شرایط تدریس کتاب های کمک آموزشی در مدارس

به گزارش بلاگ سان، رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، ضمن اشاره به این که کتب کمک درسی مجاز برای تدریس در مدارس باید از سازمان پژوهش اعتبارنامه داشته باشند، اعلام نمود کنار گذاشتن کتاب درسی و صرفاً تدریس کتب کمک آموزشی توسط معلمان تخلف است.

شرایط تدریس کتاب های کمک آموزشی در مدارس
علی لطیفی در گفتگو با ایسنا، با اشاره به اینکه بر مبنای مصوبه ۸۲۸ شورایعالی آموزش و پرورش مدارس جهت استفاده از هر کتاب، منبع یا ماده آموزشی و محصول کمک آموزشی باید از سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی اعتبارنامه دریافت نمایند، اظهار نمود: متاسفانه برخی مدارس به این قضیه توجه نمی کنند و این که به صورت کل کتاب درسی را کنار گذاشته و فقط یک کتاب کمک درسی را تدریس کنند تخلف است.
وی افزود: البته محمودزاده، رئیس سازمان مدارس غیر دولتی برنامه ای دارد و این امر را خیلی جدی پیاده کرده اند که در مدارس غیر دولتی هیچ کتاب کمک آموزشی و یا هیچ متنی بدون دریافت اعتبار نامه از سازمان پژوهش تدریس نشود. ازاین رو این که برخی مدارس فقط کتاب کمک درسی را آموزش دهند تخلف و خلاف مصوبه ۸۲۸ شورایعالی آموزش و پرورش است.
رئیس سازمان پژوهش و برنامه ریزی آموزشی، با تکیه بر این که متن اصلی که در مدارس تدریس می شود باید متن کتاب درسی باشد، توضیح داد: اگر مدارس می خواهند از محصول کمک آموزشی استفاده نمایند حتما این محصولات باید از سازمان پژوهش تاییدیه داشته باشند. در واقع ناشری که کتاب را چاپ کرده باید از سازمان پژوهش مجوز بگیرد و مدیر مدرسه هم یاید چک کند که این کتاب مجوز از سازمان پژوهش دارد یا خیر؟ چونکه مدرسه می تواند در قالب مواد و محصولات کمک آموزشی مجوز دار در این حوزه فعالیت داشته باشند.
لطیفی در رابطه با چگونگی استعلام در رابطه با ناشرین دارای تاییدیه از سازمان پژوهش هم اظهار داشت: در این خصوص ما دو سامانه یکی برای ساماندهی مواد و منابع آموزشی مکتوب و دیگری برای ساماندهی مواد و منابع آموزشی غیر مکتوب داریم. آدرس این دو سامانه standard.roshd.ir و دیگری "سامانه کتاب" است. ناشرین می توانند با رفتن به این دو سایت مواد و منابع آموزشی خویش را ثبت کرده و تاییدیه دریافت نمایند، مدارس هم می توانند با رفتن به این دو سایت لیست کتب و محصولاتی که تاییدیه دارند را مشاهده کنند.
وی در انتهای سخنان خود تصریح کرد: آن زمان که برسیم به جایی که برنامه درسی را در اختیار مدارس قرار دهیم، مدارس می توانند در قالب برنامه درسی از بین مواد آموزشی متنوع برای تدریس انتخاب کنند، اما هم اکنون که ما به صورت متمرکز فقط یک کتاب و آن هم کتاب درسی را داریم، مدارس حتما باید کتاب درسی را مرجع قرار دهند و صرفاً از مواد و منابع آموزشی دارای مجوز از سامانه های یاد شده استفاده نمایند.
منبع:

1402/07/09
08:51:55
0.0 / 5
262
تگهای خبر: آموزش , برنامه , تدریس , سایت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۳
sunblog