رئیس دبیرخانه ستاد كشوری كنترل دخانیات وزارت بهداشت اعلام كرد

افزایش ۱۹۰ درصدی مصرف سیگار در زنان

به گزارش بلاگ سان، رییس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت با ابراز نگرانی از آن چه که «افزایش مصرف دخانیات به ویژه در گروههای سنی حساس و همین طور از میان رفتن قبح مصرف دخانیات» خواند، اظهار داشت: مقایسه مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال در سال ۱۴۰۰ نسبت به مطالعه قبلی در سال ۱۳۹۵، حاکی از آنست که مصرف روزانه سیگار در زنان این گروه سنی ۱۹۰ درصد بالا رفته است.

افزایش ۱۹۰ درصدی مصرف سیگار در زنان
مهندس بهزاد ولی زاده در گفتگو با ایسنا، ضمن اشاره به آخرین آمار مصرف دخانیات که در ارتباط با سال ۱۴۰۰ است، توضیح داد: از میان ۵ عامل خطر بروز بیماری های غیرواگیر، دخانیات مهم ترین عامل خطر بیماری های غیرواگیر شناخته شده است. بر مبنای آخرین آمارها در ایران، ۲۵.۸۸ درصد مردان و ۴.۴۴ درصد زنان مصرف کننده دخانیات بودند و به صورت متوسط ۱۴ درصد گروه سنی بالای ۱۸ سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی بودند.
رشد ۵۴ درصدی مصرف قلیان وی ادامه داد: دراین میان مصرف قلیان ۴.۵ درصد برآورد شد که نسبت به سال ۱۳۹۵ حدود ۵۴ درصد رشد مصرف داشته است. قلیان محصولی است که به علت افزودنی ها و مواد معطری که در آن به کار می رود، سبب می شود از بین محصولات دخانی، بیشتر مورد انتخاب افراد قرار گیرد و جوانان و نوجوانان به علت وجود همین مواد معطر در تنباکوی معسل و میوه ای قلیان فکر می کنند که ماده مفیدی را مصرف می کنند.
افزایش ۱۹۰ درصدی مصرف سیگار در زنان ولی زاده افزود: مقایسه مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال در سال ۱۴۰۰ نسبت به مطالعه قبلی که سال ۱۳۹۵ انجام شده بود نشان داده است که در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال مصرف زنان از ۰.۱ درصد به ۰.۲۹ درصد افزایش پیدا کرده است و این یعنی ۱۹۰ درصد مصرف روزانه سیگار در این گروه سنی افزایش پیدا کرده است. همینطور در مردان این مصرف از حدود ۵ درصد در سال ۱۳۹۵ به ۷.۱۶ درصد در سال ۱۴۰۰ رسیده است که این یعنی ۴۶ درصد مصرف روزانه سیگار در این گروه سنی افزایش پیدا کرده است.
او تصریح کرد: در این سال، ۱۵.۴۳ درصدِ گروه سنی ۲۵ تا ۳۴ سال مصرف کننده انواع محصولات دخانی بودند که ۶.۲۸ درصد زنان و ۲۶.۹۱ درصد مردان را شامل می شود. مقایسه این درصدها با دوره قبلی مطالعه در سال ۱۳۹۵ نشان داد که در مردان ۱۵.۶ درصد و در زنان ۹۰.۸۸ درصد افزایش مصرف دخانیات را داشتیم.
از بین رفتن قبح مصرف دخانیات رئیس دبیرخانه ستاد کشوری کنترل دخانیات وزارت بهداشت افزایش مصرف دخانیات در زنان را نگران کننده خواند و اظهار نمود: این افزایش مصرف عوامل مختلفی همچون پایین بودن قیمت محصولات دخانی، نوع بسته بندی سیگار و تنباکو، دسترسی آسان، از بین رفتن قبح مصرف دخانیات و... دارد.
وی کل میزان مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۸ تا ۲۴ سال را در سال ۱۴۰۰ میزان ۱۰.۵۸ درصد اعلام نمود (۳.۷۹ درصد زنان و ۱۸.۱۵ درصد مردان) و اظهار داشت: این عدد در سال ۱۳۹۵ حدود ۷.۳ درصد بوده است. مصرف دخانیات در زنان ۹۰ درصد و در مردان ۳۴ درصد افزایش پیدا کرده است. به صورت کلی افزایش مصرف درگروه های سنی حساس بسیار نگران کننده بوده است.
وضعیت مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال ولی زاده در رابطه با مصرف دخانیات در گروه سنی ۱۳ تا ۱۵ سال، توضیح داد: بر مبنای مطالعه سال ۱۳۹۵ در این حوزه مشخص شد که ۳.۴ درصد این گروه سنی مصرف کننده سیگار بودند که از این بین سهم پسران ۴.۸ درصد و سهم دختران ۲.۱ درصد بوده است.
وی ادامه داد: همینطور در این گروه سنی ۵.۷ درصد مصرف کننده قلیان بودند که ۷.۳ درصد پسران و ۴.۳ درصد دختران بودند. مقایسه این ارقام با مطالعه قبلی که در سال ۱۳۸۶ انجام شده است نشان داد که مصرف سیگار دربین دختران از ۰.۹ درصد به ۲.۱ درصد افزایش پیدا کرده است که این یعنی شاهد ۱۳۳ درصد افزایش مصرف دختران هستیم.
او ضمن اشاره به عدم آگاهی کامل مردم از مضرات مصرف دخانیات و خصوصا قلیان، این مورد را عاملی برای افزایش مصرف مواد دخانی، بویژه قلیان دانست و تصریح کرد: مصرف قلیان، دروازه ورود به مصرف سیگار برای نوجوانان و جوانان است.

۷۰ ماده شیمیایی سرطان زا در دود دخانیات
وی با تکیه بر این که مصرف دخانیات مهم ترین عامل مرگ های قابل پیشگیری است، اظهار نمود: دود تنباکو و سیگار حاوی بیشتر از ۷۰۰۰ ماده شیمیایی است که سمیت بیشتر از ۴۰۰ نوع آن و سرطان زایی بیشتر از ۷۰ نوع این مواد شیمیایی به اثبات رسیده است. ترکیبات معطر، علاوه بر تاثیری که بر جذابیت و افزایش گرایش افراد به مصرف دارد، با تشکیل ترکیبات حلقوی سرطان زا در فرآیند سوختن، تأثیر بیماری زایی این محصولات را به مراتب بالا می برد. هر وعده قلیان معادل مصرف ۱۰۰ تا ۲۰۰ نخ سیگار است.1402/08/13
09:05:03
0.0 / 5
183
تگهای خبر: جوانان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۵
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog