افزایش 30 برابری مبتلایان سرخک در اروپا پارسال

بلاگ سان: به گزارش بلاگ سان، شعبه اروپایی سازمان جهانی بهداشت (WHO) روز گذشته (سه شنبه) نسبت به افزایش چشم گیر موارد مبتلا شدن به سرخک در قاره سبز اخطار داد.

افزایش 30 برابری مبتلایان سرخک در اروپا پارسال
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، بنا به گزارش این نهاد رسمی امور بهداشتی، موارد مبتلا شدن به ویروس عامل بیماری سرخک در اروپا بین ژانویه تا اکتبر سال قبل میلادی (۲۰۲۳) ۳۰ برابر بیشتر از سال ۲۰۲۲ ثبت شده است.
سازمان جهانی بهداشت با طرح چنین هشداری خواهان افزایش تلاش ها برای کنترل بیشتر بیماری و تقویت کارزارها به منظور ایمن سازی در مقابل شیوع آن شده است.
در بیانیه این نهاد زیر مجموعه سازمان ملل متحد آمده است: بیشتر از ۳۰ هزار مورد مبتلا شدن به سرخک بین ژانویه تا اکتبر سال ۲۰۲۳ در ۴۰ کشور از ۵۳ کشور عضو سازمان جهانی بهداشت در این منطقه گزارش شده، حال آنکه در سال ۲۰۲۲ تنها ۹۴۱ مورد مبتلا شدن به این بیماری ثبت شده بود.
قزاقستان و روسیه هر کدام با بیشتر از ۱۰ هزار مورد بیشترین مبتلا شدن به بیماری سرخک را ثبت کرده اند و انگلیس، کشوری در اروپای غربی که سال ۲۰۲۱ در آن ظهور مجدد این بیماری پایان یافته تلقی شده بود، ۱۹۳ مورد مبتلا شدن را گزارش کرد.
«هانس کلوگه»، مدیر دفتر اروپایی سازمان جهانی بهداشت در بیانیه مطبوعاتی خود خاطرنشان کرد: ما در منطقه نه تنها با افزایش ۳۰ برابری موارد سرخک روبرو بوده ایم بلکه حدود ۲۱ هزار مورد بستری در بیمارستان به علت مبتلا شدن به سرخک و پنج مورد مرگ ناشی از این بیماری را هم شاهد بوده ایم که بسیار نگران کننده است.
وی با اخطار نسبت به افزایش موارد بیماری بر تلاشهای فوری برای واکسیناسیون و اجرای دستورالعمل های لازم به منظور پیشگیری از انتقال و گسترش این بیمار تصریح کرد.
برخی کارشناسان کاهش واکسیناسیون ضد این بیماری در طول سالهای همه گیری کووید را همچون دلایل ظهور مجدد این بیماری ویروسی بسیار مسری می دانند که می تواند عوارض کشنده ای به همراه داشته و از راه هوا به سادگی منتقل شود.
سازمان جهانی بهداشت در بیانیه خود تصریح می کند: همه گیری کووید۱۹ تاثیر قابل توجهی بر میزان و کارایی کارزار واکسیناسیون ضد سرخک در این دوره داشت و به افزایش شمار کودکان واکسینه نشده یا به میزان لازم واکسینه نشده، منجر گردیده است.
این نهاد بین المللی بر تقویت کارزارها برای افزایش آگاهی در بین جوامع واکسینه نشده تاکید کرده و یادآور شده است که بیشتر از ۱.۸ میلیون نوزاد در اروپا طی سالهای ۲۰۲۰ تا ۲۰۲۲ ضد سرخک واکسینه نشده اند.
بر طبق این گزارش، خیلی مهم است که دست کم ۹۵ درصد کودکان در سطح منطقه واکسینه شوند تا از شیوع احتمالی این بیماری هنگام قرار گرفتن در معرض ویروس جلوگیری شود.
بنابر اعلام یورونیوز، دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت همینطور اعلام نموده است که تنها ۹۲ درصد از کودکان اروپایی در سال ۲۰۲۲، دز دوم واکسن ضد بیماری سرخک را دریافت کرده بودند.
افزایش مبتلا شدن به سرخک در انگلیس و تاکید بر واکسیناسیون کودکان
در همین حال، مقامات بهداشتی انگلیس با تکیه بر افزایش شدید تعداد موارد مبتلا شدن به سرخک و کمترین میزان واکسیناسیون در یک دهه اخیر در این کشور از میلیونها والدین درخواست نمودند تا فرزندان خویش را در مقابل سرخک، اوریون و سرخجه واکسینه کنند.
به گزارش بلاگ سان به نقل از ایسنا، بعد از آن که ارقام نشان داد پارسال حدود ۲۵۰ مورد تایید شده سرخک در قسمتهایی از انگلیس وجود داشته است، سرویس بهداشت ملی این کشور درحال راه اندازی یک کمپین تبلیغاتی برای تزریق واکسن این بیماری است. بیشتر موارد در کودکان زیر ۱۰ سال بوده است.
واکسن ترکیبی سرخک، اوریون و سرخجه یا MMR در انگلیس در دو دز برای همه کودکان، ابتدا در ۱۲ ماهگی و سپس باردیگر در سه سالگی عرضه می شود. به قول «جنی هریس»، مدیر اجرایی آژانس امنیت بهداشتی انگلیس، نرخ واکسیناسیون در سطح ملی به حدود ۸۵ درصد کاسته شده است و در قسمتهایی از لندن بسیار پایین تر است.
هریس اظهار داشت: ما می خواهیم طبق سفارش سازمان جهانی بهداشت نرخ واکسیناسیون حدود ۹۵ درصد باشد.
مقامات بهداشت عمومی انگلیس می گویند بیشتر از ۳.۴ میلیون کودک زیر ۱۶ سال محافظت نشده و در معرض خطر مبتلا شدن به بیماری های قابل پیشگیری می باشند.
سازمان جهانی بهداشت و مرکز کنترل و جلوگیری از بیماری های ایالات متحده در ماه نوامبر اعلام نمودند که مرگ و میر ناشی از سرخک در سطح جهان پارسال بیشتر از ۴۰ درصد افزایش پیدا کرده و موارد مبتلا شدن به آن هم بعد از کاهش چشم گیر سطح واکسیناسیون در طول همه گیری کووید۱۹ افزایش پیدا کرده است.
به گزارش آسوشیتدپرس، سرخک یکی از عفونی ترین بیماری های شناخته شده است و زمانیکه فرد مبتلا سرفه یا عطسه می کند در هوا پخش می شود. این بیماری بیشتر در کودکان زیر پنج سال شایع است. علایم شامل تب، سرفه، آبریزش بینی و... است.
دانه های پوستی در سرخک در حدود روز چهارم بعد از شروع تب نمایان می شوند دانه های پوستی و سرخی پوست (راش) از محل رویش موها در پیشانی شروع شده و به سایر نقاط بدن توسعه پیدا می کند.
همینطور عفونت می تواند منجر به صدمه فیزیکی دائمی مانند ناشنوایی شود. بیشتر مرگ و میرها به علت عوارضی مانند آنسفالیت، کم آبی شدید، مشکلات جدی تنفسی و ذات الریه است.
در همین حال، هریس اظهار نمود که به وضوح اطلاعات نادرست در مورد واکسن ها وجود دارد و از مردم خواست تا با منابع مورد اعتماد مشورت کنند.
«هلن بدفورد»، یک استاد بهداشت کودکان در دانشگاه کالج لندن در اینباره اظهار داشت: اخیراً کاهش تزریق واکسن تا حدودی به علت همه گیری و احساسات ضد واکسن، تشدید شده است.
سرخک درمان خاصی ندارد. اما برای کاهش تب بیمار از استامینوفن و ایبوپروفن استفاده می شود. برخی تحقیقات هم تاثیر خفیف ویتامین آ در کاهش علایم و کاهش مرگ و میر مبتلایان به سرخک را نشان داده است. برخی افراد هم امکان دارد به سینه پهلو و بیماری های عفونی مبتلا شوند که در آن صورت داروهای آن بیماری ها برایشان تجویز خواهد شد.
به قول متخصصان، دوره نهفتگی به صورت میانگین ۱۴ روز است و چهار روز بعد از بروز راش ها قابلیت سرایت دارد.
منبع:

1402/11/04
12:59:44
0.0 / 5
193
تگهای خبر: دانشگاه , رمان , مطبوعات
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog