دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران:

با سیاسی سازی حقوق بشر مخالفیم

به گزارش بلاگ سان، دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران با اشاره به اینکه ما معتقدیم حقوق بشر ریشه در ادیان الهی دارد، اظهار داشت: در حوزه سیاسی، مخالف حقوق بشر و سازوکارهای بین المللی آن نیستیم، بلکه ما با سیاسی سازی، ابزارسازی، تحمیل هنجارها و با استانداردهای دوگانه در حقوق بشر مخالفیم.

با سیاسی سازی حقوق بشر مخالفیم

به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، کاظم غریب آبادی معاون امور بین الملل قوه قضاییه و دبیر ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران در نشست اندیشه ورزی شورای فرهنگی رسانه ملی که با حضور تعدادی از مدیران و برنامه سازان این سازمان برگزار شد، ضمن اشاره به اهمیت حقوق بشر در برنامه های داخلی و سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران، به تبیین حقوق بشر از منظر ایران بعنوان یک کشور اسلامی پرداخت.

غریب آبادی با تکیه بر این که ما معتقدیم حقوق بشر ریشه در ادیان الهی دارد، اضافه کرد: در زمینه سیاسی، مخالف حقوق بشر و سازوکارهای بین المللی آن نیستیم، بلکه ما با سیاسی سازی، ابزارسازی، تحمیل هنجارها و با استانداردهای دوگانه در حقوق بشر مخالفیم.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه ضمن اشاره به عضویت صداوسیما در شورای عالی ستاد حقوق بشر، بیان نمود: از سال قبل رئیس سازمان صداوسیما هم به این ستاد پیوست تا خاستگاه رسانه ای امور و پیوست های رسانه ای تصمیمات، پررنگ تر و شفاف تر شود.

غریب آبادی حقوق بشر را در خیلی از کشورها موضوعی پیچیده و حساس دانست و با یادآوری رفتارهای دوگانه کشورهای غربی در رویارویی با حقوق بشر، همچون در مبحث تحریم های بین المللی و یک جانبه ضد ایران و همینطور وقایع پاییز سال گذشته، عنوان کرد: فراموش نکنیم که چند کشور غربی به بهانه نقض حقوق بانوان و کودکان در جریان وقایع پاییز گذشته در ایران، اجلاس اضطراری شورای حقوق بشر تشکیل دادند و هیئت به اصطلاح حقیقت یاب ایجاد کردند، در حالیکه به نقض حقوق بانوان در قلمرو هیچ اشاره ای نمی کنند. به ما اثبات شده است که غربی ها اگر فرصتی پیدا کنند، از ضربه زدن به نظام جمهوری اسلامی دریغ نخواهندکرد.

دبیر ستاد حقوق بشر، گزارش شفاهی و اولیه هیئت به اصطلاح حقیقت یاب شورای حقوق بشر در خردادماه فاقد مبنای فنی و حقوقی دانست و ضمن مروری بر پیشینه انتصاب کارشناسان این هیئت و گزارش مغرضانه و سیاسی که عرضه دادند، اظهار داشت: ایران همان زمان اعلام نمود که «کمیته به اصطلاح حقیقت یاب» را به رسمیت نخواهد شناخت؛ در پنجاه و سومین نشست شورای حقوق بشر در ژنو بود که اعلام کردیم ایجاد هیئت حقیقت‎یاب از جانب شورای حقوق بشر هیچ مبنای فنی و حقوقی ندارد و کشورهای غربی با نقض گسترده حقوق مردم ایران، صلاحیت طرح ادعای پشتیبانی از حقوق بانوان و کودکان ایرانی را ندارند.

وی همینطور به حضور و نقش رسانه ملی در شفاف سازی این مورد و همینطور افزایش حمایت های ملی اشاره نمود و اظهار داشت: این اتفاق از مواردی است که صداوسیما باید به آن ورود و با تولید برنامه های ترکیبی یا گفتگو محور، اهداف و اغراض غربی ها و پشت پرده رفتارهای به ظاهر دلسوزانه شان را برای مردم ایران روشن کند. اگر در زمینه حقوق بشر اجماع داخلی ایجاد شود و حقیقت ها را به افکار عمومی نشان دهیم و تمرکزمان هم بر حمایت و ارتقای حقوق بشر در داخل باشد، هیچ تهدیدی در این عرصه به ما اثر نمی کند.

معاون امور بین الملل قوه قضاییه ضمن تاکید بر لزوم تشریح سو استفاده از حقوق بشر توسط کشورهای مدعی برای مردم اظهار داشت: گزارش های گوناگونی از نقض حقوق بشر در کشورهای اروپایی وجود دارد و این کشورها در داخل قلمروشان حقوق بانوان و کودکان را به طور گسترده نقض می کنند، حال آنکه به دنبال تشکیل کمیته حقیقت یاب برای ایران بودند. رسانه ملی می تواند گزارش های نقض حقوق بشر در این کشورها را به منظور ارتقای آگاهی مردم روی آنتن به نمایش بگذارد و از طرفی، دستاوردها در زمینه حقوق بشر و شهروندی در داخل کشور را هم به مردم عرضه نماید.

وی در ادامه در مورد فجایع رخ داده در غزه اظهار داشت: آن چه امروز در غزه می گذرد، تبلور نقض حقوق بشر در دنیا است و آن چه که در قلمرو صلاحیت حقوق بین المللی کیفری انجام می گیرد جنایت ضد بشریت، جنایت جنگی، نسل زدایی و پاک سازی نژادی و قومی است. طبق آخرین آمارهای اعلامی تابحال بیشتر از ۴۰ هزار نفر در نوار غزه شهید و مجروح شده اند. این یک شاخصه از جنایاتی است که در کم تر از ۳۲ روز رخ داده است. در سرزمین فلسطین ظرف ۷۵ سال، ۱۰۰ هزار نفر شهید شده اند و در ۳۰ روز ۱۲ هزار نفر؛ بنابراین این جنایت، جنایت عظیمی است که رژیم صهیونیستی در نوار غزه ضد مردم بی پناه فلسطین انجام می دهد. پس این حقوق بشر کجاست؟

غریب آبادی ضمن تقدیر از عملکرد رسانه ملی در مبحث غزه، اظهار داشت: در مبحث غزه رسانه ملی اجماع ملی را به نمایش گذاشت. تصویر اجماع نخبگانی و حضور همه گروههای سیاسی در قاب رسانه ملی حاکی از آن بود که این جنایت به قدری عمیق است که هیچ کس قادر به چشم پوشی از آن نیست. رسانه ملی باید در شبکه های ملی و استانی اش نقض حقوق بشر در غرب را برجسته و با تبیین حقوق بشر اسلامی آنرا برای مردم شفاف کند.

دبیر ستاد حقوق بشر با تکیه بر لزوم مقابله با بی کیفرمانی مقام های رژیم کودک کش صهیونیستی در سطح جهانی در قالب اصل مسئولیت کیفری فردی، خاطرنشان کرد: باید دادگاهی در این خصوص تشکیل گردد.

وی ضمن اشاره به تشکیل پرونده کیفری رسیدگی به جرایم سران جنایت کار صهیونیستی اظهار داشت: با هدف محاکمه سران جنایتکار رژیم اشغالگر صهیونیستی به علت ارتکاب جنایت ضد بشریت و اجرای قانون مقابله با اقدام های خصمانه این رژیم ضد صلح و امنیت مصوب سال ۱۳۹۹ مجلس شورای اسلامی، برای نخستین بار پرونده کیفری با دستور دادستان کل کشور و در دادستانی عمومی و انقلاب تهران تشکیل شد. همینطور پرونده های دیگری هم در باره جنایات سران این رژیم ضد ملت ایران مانند ترور دانشمندان و سایر اقدام های تروریستی و خراب کارانه تشکیل خواهدشد.

غریب آبادی در انتها مهم ترین همراهی رسانه ملی با ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی ایران را روشنگری افکار عمومی داخلی و بین المللی دانست و اظهار داشت: در اینباره میتوان مستندهایی تولید کرد که نه تنها بر جنایات رژیم صهیونیستی تاکید می کند، بلکه ابزارهای حقوقی و بین المللی برای به محاکمه کشاندن این جنایتکاران را هم تبیین می کند.
1402/08/28
21:33:09
0.0 / 5
184
تگهای خبر: برنامه , حقوقی , رسانه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۷ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog