تنفس ۲۸ روز هوای مطلوب طی مهرماه در پایتخت

به گزارش بلاگ سان، مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران اظهار داشت: مهرماه سال جاری در شرایطی به انتها رسید که شاخص کیفیت هوا در شهر تهران طی دو روز (6.7 درصد روزها) بالاتر از حد مجاز قرار گرفت و فقط طی فروردین و اردیبهشت، شرایط کیفی هوا مطلوب تر از ماه مهر بود.

تنفس ۲۸ روز هوای مطلوب طی مهرماه در پایتخت

محمد میرزایی قمی در گفت و گو با ایسنا اضافه کرد: مقایسه اجمالی وضعیت شاخص کیفیت هوای شهر تهران در مهرماه سال ۱۴۰۲ با دو سال قبل نشانگر افزایش محسوس کیفیت هوا در نخستین ماه پاییز است. برمبنای اطلاعات دریافتی از ایستگاه های سنجش کیفیت هوای پایتخت با وجود بازگشایی مدارس و افزایش بار ترافیکی ناشی از آن طی هفتمین ماه سال، کیفیت هوا در مجموع ۲۸ روز در وضعیت قابل قبول و دو روز (۲۲ و ۲۴ مهرماه) در وضعیت ناسالم برای گروههای حساس به لحاظ آلاینده ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون و بر اثر وقوع سکون نسبی جو و کاهش سرعت باد ثبت گردید.

وی افزود: طی زمان مشابه دو سال قبل کیفیت هوای شهر تهران بسیار آلوده تر بود، به شکلی که طی مهرماه سال ۱۴۰۰، هشت روز شرایط ناسالم برای گروههای حساس و در مهرماه سال ۱۴۰۱، چهار روز وضعیت ناسالم برای گروههای حساس و یک روز نیز با شرایط بسیار ناسالم ثبت گردید.

میرزایی قمی با اعلان اینکه این آمار نشانگر افزایش شایان توجه کیفیت هوا در مهرماه سال جاری است، اشاره کرد: هرچند تغییرات میزان انتشار آلودگی خصوصاً از منابع متحرک طی سالهای مورد بررسی بر ایجاد این شرایط مؤثر بوده اند، بی شک تغییرات شرایط هواشناسی طی سالهای مورد مطالعه در کاهش و افزایش غلظت آلاینده ها تأثیر فراوانی دارد، به شکلی که تحلیل و مقایسه وضعیت آلودگی هوا فارغ از بررسی شرایط هواشناسی قابل استناد نیست.

مدیر عامل شرکت کنترل کیفیت هوای تهران افزود: خوشبختانه وضعیت کیفیت هوای شهر تهران بیشتر روزهای مهرماه سال جاری متأثر از شرایط نسبتاً ناپایدار جوی همراه با وزش باد مؤثر قرار داشت که این وضعیت پراکندگی آلاینده ها را تسهیل کرد. درحالی که در زمان مشابه سال قبل وقوع توفان حامل گرد و خاک، منجر به افزایش شایان توجه غلظت ذرات معلق و ثبت یک روز با شرایط بسیار ناسالم در شهر تهران شد و در مهرماه سال ۱۴۰۰ نیز شرایط مشابهی از نظر خیزش گرد و خاک ازمنابع داخلی و خارجی طی چندین روز به ثبت رسید ولی خوشبختانه این وضعیت در مهرماه سال جاری رخ نداد. با وجود کاهش شایان توجه تعداد روزهای آلوده در امسال، همچنان شرایط موجود با استاندارد سلامت فاصله دارد.

میرزایی قمی در آخر اظهارکرد: به طور قطع می توان اظهار داشت که در صورت اهتمام در کنترل آلودگی منابع آلاینده به ویژه وسایل نقلیه موتوری، مهار آلودگی با سرعت و با شدت بیشتر صورت خواهد گرفت. پس با وجود اینکه نمی توان درصد دقیقی از تأثیر پدیده های جوی و اقدامات کنترلی در افزایش و کاهش غلظت آلاینده ها ارائه کرد ولی بطور قطع با انجام روش های کنترلی نظیر جدی گرفتن معاینه فنی برای تمام وسایل نقلیه شامل سواری، موتورسیکلت، دیزل، اعمال محدودیت های ترددی برای خودرو های بیش آلاینده و فرسوده، گسترش حمل و نقل پاک و کم آلاینده، با محوریت توسعه وسایل نقلیه برقی افزایش مطلوبیت استفاده از حمل و نقل عمومی و بهبود کیفیت سوخت از غلظت آلاینده های در هوا کاسته خواهد شد.

منبع:

1402/08/01
07:58:48
0.0 / 5
258
تگهای خبر: شركت , كیفیت
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۵ بعلاوه ۵
sunblog