گزارش مهر به مناسبت هفته ازدواج؛

زمانی برای احیای سنت واسطه گری در ازدواج

بلاگ سان: باتوجه به كاهش ارتباطات اجتماعی در عصر كنونی، دسترسی جوانان به موارد ازدواج كاهش یافته به همین دلیل لازم است تا سنت واسطه گری برای ازدواج و معرفی افراد به یكدیگر باردیگر احیا شود.

زمانی برای احیای سنت واسطه گری در ازدواج
خبرگزاری مهر؛ گروه جامعه_ ساناز باقری راد: ازدواج؛ همین کلاف سردرگمی که یا ما آنرا این طور پیچیده کرده ایم یا جبر جامعه پیچ و خمش را ناهموارتر کرده است. همین پیوندی که از ما جوانان به اصطلاح خودمان امروزی گرفته تا پدر و مادرهایمان در دهه ۴۰ و ۵۰، تقریباً از یک سن مشخصی به بعد به فکرش بوده ایم و حتی هنوز هم هستیم. هرچند که ازدواج در دوران ما جوانان امروزی سخت تر از ازدواج های دهه های گذشته شده، اما هنوز هم بعنوان یکی از مهم ترین دغدغه های جوانان محسوب می شود. با وجود تمام مشکلات اقتصادی موجود اما همه می دانیم که قسمتی از دلیلهای عدم ازدواج جوانان فرهنگی و مربوط به نگرش آنها است. قسمتی از این مساله نیز به کاهش ارتباطات اجتماعی نسبت به دهه های گذشته و در نتیجه شناخت کم تر افراد از وجود جوانان مناسب ازدواج در اطرافیان است. در حقیقت شاید بسیاری قصد ازدواج نیز داشته باشند اما فرد مناسبی را برای این امر نمی شناسند. در این میان امری که می تواند این خلأ را رفع کند، نقش واسطه گران ازدواج است. همان واسطه گرانی که در دهه های گذشته، دختر و پسر همسایه را به یکدیگر معرفی می کردند و احتمالاً عامل ازدواج خیلی از مادر و پدرهای خودمان هم شده اند. هرچند که این روزها نقش این واسطه گران و معرفی افراد به یکدیگر برای ازدواج کم تر شده است اما اقتضای جامعه، احیای باردیگر این سنت را حتی به شیوه های نوین می طلبد. تاکید رهبر انقلاب بر احیای سنت واسطه گری ازدواج حتی رهبر معظم انقلاب نیز تیر ماه سال ۹۴ به نقش واسطه گران در امر ازدواج اشاره کردند و فرمودند: «یکی از مسائل مهم این است که رسم خواستگاری رفتن و وساطت کردن برای ازدواج دخترها، متأسّفانه کمرنگ شده؛ این چیز لازمی است. افرادی هستند و سابق ها همیشه معمول بود، حالا هم با کثرت نسل جوان در جامعه ی ما، باید این رواج داشته باشد- پسرهایی را می شناسند، به خانواده ی دختر معرّفی می کنند؛ دخترهایی را می شناسند، به خانواده ی پسر معرّفی می کنند؛ تسهیل می کنند و آماده سازی می کنند ازدواج را؛ این کارها را بکنند. هرچه که ما بتوانیم در جامعه مسئله ی مشکل جنسی جوان ها را حل نماییم، این به نفع دنیا و آخرت جامعه و کشور ما است.» سایت حفظ و نشر آثار رهبر انقلاب نیز چندین سال است که این مطلب را با تاکید بر احیای رسم واسطه گری و خواستگاری بازنشر می کند.
حال در کنار واسطه گری های مستقیم و فردی، روش های دیگری نیز متناسب با پیشرفت فناوری جامعه برای این مورد به وجود آمده است. روش هایی که شبیه کانال های مجازی و انحرافی موسوم به «همسریابی» نیست و به صورت رسمی و تنها برای ازدواج دائم جوانان آن هم بوسیله خانواده ها اقدام بواسطه گری و تسهیل گری یافتن مورد مناسب ازدواج می کند. سامانه جدید «آدم و حوا» نیز یکی از همین مجموعه های واسطه گری ازدواج است که اخیرا و توسط مجموعه جهادی امام رضایی (ع) به راه افتاده است. امکان ثبت نام اقشار مختلف جوانان با سنین گوناگون، در این سامانه وجود دارد و تابحال نیز ازدواج های موفقی از این طریق رقم خورده است. «آدم و حوا» برای رساندن جوانان به یکدیگر در همین خصوص حسین یکتا مسئول جمعیت امام رضایی ها (ع) در گفتگو با خبرنگار مهر، با توضیح درباب به راه افتادن سامانه «آدم و حوا»، اظهار داشت: این سامانه یکی از زیر مجموعه های جمعیت امام رضایی ها (ع) است که در زمین تسهیل گری و واسطه گری در زمینه ازدواج فعالیت می کند. وی ادامه داد: عملکرد مجموعه آدم و حوا در چارچوب آموزش، تسهیل گری برای ازدواج، توانمندسازی زوجین و مشاوره است. این مجموعه تنها در زمینه ازدواج دائم و موفق فعالیت می کند. مسئول جمعیت امام رضایی ها (ع) گفت: به همین دلیل یک اپلیکیشن و سایت به نام آدم و حوا راه اندازی کرده ایم که در آن افراد می توانند مبادرت به ثبت اطلاعات، علایق و سلایق شخصی خود کنند. این سامانه هوشمند به صورت آنلاین و ۲۴ ساعته نیز فعال است. یکتا درباره نحوه عملکرد این سامانه، عنوان کرد: سطح دسترسی به اطلاعات ثبت نام کنندگان طبقه بندی شده است و سیستم به صورت هوشمند فرد متناسب با اطلاعات دختر خانم را پیدا و ادامه این روند به صورت سنتی خواهد بود. در واقع دختر و پسر تا قبل از این با یکدیگر ارتباطی ندارند بلکه ارتباط آنها به صورت سنتی و بوسیله خانواده ها است. مرورگر شما از ویدئو پشتیبانی نمی نماید.
فایل آنرا از اینجا دانلود کنید: video/mp4 وی افزود: بطوریکه بعد از یافتن فرد مورد نظر، اپراتورهای مجموعه آدم و حوا با تماس با خانواده دختر خانم و کسب اجازه از آنها، اطلاعات تماس آنها را به خانواده پسر منتقل می کنند و ادامه روند به صورت خواستگاری رسمی و روش سنتی انجام می شود. مسئول جمعیت امام رضایی ها (ع) با اعلان اینکه این سامانه امروز به مناسبت روز ازدواج رونمایی شده است، توضیح داد: البته طی هشت ماه گذشته فعالیت غیر رسانه ای داشتیم اما امروز این سامانه به صورت جدی رونمایی شده است. در طول این ۸ ماه نیز ۳۱۰ ازدواج موفق و بدون طلاق شکل گرفته است. یکتا با اشاره بر ارائه اقدامات آموزشی و مشاوره توسط این سامانه، اشاره کرد: تقریباً ۸۵ درصد زوجینی که تابحال ازدواج کرده اند، همچنان از خدمات مشاوره ما استفاده می نمایند. خدمات مشاوره ما تا قبل از ازدواج به صورت رایگان در اختیار طرفین قرار می گیرد و حتی در بعضی موارد مشاوران ما در جلسات خواستگاری این افراد نیز حضور یافته اند. بعد ازدواج نیز خدمات مشاوره و آموزشی برای توانمندسازی زوجین، آموزش مهارت های زندگی و غیره ادامه دارد و افراد می توانند از آن استفاده کنند. وی درباره اقدامات انجام شده توسط امام رضایی ها در زمینه تامین جهیزیه و برگزاری مراسم عروسی، اشاره کرد: طی چند سال اخیر همیشه در این عرصه فعال بوده ایم. سال قبل نیز برای ۷۰ الی ۸۰ زوج سیل زده منطقه پل دختر مراسم عروسی برگزار و قریب به یک میلیارد جهیزیه تامین کردیم. اما از این زمان به بعد، تامین جهیزیه و انجام امور خیریه برای برگزاری مراسم عروسی توسط مجموعه خیریه آدم و حوا انجام می شود. مسئول جمعیت امام رضایی ها (ع) اضافه کرد: تمامی خدمات سامانه آدم و حوا و اقدامات تسهیل گری ازدواج جوانان، توسط خیرین مجموعه تامین منابع مالی می شود و تمامی اقشار و جوانان در سنین مختلف می توانند در این سامانه ثبت نام کنند. یکتا تصریح کرد: دلیل اقدام ما و راه اندازی این سامانه نیز تأکیدات رهبر معظم انقلاب نسبت به ضرورت تسهیل ازدواج جوانان و همین طور توجه به موضوع واسطه گری در ازدواج بوده است. در جامعه کنونی نیز موضوع واسطه گری برای ازدواج جوانان باید توسط خیریه ها، مساجد و افراد فعال دراین زمینه صورت گیرد.


منبع:

1399/05/09
22:47:03
5.0 / 5
1478
تگهای خبر: جوانان , رسانه , سایت , سیستم
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۳ بعلاوه ۱
لینک دوستان بلاگ سان
sunblog