دردهای ناشی از ام اس یکسان نیست

بلاگ سان: مطالعات جدید نشان میدهد «درد» می تواند به اشکال مختلف برای افرادی که با «مولتیپل اسکلروزیس» (ام اس) مبارزه می کنند، ظاهر شود و یک نوع آن می تواند در ورزش کردن نیز اختلال بوجود آورد.

دردهای ناشی از ام اس یکسان نیست
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، یک دسته از دردهایی که بیماران ام اس تجربه می کنند، شرایطی است که نویسندگان این مطالعه آنها را دردناک می نامند که بر اثر لطمه خاص در بافت ها ایجاد می شود. شکل دیگر درد نوروپاتیک است که به سبب از میان رفتن غلاف محافظ میلین در اطراف اعصاب ایجاد می شود و مشخصه بیماری است.
ورزش کردن با این دو نوع درد هنوز امکان پذیر است اما گروهی از متخصصان دانشگاه میشیگان گزارش می دهند که نوع سومی به نام «درد گسترده با خاصیت های نوسی پلاستیک» یا WPNF، می تواند مانع ورزش درمانی برای افراد مبتلا به ام اس شود.
«لیبک ابو»، سرپرست این تیم تخصصی توضیح داد: درد گسترده با خاصیت های نوسی پلاستیک یک درد مزمن است که توصیف دقیق آن می تواند چالش برانگیز باشد.
ابو در بیانیه خبری دانشگاه در تشریح این شرایط گفت در یک فرد مبتلا به ام اس، این نوع درد از سیگنال های پردازشی تغییریافته در سیستم عصبی مرکزی ناشی می شود.
بنابر اعلام نشریه تخصصی «مدیکال اکسپرس»، در مطالعه جدید، تیم میشیگان ۹۳۸ فرد مبتلا به ام اس را در مورد سطوح روزانه درد و فعالیت بدنی مورد بررسی قرار دادند.
این مطالعه نشان داد بیمارانی که سطوح بالایی از درد گسترده با خاصیت های نوسی پلاستیک را گزارش کردند، در مقایسه با افرادی که سطوح پایین تری داشتند، کمتر فعال بودند.
این یافته ها بتازگی در مجله «درد» انتشار یافته است.
ابو اظهار داشت: نیاز فزاینده ای برای در نظر گرفتن نوع دردی که بیماران ام اس تجربه می کنند پیش از ارائه برنامه ورزشی وجود دارد.
او امیدوار است پزشکان و فیزیوتراپیست هایی که از افراد مبتلا به ام اس مراقبت می کنند، برنامه های ورزشی متناسبی را برای مساعدت با افرادی که با این نوع درد مبارزه می کنند، تنظیم نمایند.
عوارض ام اس در بیشتر موارد در هر دو جنس زن و مرد مشابه است و افزون بر مشکلات بینایی و حرکتی، موارد زیر را در برمی گیرد:
* دوبینی
* مشکل تعادل
* خستگی
* سردرد
* سرگیجه
* مشکل مثانه
منبع:

1402/10/25
11:42:31
0.0 / 5
213
تگهای خبر: برنامه , دانشگاه , رمان , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۲ بعلاوه ۲
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog