در گفت وگو با بلاگ سان تشریح شد

وضعیت ذخایر خونی استان تهران

به گزارش بلاگ سان، معاون فنی سازمان انتقال خون استان تهران با اشاره به شرایط ذخایر خونی در کشور باتوجه به فصل سرما و آلودگی هوا و کاهش مراجعات ناشی از آن، در عین حال اظهار داشت: در چندماه اخیر کوشیدیم فراخوان های خودرا در گروه خونی O_ و A + متمرکز نماییم اما این به این معنا نیست که به سایر گروههای خونی نیاز نداریم.

وضعیت ذخایر خونی استان تهران
دکتر امیرمسعود ناظمی در گفت و گو با ایسنا، درباره ی پویش اهدای خونِ مهر فاطمی که از ۲۶ آذرماه شروع شده و تا ۱۳ دی ماه مصادف با ولادت حضرت زهرا (س) ادامه داد، اظهار داشت: هدف ما از این پویش تشویق خانم هایی است که شرایط اهدای خون را دارند تا به ما مراجعه کنند. البته مراجعه زنان برای اهدای خون نباید به زمان خاصی محدود شود و ما از آنها می خواهیم هر زمان توانستند برای اهدای خون مراجعه کنند.
وی ادامه داد: به هر حال در استان تهران یکی از اشکالات و چالش ها این است که بیش از ۹۵ درصد اهدای خون توسط آقایان به انجام می رسد و کمتر از ۵ درصد آمار اهداکنندگان را زنان می سازند و این درحالی است که مصرف خون در بعضی بیماریها و جراحی ها مانند زایمان مختص خانم ها است.
به گفته ی ایشان، برخی شرایط عمومی منع اهدای خون مانند سن، وزن، فشارخون و... در زنان و مردان یکسان است و تنها تفاوت ممنوعیت اهدای خون در زنان مربوط به دوره شیردهی و حاملگی است.
معاون فنی سازمان انتقال خون استان تهران، اشاره کرد: بطور معمول روند رصد اهدای خون ما ماهانه است اما مشخص است که با برگزاری این پویش، تغییراتی در روند مراجعه خانم ها برای اهدای خون به وجود آمده است ولی ما انتظار بیشتری از بانوان داریم. توازن جنسی جمعیت استان تهران تقریباً یکسان است و در سایر مشارکت های اجتماعی دیگر خانم ها پا به پای آقایان حضور دارند بدین سبب خوب است که در حوزه اهدای خون هم این مشارکت وجود داشته باشد.
وی درباب روند اهدای خون بانوان در ۹ ماه نخست امسال، اظهار داشت: حدود ۱۷ هزار خانم برای اهدای خون مراجعه کردند که حدود ۱۰ هزار خانم توانستند خون اهدا کنند و در همین تعداد بیش از ۴۰ درصد اهداکنندگان بار اول بودند. در همین بازه زمانی حدود ۴۰۰ نفر از اهدا کنندگان خانم نیز بالاتر از ۶۰ سال سن داشتند.
به گفته ی ایشان، ما در حوزه اهدای خون بانوان با باورهای اشتباهی در حوزه کم خونی، افت فشار و... مواجه هستیم.
وی در پاسخ به این پرسش که آیا خانم ها می توانند در روزهای عادت ماهیانه برای اهدای خون اقدام نمایند یا خیر؟، توضیح داد: اگر دوران قاعدگی همراه با درد باشد سفارش ما این است که اهدای خون انجام نشود ولی اگر دوره قاعدگی طبیعی باشد و خانم سابقه کم خونی نداشته باشد، اهدای خون در این ایام هم بلامانع است.
ناظمی درباره ی وضعیت ذخایر خونی استان تهران، بیان کرد: ما همیشه استانی برای مراجعات ارجاعی درمانی از سایر شهرها بوده ایم، بدین جهت نیاز به خون ممکنست بیش از سایر استانها باشد. در تهران بیش از ۱۶۵ مرکز درمانی را از نظر خون و فرآورده های خونی تامین می نماییم. حالا وضعیت ذخایر خونی در مرحله بحرانی نیست اما ذخایر در استان تهران متغیر است چون مصرف خون در استان تهران بسیار بالا است.
وی ادامه داد: سفارش ما این است که در فصول سرد سال، روزهایی که هوا آلوده است و یا زمانی که با تعطیلات قابل توجهی مواجه می شویم کسانی که شرایط اهدای خون دارند به ما مراجعه کنند، چون خیلی از بیماران نیاز اورژانسی به خون دارند.
وی اشاره کرد: در چندروز اخیر شاهد کاهش مراجعات بودیم و در ایام آینده هم ممکنست به سبب موارد ذکر شده و بروز بیماریهای فصلی، مصرف آنتی بیوتیک و... سیر نزولی مراجعات بیش از این هم باشد. سفارش ما این است کسانی که شرایط اهدای خون دارند مراجعه کنند چون ذخایر شکننده هستند و به سرعت افت می کنند و اگر سیر نزولی مراجعه ادامه یابد، ممکنست که به مرحله بحرانی هم برسیم.
به گفته ی ایشان، مراکز عادی اهدای خون در استان تهران از ساعت ۸ بامداد تا پایان ساعات اداری فعال می باشند، اما ۴ مرکز جامع ( شامل خیابان وصال، اتوبان ستاری، تهرانپارس و شهرری) از ۸ بامداد تا ۸ شب فعال می باشند.
ناظمی درخاتمه با اشاره به این که اساسا به همه گروههای خونی نیاز است، اشاره کرد: اما در چندماه اخیر کوشیدیم فراخوان های خودرا در گروه خونی O_ و A + متمرکز نماییم اما این به این معنا نیست که به سایر گروههای خونی نیاز نداریم.1402/10/05
09:31:47
0.0 / 5
228
تگهای خبر: رمان , فراخوان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog