خزعلی مطرح كرد؛

اختصاص یک درصد بودجه دستگاه ها به مبحث زن و خانواده

به گزارش بلاگ سان، معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده، در نشست ۶۸ کمیسیون مقام زن میزگرد وزرایی سخنرانی کرد.

اختصاص یک درصد بودجه دستگاه ها به مبحث زن و خانواده
به گزارش بلاگ سان به نقل از مهر، انسیه خزعلی معاون رئیس جمهور در امور زنان و خانواده امروز در ادامه نشست ۶۸ کمیسیون مقام زن «میزگرد وزرایی» به سخنرانی پرداخت و بیان نمود:
بسم الله الرحمن الرحیم
خانم رئیس، عالیجنابان، بانوان و آقایان؛ شرکت در این میزگرد وزرایی که به اهمیت کاستن از فقر زنان می پردازد سبب خرسندی است و این فرصت تبادل تجربیات را ارج می نهم. جمهوری اسلامی ایران بعنوان کشوری که علاوه بر مشکلات مشترک زنان، درگیر تحریم های اقتصادی ناجوانمردانه است که هدفی جز فقیر کردن ایران ندارند در این جلسه حاضر است. مفتخرم که اعلام دارم ما از این چالش فرصتی ساختیم برای قوی تر شدن و در مقابل یک جانبه گرایی، ایستادیم.
حضار محترم؛
توجه شما را به بعضی از اقدامات مهم کشورم در جهت مبارزه با زنانه شدن فقر و توان افزایی ایشان، جلب می نمایم:
۱_ امروز بودجه ریزی جنسیتی یکی از روش های شناخته شده برای کاستن از فقر زنان است، بدین منظور یک درصد از بودجه سال ۱۴۰۲ همه دستگاههای اجرایی به بحث زن و خانواده تخصیص داده شد. بر این اساس همه دستگاههای اجرایی مکلفند یک درصد از منابع بودجه خویش را به مسائل زنان و خانواده اختصاص دهند.
۲_ طرح کسب و کار پایدار خانواده محور با همراهی زنان کارآفرین ایرانی به منظور توان افزائی زنان سرپرست خانوار در سرتاسر کشور از آموزش تا تهیه مواد اولیه و اتصال به زنجیره فروش و بازار درحال اجراست و توانسته در مدت کوتاهی ۸۰۰۰ زن را زیر پوشش قرار دهد.
۳_ جمهوری اسلامی ایران در اقدامی مبتکرانه، خود، ضامن بانکی گروهی از زنان فاقد پوشش حمایتی در دهک های صدمه پذیر اجتماعی، به منظور دریافت تسهیلات اشتغال و وام گردید.
۴_ اجرای CBR از سال ۱۳۷۴ به منظور عرضه خدمات توانبخشی، کاهش فقر، برابرسازی فرصت ها برای افراد دارای معلولیت در زمینه سلامت، آموزش، اشتغال و امور اجتماعی با نگاه ویژه به زنان از دیگر مواردی است که به اذعان سازمان جهانی بهداشت، به عنوان یک الگوی موفق از این برنامه در جهان قلمداد می شود.
۵_ همچون اقدامات جمهوری اسلامی ایران در مقوله پشتیبانی از زنان، ارزشگذاری به کار خانگی زنان، اجرای «قانون پشتیبانی از توسعه و ایجاد اشتغال پایدار در مناطق روستایی و عشایری» است که توانسته وضعیت زنان و دختران روستایی را بشکلی قابل توجه بهبود بخشد. به علاوه افزایش میزان دسترسی زنان روستایی و عشایری به منابع همینطور ارتقای سطح دانش و مهارت ایشان و به صورت ویژه ایجاد صندوق خرد روستایی منجر به افزایش ضریب امنیت معیشتی و سلامت غذایی خانوارهای روستایی و عشایری در کشور شده است.
۶_ تخصیص وام به مشاغل خانگی و صدور مجوز با سهولت بیشتر، دو درصد از نرخ بیکاری زنان پارسال کاسته است.
در پایان از همگی شما و از نهادهای بین المللی فعال در مبحث زنان می خواهم با عنایت به گزارش UN WOMEN در رابطه با تأثیرات جنگ اخیر بر امنیت، معیشت و فقر زنان در غزه اقدام مناسبی برای رسیدن غذا و دارو به این مردم بی دفاع صورت پذیرد.


منبع:

1402/12/23
10:25:41
0.0 / 5
162
تگهای خبر: آموزش , برنامه , خدمات , دستگاه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(0)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۹ بعلاوه ۴
sunblog