیماری پیش رفته است درصورتیکه این روند کاهشی را در کشور خودمان هم مشاهده می نماییم.
وی ادامه داد: شیوع هپاتیت B حالا ۱.۲ درصد و هپاتیت C هم ۰.۵ درصد است که این مورد هم مرهون توجه ویژه به درمان و واکسیناسیون است. در دوره ای ۵۰ درصد بیماران هموفیلی، ۲۰ درصد مبتلایان به تالاسمی و ۱۸ درصد کسانی که تحت دیالیز قرار می گرفتند به هپاتیت C مبتلا بودند، اما حالا این بیماری در خیلی از استان ها وجود ندارد و این مهم، نشان از مسئولیت پذیری و پذیرش یک حقیقت است. از طرفی شاید حدود ۳۰ سال قبل میزان بروز هپاتیت B در سیستان و بلوچستان بین ۶ تا ۷ درصد بود اما امروزه این رقم به کمتر از ۳ درصد رسیده است.
این فوق تخصص گوارش و کبد ضمن اشاره به افزایش شیوع بیماری کبد چرب، اظهار نمود: ۴۰ درصد مردم به نحوی با بیماری کبد چرب مواجهند و این درحالیست که درست شناسایی و درمان نمی شوند.
او با تکیه بر اهمیت شناسایی بیماری های متابولیک و خود ایمنی کبد، بیان نمود: انجمن مطالعات کبدی ایران بر همه این بیماری های مرتبط هدف گذاری کرده است. بیماری های خود ایمنی کبدی بیشتر در زنان جوان دیده می شود.
وی ادامه داد: بیماری های خود ایمنی کبد و کبد چرب بشدت رو به افزایش است و باید تلاش نماییم که این بیماری ها را شناسایی و درمان نماییم و در عین حال به مبحث پیشگیری هم دقت نماییم. تغییر سبک زندگی، تغییر رفتار جمعی، بی تحرکی، استرس ها، بیماری های عفونی نوپدید مانند کرونا و... سبب افزایش بیماری های خود ایمنی در جامعه شده است.
علویان ضمن اشاره به این که بروز بیماری کبد چرب در تمام سنین رخ می دهد، خاطرنشان کرد: بر مبنای مطالعه ای که در مدارس راهنمایی در کشور انجام شده است، هفت درصد نوجوانان مبتلا به کبد چرب بودند و البته این اصلا مبحث غیرقابل انتظاری نبود؛ چونکه فرزندان ما به جای توپ با تبلت بازی می کنند و در کنار تغییر خورد و خوراک و روی آوردن به مصرف فست فودها با کاهش فعالیت شان هم مواجه هستیم.
رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران در رابطه با عوارض مصرف مشروبات الکلی بر کبد هم توضیح داد: مشروبات الکلی یکی از دلایل مهم بیماری های کبدی است و باید در زمینه آموزش جامعه، ایجاد کلینیک های ترک اعتیاد الکل و آموزش های درست و خطرات مصرف الکل اقدامات صورت گیرد.
وی با تکیه بر این که چیزی بعنوان «الکل بدون خطر» وجود ندارد، خاطرنشان کرد: تمام الکل ها با هر درصدی مضر هستند. الکل می تواند عامل بروز سرطان کبد، سرطان پانکراس، سرطان لوزالمعده، سرطان حنجره و... باشد و در عین حال می تواند سبب بروز نارسایی کبدی هم شود.
رئیس انجمن مطالعات کبدی ایران همینطور ضمن اشاره به این که حالا بیشتر از ۱۰ مرکز پیوند کبد در کشور وجود دارد، اظهار نمود: تعداد پیوند کبد در کشور ما بیشترین تعداد در منطقه خاورمیانه را دارد، اما باید تلاش نماییم کار بیماران به پیوند نرسد. پیش از این، هپاتیت ویروسی شایع ترین علت پیوند کبد بود اما امروزه شایع ترین علت پیوند، کبد چرب است. پیوند کبد عمدتا از فرد مرگ مغزی صورت می گیرد اما شرایط پیوند از فرد زنده هم وجود دارد.
منبع:

1402/07/03
08:15:26
0.0 / 5
281
تگهای خبر: آموزش , بازی , جوانان , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
sunblog