سخنگوی شهرداری تهران:

معماری ایستگاه متروی میدان جهاد و یک طرح محیط زیستی برنده جشنواره های بین المللی شدند

به گزارش بلاگ سان، سخنگوی شهرداری تهران اعلام نمود: هفته گذشته طرح معماری ایستگاه متروی میدان جهاد تهران برنده جایزه بین المللی «دیزین» شد؛ همینطور طرح زیست محیطی شهرداری منطقه 17 مدال افتخار جشنواره گوانژو را دریافت کرد.

معماری ایستگاه متروی میدان جهاد و یک طرح محیط زیستی برنده جشنواره های بین المللی شدند
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، عبدالمطهر محمدخانی سخنگوی شهرداری تهران درباره ی تازه ترین دستاوردهای مدیریت شهری در جشنواره های بین المللی، گفت: در هفته ای که گذشت، دو تیم از کارشناسان مجموعه شهرداری تهران در جشنواره های معتبر جهانی موفق به دریافت جایزه شدند.
وی ادامه داد: اولین دستاورد، دریافت جایزه معتبر «دزین» توسط تیم طراحان میدانگاه ایستگاه متروی جهاد تهران است. ایستگاهی که باتوجه به معماری اصیل ایرانی و با بهره گیری از مصالح بومی مانند آجر عملیاتی شده است. آرشیتکت های متخصص ما همین طور از عناصری مانند سازه های قوسی و محراب شکل در طراحی این پلازا بهره برده اند.
رییس مرکز ارتباطات و امور بین ‍ الملل با اشاره به جایگاه نشریه «دزین» در بین طراحان و مهندسان معماری، اشاره کرد: این جایزه از میان ۵۰۰۰ طرح گوناگونی که از نقاط مختلف دنیا برای دبیرخانه این جشنواره ارسال شده بود، انتخاب گردید. جا دارد این موفقیت را به مجموعه معاونت فنی عمران و به آقای محمد خاوریان طراح این اثر تبریک گفت.
محمدخانی با یادآوری افتتاح میدانگاه جهاد در پنجاه وپنجمین رویداد «امیدوافتخار»، افزود: معماری خاص این ایستگاه به عنوان اولین ورودی متفاوت متروی تهران پیاده و عملیاتی شد. عرصه ۲۵۰۰ متری این میدانگاه، فضای آزادی را برای مکث و گفت و گوی شهروندان و استراحت آنها فراهم نموده است.
سخنگوی شهرداری تهران با بیان آنکه استفاده از معماری ایرانی-اسلامی در سازه های شهری از مهم ترین رویکرد های مدیریت شهری است، اظهار داشت: بطورمثال ایستگاه متروی میدان کتاب که اخیراً در منتهای شمال غرب خط ۷ مترو به بهره برداری رسید، بطورکامل منطبق با معماری ایرانی و به طور اکسپوز طراحی شده است.
وی طراحی باغ راه حضرت زهرا(ع) در جنوب غرب تهران را نیز از دیگر مصادیق توجه به معماری اصیل ایرانی در پروژه های شهر دانست و بیان کرد: این پروژه بزرگ نیز فضای بی دفاع شهریِ مُفصلی را بین مناطق ۱۷ و ۱۸ شهرداری، به هم متصل می کند که علاوه بر افزایش سرانه های خدماتی، به زیبایی شهر کمک شایانی خواهدنمود.
رییس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران تاکید کرد: سیاست معاونت معماری و شهرسازی نیز گسترش معماری اصیل ایرانی-اسلامی در نمای ساختمان های سطح شهر است. به این منظور مُشوق های مختلفی برای تشویق سازندگان به استفاده از این نوع طراحی، در نظر گرفته شده است.
محمدخانی موفقیت در جایزه جهانی گوانژو چین را دیگر دستاورد بین المللی مدیریت شهری عنوان نمود و اظهار داشت: هفته گذشته تیم اعزامی از شهرداری منطقه ۱۷ تهران برای طرح «جایگزینی سموم شیمیایی با بهره گیری از ضایعات هرس در تولید فرمولاسیون گیاهی»، موفق به دریافت این مدال افتخار شد.
سخنگوی شهرداری تهران شهرداری تهران جایزه دوسالانه گوانژو را از مهم ترین جوایز محیط زیستی در عرصه شهری دانست و اضافه کرد: این جشنواره با مشارکت مجمع جهانی متروپلیس و با همکاری سازمان شهرهای و دولت های منطقه ای متحد انجام می شود. در دوره اخیر هیأت اعزامی از تهران با ۲۷۴ طرح از ۱۹۴ شهر جهان رقابت کرد.
وی ضمن تبریک این دستاورد به شهردار و کارکنان فضای سبز منطقه ۱۷، اشاره کرد: این دستاورد مهم اولین بار توسط مدیر مرکز تحقیقات، آموزش و مشاوره فضای سبز این منطقه سرکار خانم زینب کیخسروی ارائه و می تواند موضوع نگهداشت فضای سبز تهران را ارتقاء دهد.
طبق گزارش سایت شهر، محمدخانی در خاتمه اظهار امیدواری کرد که با عملیاتی شدن دستاوردهای نظری مجموعه های مختلف مدیریت شهری، ضمن پدید آمدن رفاه و آرامش برای شهروندان، موجبات ارتقای استانداردهای پایتخت در حوزه های مختلف فراهم گردد.
منبع:

1402/09/18
10:59:53
0.0 / 5
255
تگهای خبر: آموزش , پروژه , جایزه , جشنواره
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog