مشكلات معیشتی مانع تشكیل خانواده؛

كاهش آمار ازدواج در كردستان

طلاق در سال های اخیر به یك معضل مهم اجتماعی تبدیل گشته است و متأسفانه روزبه روز افزایش می یابد و این پدیده در استان كردستان بیشتر از سایر نقاط كشور شایع شده است.

كاهش آمار ازدواج در كردستان

خبرگزاری مهر - گروه استان ها: وضعیت استان کردستان درزمینهٔ کاهش ازدواج و افزایش طلاق، دو دهه است که ادامه دارد و در حالی مسئولان و مدیران مختلف ادارات و سازمان های دولتی مسئول این بخش طی این دو دهه وعده های مختلفی سر داده اند که متأسفانه هیچ کدام از این وعده ها رنگ واقعیت به خود نگرفته و هرروز فضای حاکم بر این بخش نگران کننده تر می شود.
نگاهی به وضعیت استان کردستان در سال های نه چندان دور گذشته نشان می دهد، این استان به سبب شرایط خاص فرهنگی و همین طور همدلی بیشتر بین مردم آن، طلاق واژه غریبه بوده و میزان آن حداقلی بوده است.
گذشت زمان و بروز مشکلات گوناگون سبب شده است که طی چند سال اخیر خصوصاً دهه ۹۰، استان کردستان همیشه در رتبه استان های با بیشترین میزان طلاق باشد و البته نکته نگران کننده تر کاهش قابل توجه میزان ازدواج در این استان است.
هرچند که پژوهش ها نشان میدهد که افراط وتفریط در روابط دختر و پسر پیش از ازدواج هر دو مشکلاتی را در آینده فراهم می آورد، ولی توجه به این نکته هم لازم است که متأسفانه مسائل فرهنگی و حتی اقتصادی هم طی چند سال اخیر در استان کردستان به اوج خود رسیده و این شرایط موجب کاهش ازدواج شده است.
این واقعیت که امروزه در برخی از خانواده ها بطور عام داغ بدنامی به طلاق زده نمی گردد نیز موجب افزایش بیش از پیش این پدیده می شود تااندازه ای نتیجه تغییر و تحولات اجتماعی است که با رشد شهرنشینی و صنعتی شدن و به تبع آن گذر جامعه از مرحله سنتی به مدرن پدید می آید.
بدون شک دلیلهای و عوامل دیگری در سایر بخش ها درباب افزایش نرخ طلاق و کاهش ازدواج در استان کردستان دخیل است ولی در کنار همه این مسائل بی تفاوتی مسئولان و مدیران امر در این بخش نیز ازجمله دیگر دلیلهای در این بخش محسوب می شود.
بر اساس بررسی های انجام گرفته در سال ۹۸ بیش از ۱۳ هزار مورد ازدواج و حدود سه هزار طلاق در استان کردستان به ثبت رسیده است و به ازای ثبت هر چهار واقعه ازدواج یک واقعه طلاق ثبت شده که نشان دهنده آمار پایین در ازدواج و افزایش آمار طلاق نسبت به سال های گذشته است.
آمارهای اعلام شده از طرف سازمان های مسئول در استان کردستان نشان میدهد در سال ۹۳ بیش از ۱۹ هزار ازدواج و چیزی حدود چهار هزار طلاق در استان به ثبت رسیده است و تقریباً به ازای هر پنج واقعه ازدواج یک واقعه طلاق اتفاق افتاده است.
نگاهی به وضعیت ازدواج و طلاق در استان کردستان طی شش سال قبل نشان دهنده کاهش شدید آمار ازدواج و هم زمان با آن افزایش آمار طلاق است و البته نکته نگران کننده تر هم افزایش طلاق در سال اول ازدواج و در میان زوج های جوان است که سبب نگرانی کارشناسان این بخش شده است.
ازدواج جوانان موجب ایجاد ثروت برای جامعه می شود
امام جمعه سنندج در جلسه اخیر تشکیل خیرین امر ازدواج استان کردستان، اظهار نمود: ازدواج اساس سعادت انسان است و کسانی که در امر ازدواج خیر هستند در این امر سهم بزرگی دارند.
وی اضافه کرد: ازدواج جوانان به نحوی برای جامعه ثروت به حساب می آیند و باید از ظرفیت های این ثروت تمام و کمال بهره برد برای اینکه جوان است که می تواند بنیه جامعه را تحکیم ببخشد.

ماموستا رستمی عنوان کرد: ازدواج از اهم کارهایی است که پیامبر به نحو ویژه ای به آن اشاره نموده است و بنا بر این باید این مهم در اولویت کارهای ما قرار گیرد.
نماینده مردم کردستان در مجلس خبرگان رهبری افزود: امر ازدواج موجب ایجاد حجاب، عفت و بزرگی انسان می شود و بنا بر این نیاز است که همه مدیران و مسئولان استان به این امر مهم توجهی ویژه داشته باشند.
کاهش آمار ازدواج در استان کردستان
مدیرکل ورزش و جوانان استان کردستان در گفت و گو با خبرنگار مهر، در این خصوص با اشاره به روند کاهش آمار ازدواج در استان کردستان از سال ۹۳ تاکنون، اظهار داشت: متأسفانه طی چند سال اخیر شاهد روند کاهش آمار ازدواج در استان کردستان هستیم.
حامد جولایی ضمن اشاره به عوامل و دلیلهای اصلی کاهش آمار ازدواج و افزایش طلاق، تصریح کرد: باوجود اینکه مشکلاتی در جامعه شامل مشکلات مالی، مسکن و اشتغال وجود دارد باید تمام تلاش خودرا برای ترویج امر ازدواج در میان جوانان انجام دهیم.
وی امر ازدواج را امری حسنه و مورد تاکید در آموزه های دینی دانست و اضافه کرد: همه ما مسئول پایین آمدن آمار ازدواج در استان کردستان هستیم برای اینکه کاهش آمار ازدواج موجب بروز بعضی از ناهنجاری های اجتماعی می شود.
جولایی ضمن اشاره به اقدامات و کارهای صورت گرفته از طرف اداره کل ورزش و جوانان کردستان برای توجه به امر ازدواج، اضافه کرد: سال قبل ۱۰۰ کارگاه آموزش ازدواج را در استان برگزار کردیم و البته این روند در امسال نیز به صورت مستمر ادامه دارد.
هم زمان با افزایش نرخ طلاق و کاهش ازدواج در استان کردستان، آمارهای اعلام شده از طرف مسئولان ادارات و سازمان های دولتی در کردستان نشان میدهد که لطمه های دیگری پس از وقوع طلاق دامن جامعه را می گیرد.
اگرچه طلاق می تواند به دلیلهای مختلف ازجمله افزایش استرس ها، مشکلات مالی، عدم شناخت کافی، تفاوت های فرهنگی، اعتقادی و غیره رخ دهد اما بااین وجود لطمه ها و عوارض گوناگون اجتماعی، روانی، امنیتی، مالی، عاطفی و جنسی بسیاری برای زن و مرد و نیز خانواده به وجود می آورد که ممکنست تبعات آنها گاهی تا سال ها ادامه یابد.
طلاق مهمترین لطمه اجتماعی در استان کردستان است
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان در این رابطه در گفت و گو با خبرنگار مهر، اظهار داشت: برمبنای تحقیقات انجام گرفته، اعتیاد، طلاق، مفاسد اخلاقی، بیکاری و حاشیه نشینی پنج لطمه اجتماعی اصلی استان کردستان هستند.
فرانک قدسی درباب طلاق و تأثیر آن بر فرزندان، اظهار نمود: فرزندان نسبت به زنان و مردان لطمه پذیرترین گروه هستند، وقتی طلاق صورت می گیرد فرزندان خصوصاً دختران گرفتار نوعی مشکلات روان شناختی می شوند، برای اینکه درواقع نقش یک والد را تجربه نمی کنند، هرچقدر هم سنین کودکان پایین تر باشد، لطمه ها می توانند بیشتر باشند، برای اینکه هنوز هویت فرزندان شکل نگرفته است و به صورتی می توانیم بگوییم تا سن هفت سالگی لطمه ها بسیاری می تواند بر کودکان وارد شود.
وی اضافه کرد: از طرفی چون برچسب فرزند طلاق روی این کودکان است به این جهت آنها بیشترین لطمه را به لحاظ اجتماعی خواهند دید، در جمع دوستان خود نمی توانند نقش بسیار مؤثری داشته باشند و اعتمادبه نفس خودرا از دست می دهند و یا در مدرسه نیز ممکنست نتوانند عملکرد خوبی داشته باشند.
مدیرکل امور اجتماعی و فرهنگی استانداری کردستان افزود: تابحال اقداماتی از طرف امور اجتماعی استانداری با همکاری دستگاه های مختلف در امتداد کاهش آمار طلاق و یا پیش گیری از وقوع لطمه های اجتماعی بعد از طلاق صورت گرفته اما این اقدامات کافی نبوده و نیازمند عزم همگانی است.
قدسی تصریح کرد: ایجاد وحدت رویه، انسجام و جلوگیری از موازی کاری توسط دستگاه های در رابطه با امور جوانان در امتداد کاهش لطمه های اجتماعی و تدوین برنامه و راهکاری مدون می تواند در کنترل و پیش گیری از طلاق و به دنبال آن لطمه های اجتماعی مؤثر باشد.
درحالی که مسئولان و مدیران دولتی در استان کردستان بیشتر روی کارهای آموزشی در امتداد افزایش ازدواج و طلاق سخن به میان می آورند که کارشناسان حوزه خانواده اعتقاددارند که تنها با آموزش نمی توان شرایط برای ترویج ازدواج را فراهم نمود.
مشکلات اقتصادی و معیشتی سد راه جوانان برای تشکیل خانواده محمود گودرزی دکترای خانواده و رئیس دانشکده علوم انسانی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج در این رابطه به خبرنگار مهر، اظهار داشت: صحبت کردن درباب دلیلهای وقوع طلاق و همین طور کاهش ازدواج ناشی از مسائل مختلف فردی، خانوادگی و اجتماعی است و این مهم را نمی توان تنها با یک متغیر مشخص موردبررسی قرار دارد.

وی ضمن اشاره به دلیلهای اصلی بی تفاوتی نسل جوان به مسئله ازدواج خصوصاً در استانی همچون کردستان، اضافه کرد: بخش اصلی مشکل درباب کاهش ازدواج به مسائل اقتصادی جامعه باز می گردد، بعنوان مثال امروز بحث داشتن شغل و همین طور مسکن دو سد راه اصلی تشکیل خانواده در جامعه محسوب می شود.
عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج افزود: متأسفانه استان کردستان سالهاست که در زمینه نبود فرصت های شغلی و آمار بیکاری جزو استان های اول کشور بوده است و در کنار این مهم به دلیلهای مختلف قیمت تمام شده مسکن و حتی اجاره آن با کلان شهرهای بزرگ کشور برابری می کند و بنا بر این باید ریشه اصلی این مهم را در مسائل اقتصادی جستجو کرد.
وی ضمن اشاره به تغییر نوع نگرش جامعه جوان ما به مسئله ازدواج و در کنار آن بی تفاوتی برخی از خانواده ها از دیگر دلیلهای این مهم محسوب می شود، اظهار داشت: زمانی که زیرساخت های اصلی و اولیه برای تشکیل زندگی فراهم نباشند، در نتیجه نباید امیدوار بود که ازدواج صورت گیرد و اگر هم در این شرایط ازدواجی شکل گیرد قسمتی از آن به طلاق منجر می شود.
گودرزی با ذکر مثالی درباب اهمیت وجود زیرساخت ها در جامعه برای شکل گیری یک ازدواج، عنوان کرد: تشکیل خانواده همانند یک کشاورز است که تا زمانی زمین مناسب و آب کافی نداشته باشد نمی تواند محصول خودرا کشت کند و زمانی که محصول کشت شد تا زمان داشت آن فرا می رسد و باید با مهارت های لازم محصول را به مرحله برداشت برساند.
دشمنان از هم پاشیدگی بنیان خانواده ها را هدف گرفته اند
وی با اعلان اینکه امروز ادارات و سازمان های مسئول در امر ازدواج می خواهند با آموزش های بی کیفیت و غیراصولی جوانان را به ازدواج ترغیب کنند، تصریح کرد: واقعیت این است که وقتی جوان ما امکانات و ظرفیت های اولیه برای تشکیل خانواده را ندارد، دادن آموزش به وی و پرداخت تسهیلات بانکی هیچ دردی را دوا نمی کند و بنا بر این تجدیدنظر در سیاست گذاری ها و برنامه ریزی ها در این بخش باید بعنوان یک اولویت در دستور کار قرار گیرد.
عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج به نقش مخرب شیوه های نوین ارتباطی ازجمله شبکه های اجتماعی در امتداد نابودی بنیان خانواده در جامعه ما اشاره نمود و اضافه کرد: متأسفانه سال هاست که قسمتی از بدنه مدیریتی جامعه ما مسئله تهاجم فرهنگی را نادیده می گیرند و بخش زیادی از مشکلات ما در کشور خصوصاً در استان کردستان به نقش مخرب شبکه های ماهواره و فضای مجازی بازمی گردد.
وی اظهار داشت: وقتی که ما در کشور با مسائل و مشکلات مختلفی در حوزه های اقتصادی و معیشتی مواجه هستیم، درنتیجه دشمن هم بر روی ازهم پاشیدگی بنیان خانواده ها سرمایه گزاری نموده و درنتیجه ما شاهد افزایش نرخ طلاق هستیم.
گودرزی خواهان توجه به مسئله مهارت آموزی در میان نسل جوان با بهره گیری از ظرفیت های جدید آموزشی شد و اظهار داشت: وقتی که زیرساخت های اقتصادی و معیشتی برقرار شد تا ما باید در بخش مهارت آموزی به زوج های جوان اقدام نماییم تا زمینه برای تثبیت زندگی های مشترک فراهم شده و درنتیجه آمار طلاق در استان کردستان کم شود.
وضعیت طلاق در کردستان در طول سال های اخیر شرایط بدتری به خود گرفته و آمارها نشان میدهد که روزبه روز بر این شرایط نگران کننده افزوده می شود و متأسفانه سازمان های مسئول در این بخش بجای اقدام عملی بیشتر گزارش درمانی کرده و با دادن آمارهای مختلف کاغذی اهتمام در تبرئه خود در این عرصه دارند.
عدم توجه به مسائل زیرساختی در بخش های اقتصادی همچون فراهم کردن فرصت های شغلی، پشتیبانی از دسترسی جوانان به مسکن ارزان قیمت و مناسب، بی تفاوتی نسبت به ارائه آموزش های مهارتی زندگی مشترک و … ازجمله دلیلهای اصلی کاهش ازدواج و افزایش طلاق در استان کردستان بشمار می رود که متأسفانه هنوز درمانی برای این درد مزمن ارائه نشده است.

1399/05/14
14:00:11
5.0 / 5
1369
تگهای خبر: برنامه , جوانان , دستگاه , رمان
این پست بلاگ سان را می پسندید؟
(1)
(0)

تازه ترین پستهای مرتبط
نظرات کاربران بلاگ سان در مورد این مطلب
لطفا شما هم نظر دهید
= ۸ بعلاوه ۳
sunblog