مدیركل حفاظت محیط زیست گیلان خبر داد

پاکسازی گیاه مهاجم سنبل آبی در تالاب بین المللی انزلی توسط محیط بانان

بلاگ سان: از گیلان مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان از پاکسازی گیاه مهاجم سنبل آبی، از تالاب انزلی توسط ۳۰ نفر از محیط بانان پر تلاش یگان حفاظت محیط زیست استان آگاهی داد.

پاکسازی گیاه مهاجم سنبل آبی در تالاب بین المللی انزلی توسط محیط بانان
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا و به نقل از روابط عمومی و امور رسانه اداره کل حفاظت محیط زیست استان گیلان، حمزه عشوری در اینباره، اظهار داشت: با عنایت به پایش های انجام شده و مشاهدات صورت گرفته در خصوص گسترش بی رویه گیاه مهاجم سنبل آبی در سطح تالاب بین المللی انزلی، ۳۰ نفر از محیط بانان پرکار یگان حفاظت محیط زیست استان گیلان، در غرب تالاب انزلی واقع در محدوده آبکنار و ماهروزه به صورت دستی و مکانیکی به پاکسازی و جمع آوری سنبل آبی پرداختند.
مدیرکل حفاظت محیط زیست گیلان اضافه کرد: سنبل آبی یکی از ۱۰ گونه گیاهان مهاجم دنیاست؛ این گیاه وقتی وارد اکوسیستم آبی می شود، ظرف مدت دو هفته می تواند جمعیت خویش را به میزان دو برابر افزایش داده و یک بوته با ۲۰ گل می تواند ۳۰۰۰ دانه تولید نماید و هر دانه آن بین پنج تا ۲۷ سال می تواند زنده بماند.
وی خاطرنشان کرد: گیاه مهاجم سنبل آبی بعنوان گونه زینتی وارد اکوسیستم آبی کشور شده و به علت تکثیر و رشد بالای این گیاه، بشدت سطح آب را پوشانده و مانع ورود نور و اکسیژن به داخل آب می شود و به علت تولید لجن آلی سبب خشک شدن پهنه های آبی می شود و بعنوان تهدیدی جدی برای تنوع زیستی به حساب می آید.
عشوری افزود: گیلان دارای بیشتر از ۳۱ هزار هکتار پهنه تالابی است که افزون بر ۲۴ هزار هکتار آن ۸۰ درصد در چارچوب سه تالاب انزلی، امیرکلایه و بوجاق تحت عنوان کنوانسیون رامسر به ثبت رسیده است؛ تالاب انزلی یکی از طعمه های گیاه مهاجمی است که حیات رودخانه ها و تالاب های استان را نشانه گرفته و نفس آنرا به شماره انداخته است.
منبع:

1402/08/09
15:53:56
0.0 / 5
188
تگهای خبر: رسانه , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۴ بعلاوه ۵
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog