گزارش بلاگ سان؛

مصوبه ضدجمعیتی كه با مطالبات مردمی كنسل شد

به دنبال مطالبات عمومی در فضای مجازی و تلاش رسانه ها، مصوبه اخیر دولت در خصوص پرداخت مشروط یارانه به موالید جدید، توسط نمایندگان مجلس مخالف قانون اساسی شناخته و كنسل شد.

مصوبه ضدجمعیتی كه با مطالبات مردمی كنسل شد
خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ساناز باقری راد: ۱۲ خرداد ماه بود که برمبنای تصویب هیئت وزیران و دولت پرداخت یارانه به موالید جدید مشروط و تنها به تأیید وزارت رفاه و تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه ها منوط شد.
مصوبه ای که بر خلاف تمام سیاست های ضد جمعیتی کشور بود و فهرست اقدامات ضد جمعیتی دولت را تکمیل کرد. مشروط شدن پرداخت یارانه به متولدین جدید انتقادات فراوانی را از طرف فعالان حوزه جمعیت، کارشناسان، نمایندگان مجلس و برخی مسئولین به دنبال داشت.
به طوری که خیلی از نمایندگان مجلس یازدهم و کارشناسان، این تصمیم دولت را بر خلاف تأکیدات مقام معظم رهبری در حوزه جمعیت و اولویت های کشور خوانده و به شدت با آن مخالفت کرده و خواهان لغو آن شدند.
تصمیم اخیر دولت دراین زمینه در حالی است که کشور در وضعیت تهدید فاکتورهای جمعیتی قرار دارد و کاهش جمیعت و از طرف دیگر سرعت رشد سالمندی بعنوان خطری جدی برای کشور محسوب می شود. همین عوامل سبب نگرانی چند ساله رهبر معظم انقلاب شده و ایشان طی مدت های اخیر بارها در سخنرانی های خود بر ضرورت توجه به مسئله جمعیت تاکید کرده اند.
این در حالی است که دولت بجای برنامه ریزی برای افزایش جمعیت کشور، انجام اقداماتی برای تشویق زوجین به فرزندآوری، ارائه مشوق های مالی و غیر مالی برای ترغیب مردم به تولد فرزندان بیشتر؛ تصمیم به قطع حداقلی ترین تسهیلات موجود یعنی پرداخت یارانه نقدی را نیز گرفته است.
پس از تصویب این مساله توسط هیئت دولت، مخالفان این مصوبه به مقابله با آن پرداختند. بطوریکه انتشار یادداشت ها و مطالب گوناگون کارشناسان جمعیتی در رسانه ها، به راه افتادن پویش و مطالبات مردمی در فضای مجازی ضد این مصوبه و مطالبه رسانه ها از نمایندگان مجلس برای لغو تصمیم دولت عامل به راه افتادن موجی در مخالفت با پرداخت مشروط یارانه به موالید جدید و در نهایت سست شدن پایه های اجرایی مصوبه مذکور شد.
واکنش نمایندگان مجلس نسبت به مخالفت با تصمیم جدید دولت
در همین خصوص زهره الهیان نماینده مجلس یازدهم قبل تر در گفتگو با خبرنگار مهر، اظهار داشته بود: متأسفانه زوجین با وجود تمایل به فرزندآوری، به سبب مشکلات مالی نمی توانند دست به این اقدام بزنند و دولت بجای در نظر گرفتن مشوق هایی برای زوجین، کمک به زنان شاغل و ارائه یارانه های ویژه به این افراد، یارانه موالید جدید را قطع می کند. این در حالیست که رهبر معظم انقلاب در صحبت های خود فرموده اند که شرایط دهشتناکی در فرزندآوری وجود دارد. کلمه «دهشتناک» بار بسیار زیادی دارد. در نتیجه مسئولان باید بجای مانع تراشی برای افزایش جمعیت کشور، به ارائه مشوق های بیشتر بپردازند.
عضو فراکسیون زنان مجلس اضافه کرد: درباب تصمیمات ضد جمعیتی اخیر دولت، به رئیس جمهور تذکر داده ایم اما تابحال پاسخی دریافت نکرده ایم؛ در صورت عدم توجه دولت، مجلس از سازوکارهای نظارتی دیگر خود استفاده خواهدنمود و به سراغ سوال از رئیس جمهور، وزرا، شکایت به کمیسیون اصل ۹۰ نسبت به عملکرد دولت و … خواهد رفت. البته در نظر داریم که با تعامل با دولت و وزرا، مسائل را حل و فصل نماییم که کار به شکایت نرسد اما در صورت عدم پاسخگویی دولت، مجبور به این اقدام خواهیم بود.
الهام آزاد نماینده مردم نائین، خور و بیابانک نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، در این زمینه اظهار داشته بود: مجلس با تصمیمات ضد جمعیتی دولت ازجمله قطع یارانه موالید جدید و محدودیت برای پرداخت وام ازدواج مخالفت می کند و اجازه ایجاد لطمه های اجتماعی و ملی را نمی دهد.
وی با اشاره بر لزوم های پشتیبانی از خانواده، اظهار داشت: باید از همان ابتدا یعنی از ازدواج تا بحث فرزندآوری تسهیلات و سیاست های حمایتی اجرایی شود تا خانواده بعنوان رکن اصلی جامعه مستحکم و قوی باقی بماند. چونکه این خانواده است که می تواند جامعه را به سمت فرهنگ و ارزش های تمدن اسلامی-ایرانی هدایت کند.
حسینعلی حاجی دلیگانی عضو کمیسیون برنامه، بودجه و محاسبات مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر در این خصوص اظهار داشته بود: متأسفانه دولت دانسته یا نادانسته در حال انجام عملیات مقابل سیاست های کلی کشور همچون خانواده و جمعیت است. این مسیری که دولت در پیش گرفته کمکی به تولید نسل نمی نماید. تعیین رنج سنی برای وام ازدواج یا قطع یارانه متولدین جدید نیز مصادیق جنگ دولت با سیاست های افزایش جمعیت است.
حاجی دلیگانی درباب اقدام مجلس برای مقابله با قطع یارانه متولدین جدید، عنوان کرد: بعد از اطلاع از این مصوبه دولت، به استناد مواردی از قانون، سیاست های کلان کشور و تبصره قانون بودجه سال ۱۳۹۹ مغایر بودن این مصوبه را به رئیس مجلس یازدهم اطلاع دادیم و رئیس مجلس نیز دستور بررسی و ابطال مصوبه قطع یارانه متولدین جدید در کشور را صادر کرده است.
زهره لاجوردی عضو فراکسیون زنان مجلس نیز در گفتگو با خبرنگار مهر، در واکنش به مصوبه قطع یارانه موالید جدید اظهار داشت: از روزهای ابتدایی تصویب این مصوبه در هیئت دولت، مجلس با آن مخالفت و لغو آنرا پیگیری کرد. چونکه هم اکنون مباحث جمعیتی ازجمله نگران کننده ترین مسائل کشور است و ما نیز فرصت اندکی برای جبران کمبود موالید کشور داریم.
وی با تاکید بر اینکه مجلس با این مصوبه مقابله جدی خواهد کرد، اضافه کرد: پس باید بجای تصویب قوانین ضد جمعیتی که سبب کاهش موالید می شود، به فکر راهکارهایی برای افزایش جمعیت کشور ارائه مشوق های بیشتر باشیم.
لاجوردی عنوان کرد: نمایندگان مجلس یازدهم تا زمان لغو کامل این مصوبه، پیگیر آن خواهند بود.
تلاش فعالان حوزه زنان و خانواده برای پرداخت یارانه به موالید جدید
زهرا عباسپور فعال و پژوهشگر حوزه زن و خانواده طی یادداشتی در خبرگزاری مهر، نسبت به این مساله واکنش نشان داد و نوشت: «عجیب ترین موضوع در این سیاست های ضد جمعیتی دولت، در بسته های حمایتی مصوب ۱۳۹۹/۳/۱۲ هیئت وزیران است که بر طبق آن، موالید جدید فقط با تأیید وزارت تعاون و در صورت وجود منابع به تشخیص سازمان هدفمندی یارانه ها مشمول دریافت یارانه خواهند بود. بدیهی است تأثیر این تصمیم دولت بر نرخ موالید سالیانه منفی خواهد بود. دولت باید پاسخگوی تأثیر این چنین برنامه هایی که در تعارض جدی با سیاست های جمعیتی کشور است، باشد. از طرف دیگر از مجلس شورای اسلامی نیز انتظار می رود با تمرکز و جدیت بر طرح «جامع جمعیت و تعالی خانواده» گامی جهت تحقق سیاست های کلی جمعیت ابلاغی رهبر معظم انقلاب بردارد.»
توران ولی مراد مدیر شبکه ایران زنان و شورای همکاریهای زنان نیز طی یادداشتی در خبرگزاری مهر در این زمینه نوشت: «دولت با این مصوبه کمر همت به نابودی فردای ملت بسته است. هم آمار و اطلاعات و هم مشاهدات نشان می دهند فرزندآوری سیر نزولی دارد. شیپور شیب تند پیری ملت به صدا درآمده ولی متأسفانه دولت امروز شیپور خدمت به ملت را از دهنه گشادش می زند. هیئت دولت مصوب کرد یارانه موالید جدید مشروط باشد در واقع یعنی خانواده ها برای گرفتن یارانه موالید جدید باید بدوند تازه آیا بدهند آیا ندهند. در اصل یعنی نمی دهند مگر مشروط و شرایطش هم نامعلوم.
دولت روحانی نه فقط در جهت عملیاتی کردن این سیاست ها اقدامی نداشته بلکه مصوبه اخیرش رسماً اقدام در جهت خلاف این سیاست ها است. قوه قضائیه طبق قانون اساسی موظف به نظارت بر حسن اجرای قوانین مصوب توسط دولت می باشد.
طبق اصل ۱۳۸ قانون اساسی دولت موظف است که مصوبات خودرا به اطلاع ریاست مجلس برساند. از ریاست محترم مجلس یازدهم و نمایندگان محترم مجلس می خواهیم که مصوب دولت را به سبب مخالفت با روح قانون، سیاست ها، اهداف نظام و ابلاغیه مقام معظم رهبری رد کرده و مانع عملیاتی شدن آن باشد.»
مطالبه مردم و رسانه ها نتیجه داد
حال با به راه افتادن موج رسانه ای و تلاش مسئولین مربوطه و دغدغه مند دراین زمینه، مصوبه دولت دوازدهم در خصوص قطع یارانه موالید جدید قابلیت اجرایی خودرا از دست داده و اجرا نخواهد شد.
چراکه روز گذشته روز گذشته سید امیر حسین قاضی زاده هاشمی نایب رییس مجلس با انتشار مطلبی در توئیتر، از مهلت ده روزه دولت برای لغو مصوبه پرداخت یارانه مشروط به متولدین جدید آگاهی داد و نوشت: مصوبه «پرداخت یارانه مشروط به متولدین جدید» از طرف هیئت تطبیق مصوبات دولت با قانون که زیر نظر رئیس مجلس اداره می شود، مغایر با قانون اساسی و مصلحت جامعه تشخیص داده شد و دولت باید ظرف ۱۰ روز آنرا لغو کند.
بنابراین و برمبنای تصویب نمایندگان مجلس، یارانه موالید جدید قطع نخواهد شد و مصوبه ضد جمعیتی دولت نیز تا چندین روز آینده بطور کلی لغو می شود.
خبر نایب رییس مجلس درباره لغو مصوبه اخیر دولت نشان داد که مطالبات مردمی حتی در فضای مجازی و کوشش های رسانه ای می تواند تأثیر خود بر مسائل اجتماعی، سیاسی و ملی بگذارد و حتی برای مقابله با تصمیمات نادرست دولت نیز کارساز است.

1399/04/28
13:10:18
5.0 / 5
1763
تگهای خبر: برنامه , رسانه
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۱ بعلاوه ۳
sunblog